Blog

Odprowadzanie wody zdjęcie nr 2
20.02.2020

Zawilgocenie budynku uprawnienia budowlane

W artykule znajdziesz:

Zawilgocenie budynku uprawnienia budowlane

Odprowadzanie wody zdjęcie nr 3
Zawilgocenie budynku uprawnienia budowlane

Zawilgocenie budynku w okresie jego wznoszenia (program uprawnienia budowlane na komputer). Jest ono spowodowane procesami mokrymi, jakie są związane z wykonywaniem znacznej liczby robót w budownictwie tradycyjnym. Do robót tych zalicza się wykonywanie robót betoniarskich, murarskich, tynkarskich, wykonywanie warstw wyrównawczych, opady atmosferyczne do czasu wykonania pokrycia dachu oraz szereg innych drobnych robót z użyciem wody.

Należy przy tym zaznaczyć, że dążenie do szybkiego zasiedlenia budynków mieszkalnych powoduje oddawanie ich do eksploatacji w stanie znacznego zawilgocenia, co przy wadliwej przeważnie wentylacji pomieszczeń powoduje występowanie pleśni, a nawet może umożliwić zagrzybienie budynku (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Wpływ opadów atmosferycznych. Opady atmosferyczne oddziałują szczególnie szkodliwie na budynek w przypadku opóźnień w wykonaniu dachu lub jego wadliwym wykonaniu, a także wskutek nieszczelności stolarki zewnętrznej, wadliwego wykonania obróbek blacharskich itp. Wnikanie wody opadowej w głąb elementów budynku powoduje powstawanie procesów korozyjnych i erozyjnych, a w przypadku spadku temperatury zamarzanie wody i rozsadzanie materiału. Poza tym zawilgocenie elementów budynku wodami atmosferycznymi sprzyja powstawaniu pleśni i grzybów.

Wpływ wody gruntowej. Nadmiar wód opadowych przenika w głąb gruntu oddziałując w sposób niekorzystny na jego część podziemną. W przypadku wadliwego wykonania izolacji poziomej i pionowej budynku, na skutek zjawiska podsiąkania, następuje stałe zawilgocenie części podziemnej budynku, a w pewnych przypadkach również pomieszczeń parteru (uprawnienia budowlane). W analogiczny sposób może oddziaływać na budynek woda zaskórna pochodząca z opadów atmosferycznych i gromadząca się w niecce utworzonej przez warstwę gruntu nieprzepuszczalnego lub o słabej przepuszczalności, przy czym poziom tych wód jest ściśle związany z ilością opadów atmosferycznych w danym okresie.

Poza wyżej omówionymi rodzajami wód występuje w gruncie naturalne zawilgocenie wynikające z wsiąkania do gruntu wód opadowych oraz higroskopijnego podnoszenia się wód gruntowych i zaskórnych. Naturalna wilgoć gruntowa nie powoduje zawilgocenia budynku, gdyż nie wywiera ciśnienia hydrostatycznego na jego podziemne elementy (program egzamin ustny).

Zawilgocenie wskutek higroskopijności materiałów i elementów budowlanych. W materiałach budowlanych o otwartych porach i nie zabezpieczonych powierzchniach woda higroskopijna przenika powoli w głąb elementów i poza ich zawilgoceniem powoduje także obniżenie izolacyjności termicznej i przemarzanie ścian, a zamarzając w zewnętrznej warstwie ścian powoduje rozsadzanie materiału i jego łuszczenie się powierzchniowe.

Zawilgocenie wskutek zalewania

Najczęstszym powodem są tu uszkodzenia (pęknięcia) przewodów centralnego ogrzewania, wodociągowych lub kanalizacyjnych ukrytych w ścianach budynku. Znaczne zagrożenie dla części podziemnej budynku, a przede wszystkim dla jego fundamentów, stanowi pęknięcie przewodów sieci miejskiej, przebiegających w pobliżu budynku (szczególnie pęknięcie przewodu wodociągowego lub centralnego ogrzewania) (opinie o programie).

Zawilgocenie wskutek błędów projektu. Podstawowe błędy polegają na przyjęciu zbyt małego pochylenia połaci dachu dla zastosowanego materiału pokrywczego, zbyt małych średnic rur spustowych i rynien, niewłaściwych spadków pokrycia gzymsów, podokienników itp.
Zawilgocenie wskutek błędów eksploatacji. Do błędów tych przede wszystkim należy zaliczyć niewłaściwą kontrolę i brak konserwacji instalacji centralnego ogrzewania oraz wodociągowej i kanalizacyjnej, nieczyszczenie rur spustowych i rynien i dopuszczanie do ich zapychania się, nieusuwanie we właściwym czasie usterek w stolarce okiennej, w pokryciu dachu i obróbkach blacharskich itp. Powodem zawilgocenia budynku i uszkodzeń jego elementów zewnętrznych jest również nieusuwanie śniegu z dachów i tarasów oraz sopli lodowych (segregator aktów prawnych). Śnieg i sople lodowe powodują także niszczenie rynien i rur spustowych, obróbek blacharskich, pokrycia dachu oraz tynków przy gzymsach i rurach spustowych.

Należy pamiętać, że użycie niewłaściwych narzędzi przy usuwaniu śniegu z dachu powoduje poważne’uszkodzenia pokrycia.

Powstawanie sopli lodowych jest spowodowane topnieniem śniegu na powierzchni dachu pod warstwą śniegu, spływanie wody w kierunku krawędzi gzymsu i zamarzanie przy spadku temperatury, przy czym sople te tworzą się przede wszystkim przy stropodachach niewentylowanych, z niedostateczną izolacją termiczną.

Najnowsze wpisy

30.06.2025
Odprowadzanie wody zdjęcie nr 4
Jak wyciszyć ściany, stropy i instalacje?

Mostki akustyczne to newralgiczne miejsca w każdej konstrukcji budynku fragmenty ścian, stropów czy podłóg, którymi dźwięk może „przeskakiwać” z jednego…

23.06.2025
Odprowadzanie wody zdjęcie nr 5
Sylikat czyli materiał na dom

Bogactwo asortymentu silikatowego wykracza daleko poza standardowe kształtki o wymiarach dostosowanych do najpowszechniej stosowanych grubości ścian. W ofercie producentów znaleźć…

Odprowadzanie wody zdjęcie nr 8 Odprowadzanie wody zdjęcie nr 9 Odprowadzanie wody zdjęcie nr 10
Odprowadzanie wody zdjęcie nr 11
Odprowadzanie wody zdjęcie nr 12 Odprowadzanie wody zdjęcie nr 13 Odprowadzanie wody zdjęcie nr 14
Odprowadzanie wody zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Odprowadzanie wody zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Odprowadzanie wody zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami