Blog

Konstrukcja stalowa dużej hali zdjęcie nr 2
10.01.2023

Zmiana objętości wyrobu porcelanowego

W artykule znajdziesz:

Konstrukcja stalowa dużej hali zdjęcie nr 3
Zmiana objętości wyrobu porcelanowego

Zmiana objętości wyrobu porcelanowego przy inwersji kwarcowej, np. przy 10% kwarcu w czerepie, mogłaby teoretycznie wynieść: AV = 0,02-0,1. Przyjąwszy wielkość E w punkcie inwersji, wg Zgonika, równą 25 • 103 MPa (25 • 104 kG/cm2) i n = 0,25, otrzyma się a = 30 MPa (300 kG/cm2). W rzeczywistości przemiana a-+ /?-kwarc w porcelanie nie pociąga takiej zmiany objętości, szczególnie z powodu amortyzacji otoczki szkła przenikającej do licznych szczelin ziarna kwarcu; wówczas naprężenia są nieznaczne (program uprawnienia budowlane na komputer).

Wpływ środowiska gazowego w piecu tunelowym przy wypalaniu biskwitowym ma określone znaczenie; należy nie tylko odprowadzić wodę ze składników ilastych czerepu i zapewnić mu dostateczną wytrzymałość, ale też wypalić w masie ceramicznej domieszki organiczne. Wypalanie biskwitowe porcelany przebiega zwykle przy współczynniku nadmiaru powietrza 1,15-1,20. Czas wypalania porcelany w piecu tunelowym, w porównaniu z czasem wypalania w piecu komorowym, jest krótszy prawie dwukrotnie (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Przy studzeniu konieczne jest zwolnienie szybkości spadku temperatury, odpowiadające przemianie składnika kwarcowego w masie porcelanowej lub fajansowej. Wypalanie biskwitowe fajansu kształtuje wszystkie właściwości wyrobu, które stanowią o różnicy technologii jego wypalania od technologii wypalania porcelany (uprawnienia budowlane).

Krzywe temperatur wypalania porcelany stołowej ,,na ostro” w piecu tunelowym w jednej z fabryk radzieckich, krzywa A. Warunki studzenia charakteryzują się szybkim spadkiem temperatury do 800°C i powolnym jej obniżaniem się zgodnie z przemianami.

Dla porównania warunki temperaturowe i gazowe dla produkcji porcelany stołowej w piecu tunelowym jednego z zakładów europejskich, krzywe kreskowane B dla wzrostu temperatury i C dla zawartości CO + H2 (program egzamin ustny).

Należy zwrócić uwagę na dłuższy przedział czasu od temperatury 900°C do końca przetrzymywania w piecu tunelowym przy produkcji porcelany z surowca radzieckiego niż z surowca stosowanego w fabrykacli europejskich (11 h w porównaniu z 7 h). Ta istotna okoliczność związana jest z koniecznością, po pierwsze, dużych nakładów czasu potrzebnego dla przebiegu reakcji redukcji związków barwiących, obecnych w surowcu radzieckim, po drugie, z wcześniejszym spiekaniem zagranicznych mas porcelanowych.

Rola procesu studzenia

Dlatego wypalanie radzieckiej masy porcelanowej według reżymu B europejskiej fabryki porcelany daje wynik ujemny, gdy wypalanie europejskiej masy porcelany według reżymu A radzieckiej fabryki daje wynik pozytywny. Konstrukcyjnie piec do wypalania mas porcelanowych wymaga dłuższej strefy zasilania w paliwo, co powoduje dużo wyższy koszt wypalania w porównaniu z porcelaną zagraniczną (opinie o programie).

Rola procesu studzenia przy wypalaniu porcelany różnych rodzajów jest równie ważna jak rola procesu ogrzewania. W zależności od zawartości kwarcu w masie porcelanowej zmienia się szybkość studzenia; w szczególności dla porcelany o dużej zawartości kwarcu zwolnienie szybkości studzenia powinno nastąpić po G00°C z powodu przemiany opisanej wyżej (segregator aktów prawnych).

Przykład szybkiego studzenia ilustruje krzywa B, opracowana przez Kowielmana dla drobnych wyrobów uralitowych o dużej zawartości A1203 (mielniki, świece zapłonowe do silników spalinowych itp.). Gdy szybkie studzenie po wytrzymaniu nie następuje (krzywa B), wówczas następuje rekrystalizacja korundu w duże kryształy i wytrzymałość oraz odporność termiczna wyrobu maleje. Analogicznie przebiega proces szybkiego studzenia porcelany o dużej zawartości tlenku glinowego.

Przy bardzo szybkim studzeniu tekstura czerepu staje się drobnoziarnista i odznacza się dobrymi właściwościami. W rzeczywistości uzyskanie takich warunków studzenia wymaga konstrukcyjnego rozwiązania problemu doprowadzenia dużej ilości zimnego powietrza do odpowiedniego odcinka pieca oraz doboru ogniotrwałego materiału odpornego termicznie (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Konstrukcja stalowa dużej hali zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Konstrukcja stalowa dużej hali zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Konstrukcja stalowa dużej hali zdjęcie nr 8 Konstrukcja stalowa dużej hali zdjęcie nr 9 Konstrukcja stalowa dużej hali zdjęcie nr 10
Konstrukcja stalowa dużej hali zdjęcie nr 11
Konstrukcja stalowa dużej hali zdjęcie nr 12 Konstrukcja stalowa dużej hali zdjęcie nr 13 Konstrukcja stalowa dużej hali zdjęcie nr 14
Konstrukcja stalowa dużej hali zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Konstrukcja stalowa dużej hali zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Konstrukcja stalowa dużej hali zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami