Blog

14.02.2019

Zasady montażu folii kubełkowej

W artykule znajdziesz:

Zasady montażu folii kubełkowej

Folia kubełkowa chroni ściany fundamentowe przed bezpośrednim oddziaływaniem gruntu (program na komputer). Od jej prawidłowego montażu zależy, czy będzie prawidłowo spełniać swoją rolę. Najważniejszą zasadą montażu jest to, aby układać ją zawsze kubełkami w kierunku ściany. Jeśli folia zostanie ułożona w sposób odwrotny, to nie będzie zapewnionej cyrkulacji powietrza, a tym samym wilgoć nie będzie odprowadzana na zewnątrz (program na telefon). Jeśli jednak montaż będzie przeprowadzony niepoprawnie, to wówczas folia będzie tylko zabezpieczać pionowe powierzchnie przez uszkodzeniami mechanicznymi, nie będzie natomiast spełniać swoich pozostałych funkcji. Jedną z zasad montażowych, o których koniecznie trzeba pamiętać, jest wykonywanie zakładek w miejscu łączenia folii. Najlepiej wykonywać zakładkę na przynajmniej trzy rzędy kubełków, ponieważ tylko wtedy powstanie szczelna bariera ochronna (program na egzamin ustny).

Wykonywanie zakładek na folii kubełkowej

Folia kubełkowa

Wykonywanie zakładek na folii kubełkowej jest naprawdę proste, ponieważ kubełki mają format powtarzalny – dzięki temu możliwe jest wciskanie wytłoczeń jeden w drugi (promocja 3 w 1). Zakładki należy wykonywać zarówno w połączeniach poziomych, jak i pionowych, ale zdecydowanie najlepiej wykonywać montaż w taki sposób, aby ilość zakładek była jak najmniejsza. Oczywiście nie da się ich całkowicie wyeliminować, ale warto uważnie dobierać rozmiar folii.
Na terenach mocno zawilgoconych szczelność na zakładkach warto dodatkowo poprawić. Nadają się do tego taśmy uszczelniające, dzięki którym ryzyko wystąpienia nieszczelności na połączeniach jest zminimalizowane (segregator). Folię kubełkową, taśmy oraz inne akcesoria do jej montaży można znaleźć w ofertach producentów folii. Kolejną ważną zasadą jest prawidłowy dobór rozmiaru, a zwłaszcza wysokości rolki. Powinna ona być wyższa niż poziom usypanego gruntu. Jeśli tak nie będzie, to nie spełni ona wszystkich swoich funkcji (opinie). Nadmiar folii można bez problemu przyciąć, gdy podłoże zostanie już usypane. Należy też pamiętać, że folii nie można zostawiać luzem – powinna być montowana za pomocą kołków i gwoździ.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami