Blog

09.07.2020

Zespoły maszyn

W artykule znajdziesz:

Zespoły maszyn

Zespoły maszyn

Wreszcie projektowane zespoły maszyn muszą zapewniać możliwość prowadzenia robót w sposób jak najbardziej równomierny, przy zachowaniu stałego rytmu produkcji, co zapewnia lepsze wykorzystanie maszyn w czasie, dzięki czemu uzyskuje się skrócenie cyklu produkcyjnego (program uprawnienia budowlane na komputer). Przy doborze rodzaju, typu i wydajności maszyn wchodzących w skład zespołu należy uwzględnić szereg czynników i wymagań.

Intensywność prowadzenia robót uzależnioną głównie od projektowanego terminu zakończenia budowy obiektu. Im krótszy jest termin określony harmonogramem, tym intensywność produkcji musi być większa. Decyduje to o doborze, rodzaju typów i wydajności maszyn, których parametry robocze i techniczne mogą zapewnić wykonanie zamierzonych robót w odpowiednich terminach. Warunki topograficzne. Rzeźba terenu może narzucić skład i typy zespołu maszyn transportowych (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Tak na przykład w dolinach wąskich i głębokich o stromych stokach do wykonania zapór betonowych predysponowane są dźwignice linowo-torowe, których lina nośna przerzucana jest w poprzek doliny.

W terenie płaskim, przy robotach podobnego typu, istnieje możliwość stosowania, obok dźwignic linowych, żurawi różnych typów, jak np. samojezdnych gąsienicowych lub kołowych na pneumatykach, żurawi wieżowych, suwnic bramowych lub innych urządzeń dźwigowych. Rodzaj i charakter budowli. Budowle piętrzące masywne (zapory typu ciężkiego), o znacznej objętości konstrukcji betonowych lub żelbetowych, wymagają stosowania dźwignic o dużym udźwigu i zasięgu działania. W budowlach piętrzących typu lekkiego (zapory lukowe, oszczędnościowe), których dominującą cechą jest głównie ich wysokość, zaś objętość konstrukcji betonowych jest znacznie mniejsza, bardziej przydatne stają się żurawie wieżowe o znacznej wysokości, lecz mniejszym zasięgu i udźwigu (uprawnienia budowlane).

W zależności cd warunków klimatycznych może zajść konieczność ogrzewania lub chłodzenia składników betonu, a więc stosowania cieplaków względnie instalacji ogrzewczej lub chłodniczej.

Dyrektywny harmonogram budowy

Dyrektywny harmonogram budowy, czyli terminarz realizowania poszczególnych fragmentów budowy, powinien zamykać się w okresie realizacji całej budowy, czyli w czasie liczonym od dnia wkroczenia wykonawcy na plac budowy do dnia przekazania inwestycji do eksploatacji (program egzamin ustny). Okres realizacji budowy bywa zmienny, zależny od wielkości obiektu co przykładowo, na tle obowiązujących normatywów. Oprócz terminu wykonania całej inwestycji należy podać w harmonogramie terminy realizacji poszczególnych obiektów lub poszczególnych rodzajów robót, ze szczególnym uwzględnieniem obiektów lub robót nastręczających większe trudności przy ich wykonywaniu (opinie o programie).

Osobno sporządza się terminarz robót przygotowawczych oraz wyznacza się okresy próbnych eksploatacji lub okres napełnienia zbiornika przy budowlach piętrzących. Harmonogram jest jednym z ważniejszych dokumentów budowy. Ujmuje on kolejność wykonania, służy do kontroli postępu robót i jednocześnie stanowi podstawę doboru właściwej technologii robót. Odstępstwa od harmonogramu w trakcie realizacji obiektów budownictwa wodnego, szczególnie przy budowlach piętrzących, mogą wywołać znaczne komplikacje przy przepuszczaniu wody budowlanej; może to poważnie wpłynąć na opóźnienie ukończenia budowy i znaczne zwiększenie jej kosztu (segregator aktów prawnych).

Przy przegradzaniu rzeki budowlą piętrzącą z reguły zachodzi konieczność przerzucenia rzeki z jednego koryta do drugiego (często sztucznie wykonanego) i osłonięcie części budowli grodzą. Wykonanie tych robót przewidywane jest normalnie w okresie niskich stanów wody i dlatego niedotrzymanie harmonogramu może spowodować poważne przesunięcia w czasie i opóźnienie budowy, jeśli zaplanowane roboty przesuną się na przykład na okres występowania powodzi, co uniemożliwi ich realizację.

Okres robót przygotowawczych powinien być oczywiście możliwie najkrótszy, z drugiej jednak strony dostatecznie długi, aby wykonawca był w stanie przygotować plac budowy i zaplecze. Dla budów średnich i dużych okres ten wynosi od Va roku do 2 lat (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami