Blog

Bagażnik zdjęcie nr 2
17.05.2023

Zbiornik czerpalny

W artykule znajdziesz:

Bagażnik zdjęcie nr 3
Zbiornik czerpalny

W pompowniach tego typu silniki elektryczne sytuuje się na pokrywie zbiornika lub są one zanurzone w ściekach razem z pompą. Pompownie te można sytuować w części gospodarczej obsługiwanego budynku. Przykład małej pompowni zlokalizowanej na terenie przyległym do obsługiwanych budynków. W skład tej pompowni wchodzi wydzielony zbiornik czerpalny oraz wykonana jako prefabrykat stacja pomp (program uprawnienia budowlane na komputer). Całość obiektu usytuowana jest poniżej poziomu terenu. Pompownia taka musi być wyposażona w urządzenia wentylacji mechanicznej, regulacji wilgotności oraz w instalację oświetleniową, sygnalizacyjną i sterującą.

Do dawkowania ścieków oczyszczonych w osadnikach gnilnych do układów drenażowych lub filtrów piaskowych stosowane mogą być pompownie. Pompownia wyposażona jest w pompę typu N401/2 o zmienionej konstrukcji produkcji Sulęcińskiej Fabryki Sprzętu Rolniczego o wydajności Q = 0,36 m3/min i wysokości podnoszenia H = 3 m. Pompownia wyposażona jest w dwie pompy przenośne, w tym jedną rezerwową typu PIA produkcji Zabrzańskiej Fabryki Maszyn Górniczych „POWEN” o wydajności Q = 0,42 m3/h i wysokości podnoszenia H = 7,5 m (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Zastosowanie pomp Flygt umożliwia projektowanie i rozbudowę pompowni bez konieczności wydzielania specjalnego pomieszczenia na pompy. Pompownie tego systemu mogą być jedno- lub wielopompowe. Charakterystyczną ich cechą jest szybka wymiana pompy, polegająca na wyciągnięciu jednej i spuszczeniu drugiej pompy (uprawnienia budowlane). Zazwyczaj stosuje się układ dwupompowy z jedną pompą rezerwową. Urządzenie automatycznego sterowania kieruje pracą stacji pomp tak, że pompy pracują na zmianę, co zapewnia stałą gotowość do pracy pompy rezerwowej. Przykładowe rozwiązanie pompowni systemu Flygt.

Sieć kanalizacyjna

Sieć kanalizacyjna jest to układ przewodów oraz urządzeń technicznych służących do odprowadzania ścieków z instalacji wewnętrznych i odwodnień do oczyszczalni ścieków lub do odbiornika(program egzamin ustny).

W zależności od zadań i sposobu odprowadzania ścieków rozróżniamy następujące systemy kanalizacji:

  • kanalizacja pełna, która odprowadza ścieki bytowo-gospodarcze i przemysłowe oraz wody z opadów atmosferycznych,
  • kanalizacja częściowa, która odprowadza przeważnie ścieki bytowo-gospodarcze i przemysłowe, a tylko w niektórych przypadkach wody gruntowe i ścieki opadowe (opinie o programie).

Zależnie od sposobu odprowadzania ścieków bytowo-gospodarczych i przemysłowych oraz wód opadowych wyróżnia się następujące systemy kanalizacji pełnej:

  • kanalizacja ogólnospławna (jednosieciowa),
  • kanalizacja rozdzielcza (dwusieciowa),
  • kanalizacja półrozdzielcza.

Kanalizacja ogólnospławna jest to system kanalizacyjny, w którym ścieki bytowo-gospodarcze, przemysłowe oraz ścieki opadowe odprowadzane są wspólnymi kanałami. Kanalizacja rozdzielcza jest to system kanalizacyjny, w którym występują dwie odrębne sieci: sieć ściekowa - przeznaczona do odprowadzania ścieków bytowo-gospodarczych i przemysłowych oraz sieć deszczowa - przeznaczona do odprowadzania ścieków deszczowych (segregator aktów prawnych).

Kanalizacja półrozdzielcza jest to system kanalizacji, w którym występują dwie sieci: ściekowa i deszczowa, tym się różniące od kanalizacji rozdzielczej, że sieć ściekowa jest przystosowana do przyjęcia spływów deszczowych o określonym natężeniu (przeważnie pierwszych spływów w ciągu deszczu) z sieci deszczowej dzięki specjalnym urządzeniom, zwanym seperatorami. Wybór systemu kanalizacji powinien być oparty na kompleksowej analizie wielu czynników technicznych i ekonomicznych. Należy przy tym rozpatrywać wszystkie zadania kanalizacji w zakresie odprowadzania ścieków miejskich, ścieków deszczowych i wód melioracyjnych. Rozważania dotyczące wyboru systemu nie mogą opierać się tylko na częściowym rozwiązaniu problemu kanalizacji, np. w zakresie odprowadzania ścieków miejskich bez analizy odprowadzania ścieków deszczowych czy wód melioracyjnych (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Bagażnik zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Bagażnik zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Bagażnik zdjęcie nr 8 Bagażnik zdjęcie nr 9 Bagażnik zdjęcie nr 10
Bagażnik zdjęcie nr 11
Bagażnik zdjęcie nr 12 Bagażnik zdjęcie nr 13 Bagażnik zdjęcie nr 14
Bagażnik zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Bagażnik zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Bagażnik zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami