Blog

17.11.2022

Żmudne obliczenia

W artykule znajdziesz:

Żmudne obliczenia

Dokonując pewnych rozsądnych założeń co do postaci w jako funkcji współrzędnych, zawierającej kilka dowolnych stałych, sprowadzamy równanie do liniowego równania różniczkowego na 0, które przy odpowiednich warunkach brzegowych daje jednoznaczne rozwiązanie. Rozwiązanie to oraz przyjętą postać w podstawiamy następnie do całek energii, które zależą wtedy wyłącznie od dowolnych stałych wyrażenia (program uprawnienia budowlane na komputer).

Zasada pracy wirtualnej wymaga, aby pochodna energii potencjalnej po każdej z tych stałych równa była zeru. Warunek ten prowadzi do układu równań na rozpatrywane stałe, a więc i do odpowiedniego rozwiązania zagadnienia. Ze względu na to, że zmieniamy tylko w, zasada pracy wirtualnej zastępuje tylko warunek równowagi w kierunku normalnej, tj. równanie, a równania spełnia się przez rozwiązanie równania (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Żmudne obliczenia zostały przeprowadzone przez T. von Karmana i H. S. Tsienc w pracy z r. 1941 wymienionej w bibliografii. Najważniejsze wyniki pochodzącym z tej właśnie pracy. Rzędną jest tutaj bezwymiarowa wielkość przedstawiająca obciążenie P, a odcięta e jest całkowitym odkształceniem oc ściskania walca, tj. wielkością, o którą skraca się jednostka długości walca na skuter obciążenia (uprawnienia budowlane).

Gdy przykładamy stopniowo obciążenie P, zależność między P i £ jest z począts.. linią prostą odpowiadającą ściskaniu bez wyboczenia. W punkcie A obciążer ; osiągnęło swą klasyczną wartość wyboczeniową; istnieje teraz bliski stan równowag: o nieskończenie małych ugięciach poprzecznych, ale o tym samym e. Jednakże dii obciążeń mniejszych od tego istnieje stan równowagi sprężystej, przy którym ugięcia są skończone. Może się nawet zdarzyć, że w tym stanie ugięcia energia potencjałm powłoki jest mniejsza od energii przy odkształceniu z zerowym ugięciem. Stateczność powłoki o zerowym ugięciu jest tak więc niepewna jak położenie ustawionego ołówka (nawet bardzo małe zaburzenie wystarcza do przekroczeni progu stateczności i przejścia w położenie o mniejszej energii) (program egzamin ustny).

Bez trudu można się domyśleć, że wykres dla powłoki z niewielkimi niedokładnościami wykonania jest podobny do jednej z krzywych. Zbadamy te krzywe dla dwóch przypadków obciążenia ciężarem i obciążeniem w sztywnej maszynie wytrzymałościowej. Jeśli walec znajduje się w pozycji pionowej i obciążony jest na górnym brzegu w każdej chwili znamy obciążenie P, a odkształcenie e nie jest niczym ograniczone (opinie o programie).

Spadek obciążenia

Obciążenie będzie wzrastać bez przeszkód; krzywa przedstawiająca wzrost obciążenia osiągnie maksimum. Przy dalszym zwiększeniu obciążenia nie istnieje już możliwość zachowania pierwotnej równowagi. Nastąpi nagłe wyboczenie powłoki. Punkt B na wykresie musi przeskoczyć do nowego położenia B’ w kierunku poziomej strzałki (segregator aktów prawnych).

Widać z rysunku, że zjawisko to zachodzi daleko poniżej klasycznego obciążenia wyboczeniowego i prowadzi natychmiast do dużych ugięć. Ugięcia te mogą być tak duże, że w powłoce wystąpią lokalne odkształcenia plastyczne. Jeśli to nie nastąpi możliwe będzie odciążenie sprężyste i punkt na wykresie opuści się zgodnie z prawą gałęzią krzywej aż do punktu minimum. Dalsze zmniejszanie obciążenia spowodowałoby nowy skok z powrotem na lewą gałąź i ugięcie wyboczeniowe zniknęłoby tak nagle jak się pojawiło.

Zjawisko jest nieco odmienne, gdy walec jest obciążany w sztywnej maszynie wytrzymałościowej. Wtedy e jest zadane przez położenie płyt maszyny, a obciążenie P wyznaczone jest przez jedną z krzywych. Jeśli mamy do czynienia z górną krzywą (bardzo małe niedokładności wykonania), oznacza to że obciążenie osiąga maksimum, a następnie nieco maleje aż do osiągnięcia punktu krzywej położonego najbardziej na prawo.

Jeśli w dalszym ciągu zwiększamy e, to punkt wykresu przeskakuje pionowo w dół, co wskazuje na nagłe wystąpienie dużych przemieszczeń związanych z nagłym spadkiem obciążenia. Jeśli niedokładności wykonania są większe, to krzywa podobna jest do dolnej krzywej. W tym przypadku nie ma punktu krańcowego z prawej, nie występuje przeskok i zjawisko wyboczenia zachodzi stopniowo (promocja 3 w 1).

Wykresy otrzymano dla pewnej liczby m fal obwodowych powstających na powłoce. Można, oczywiście, wykreślić podobne krzywe dla innych całkowitych wartości m. Każda z nich rozpoczyna się od odpowiedniego obciążenia klasycznego wyższego rzędu; krzywe te jednak nie leżą jedna wewnątrz drugiej, ale przecinają się ze sobą. Prowadzi to do dodatkowych komplikacji w zjawisku wyboczenia. Powłoka może (lub nie) przeskakiwać od jednej konfiguracji wyboczenia do drugiej, jeśli pozwala na to energia lub gdy istnieje zaburzenie ułatwiające przejście przez stany pośrednie.

Najnowsze wpisy

30.04.2024
Porady przed egzaminem ustnym na uprawnienia budowlane

Przygotowanie się do egzaminu ustnego na uprawnienia budowlane wymaga - poza koniecznością gruntownego przejrzenia wiadomości i ich przyswojenia - nabycia…

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami