Blog
Zbiorniki podziemne
W artykule znajdziesz:
Jednym z nowszych pomysłów jest ustrój Ross, w którym filary nie tworzą ścian pełnych, ale składają się z części ramowych, o schemacie dostosowanym do obciążenia. Różna pochyłość sklepień dozwala na lepsze wykorzystanie górnych części filarów. Między poszczególnymi sklepieniami zastosowane są małe sklepionka w osi filarów, mające na celu oddzielenie filarów od bezpośredniego zetknięcia się z wodą. Zaletą tego rodzaju przegród byłaby oszczędność na materiale filarów w przypadkach znacznych wysokości spiętrzenia (program uprawnienia budowlane na komputer). Natomiast podział powierzchni obciążenia gruntu budowlanego na części wymaga dokładnego poznania wytrzymałości podłoża.
2. Zbiorniki. Ustroje zbiorników, mające zastosowanie w praktyce, podzielić można na zbiorniki otwarte, podziemne i wieżowe. Zbiorniki otwarte, stosowane np. jako baseny kąpielowe, mają najczęściej ustrój złożony z zasadniczych elementów konstrukcyjnych, występujących w żelbetnictwie (płyta, belka, słup) w zależności od rzutu poziomego i ogólnego założenia. Rozpatrzymy tu tylko w zarysie zbiorniki podziemne i wieżowe (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Zależnie od kształtu rzutu poziomego stosowane bywają zbiorniki prostokątne lub kołowe. Rzut kołowy, dający zbiornik cylindryczny, powoduje w ścianach rozciąganie osiowe (uprawnienia budowlane). Obliczenie ścian zbiorników cylindrycznych odbywa się w ten sposób, że przenosi się naprzód całkowite ciągnienie pierścieniowe przez żelazo, przy zachowaniu natężenia dopuszczalnego = 1000 do 1200 kg/cm2, a chcąc zabezpieczyć ściany przed rysami oblicza się przekrój betonu (bez uwzględnienia żelaza) na rozciąganie osiowe siłami pierścieniowymi dla natężenia dopuszczalnego (f/>r = 12 do 15 kg/cm2 (program egzamin ustny). Obliczenie przeprowadza się strefami, o wysokościach do 50 cm.
Rzut poziomy prostokątny
Rzut poziomy prostokątny lub kwadratowy wywołuje w ścianach momenty zginające dodatnie i ujemne, a obliczenie strefami przeprowadza się, przy znanym obciążeniu, analogicznie jak dla ścian silosów. Nakrycie zbiornika może stanowić strop płaski lub kopuła (opinie o programie). Oba ustroje są korzystne, gdyż nie wywołują parcia poziomego na ściany. Zależnie od jakości gruntu budowlanego dno wykonane być może jako ustrój żelbetowy, o sztywnym połączeniu ze ścianą lub jako stosownej grubości płyta betonowa niezłączona konstrukcyjnie ze ścianami.
Przykład zbiornika cylindrycznego z płaskim stropem żebrowanym. Zbiornik składa się z dwóch komór cylindrycznych, o średnicy 13,8 m, a okrągło 8,5 m wysokości, wzajemnie się stykających. Strop zasypany jest 1 m warstwą ziemi, uzyskaną z wykopu na część dolną (segregator aktów prawnych). Komorę zasuw usytuowano osiowo w miejscu zetknięcia się zbiorników cylindrycznych. Dno wykonano naprzód jako 70 cm grubości warstwę betonu chudego; na to ułożono 20 cm warstwę betonu lepszego, pokrytego wyprawą uszczelniającą. Ściany cylindryczne posiadają poziome wkładki niosące i pionowe rozdzielające. Strop wytworzono z płyty i szeregu krzyżujących się belek, opartych swobodnie na ścianach i na rozszerzonej głowicy słupa w środku zbiornika. W miejscu zetknięcia się komór cylindrycznych założono wspólny szyb z osobnymi otworami do każdej komory. Z ustroju wynika, że ściany nie są złączone konstrukcyjnie ani z dnem, ani ze stropem.
W rys. 323a do 323d uwidoczniono zbiornik, złożony z dwóch komór cylindrycznych, usytuowanych współśrodkowo. Przykrycie komory skrajnej stanowi płyta, uważana za wolnopodpartą (promocja 3 w 1). Komorę środkową nakrywa kopuła płaska. Pierścień nasadowy kopuły o przekroju 30/30 cm wzmocniono dziewięcioma wkładkami o średnicy 40 mm. Przedłużanie wkładek pierścienia odbywało się, z powodu braku miejsca na zakładanie, za pomocą spawania. Ustrój ścian i fundamentów zbiornika jest analogiczny jak w przykładzie.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32