Blog

Stateczność wieży zdjęcie nr 2
31.01.2022

Znak bezpieczeństwa

W artykule znajdziesz:

Znak bezpieczeństwa
Znak bezpieczeństwa

Poza tym Minister BiPMB w porozumieniu z zainteresowanymi resortami, a w szczególności z Ministrem AGTiOS oraz Prezesem CZSBM opracował projekt programu poprawy jakości budownictwa mieszkaniowego (program uprawnienia budowlane na komputer). Program ten wraz z harmonogramem, po uwzględnieniu wyników dyskusji, stanowi załącznik do decyzji Prezydium Rządu nr 42/77 z dn. 15.4.77 r. w tej sprawie. Założeniem przy ustalaniu kierunków działania dla poprawy jakości budownictwa mieszkaniowego było równoczesne utrzymanie wysokiego poziomu produkcji budowlano-montażowej.

Kolejnym przykładem działania w kierunku poprawy jakości wyrobów, w tym i wyrobów przeznaczonych dla budownictwa, jest Uchwała nr 137 Rady Ministrów z dn. 9.9.1977 r. w sprawie jednolitych zasad kwalifikacji jakości i oznaczania wyrobów (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Zgodnie z tą Uchwałą zostaną ustalone grupy wyrobów, które będą podlegały obowiązkowej kwalifikacji jakościowej. Warunkiem stosowaniach tych wyrobów będzie uzyskanie przez nie znaku bezpieczeństwa lub zgodności z normą. Znak bezpieczeństwa będą musiały uzyskać wyroby, które mogą z uwagi na niewłaściwą jakość stanowić w użytkowaniu m. in. zagrożenie zdrowia, życia użytkowników lub środowiska naturalnego, a znak zgodności z normą - wyroby o ważnym społeczno-ekonomicznym znaczeniu dla gospodarki narodowej (uprawnienia budowlane). Producenci wyrobów nie objętych obowiązkową kwalifikacją będą mogli ubiegać się o znak jakości „Q” lub „1” w trybie dobrowolnego zgłoszenia do kwalifikacji.

Oznacza to w praktyce, że w porozumieniu z Ministrem BiPMB ustalony zostanie wykaz wyrobów, które jako decydujące o bezpieczeństwie i jakości budownictwa będą obowiązkowo musiały uzyskać znak bezpieczeństwa lub zgodności z normą. Znaki „Q” lub „1” będą wpływały prawdopodobnie na cenę poszczególnych wyrobów. Producenci będą więc jednocześnie zainteresowani w otrzymywaniu dla tych wyrobów dodatkowo znaków „Q” lub „1”. Podobnie powinno to wywołać zainteresowanie producentów wyrobów nie podlegających obowiązkowej kwalifikacji w dobrowolnym zgłaszaniu się w celu uzyskania znaku ,,Q” lub ,,1” dla swojej produkcji (program egzamin ustny).

Zasady tworzenia funduszu

Przykładem dalszego działania z ostatniego okresu, tj. początku 1978 r., jest Uchwała nr 4/78 Rady Ministrów z dn. 6 stycznia 1978 r. w sprawie zasad systemu ekonomiczno-finansowego organizacji gospodarczych budownictwa oraz trybu i terminów jego wdrażania (opinie o programie).

Jednocześnie, jeszcze w dn. 9.12.1977 r. decyzją nr 29/77 Minister BiPMB powołał „Zespół Resortowy” sprawujący nadzór nad procesem wdrażania tego nowego systemu. Następnie w styczniu 1977 r. opracowany został w Min. BiPMB „Harmonogram prac podejmowanych w celu stosowania właściwych warunków do wdrożenia i stosowania nowego systemu ekonomicznego i finansowego w organizacjach gospodarczych budownictwa” (segregator aktów prawnych).

Ponadto w dniu 15.2.1978 r. Minister BiPMB wydał Zarządzenie nr 4 w sprawie premiowania pracowników kierownictwa i administracji zatrudnionych w przedsiębiorstwach i kombinatach budowlano-montażowych oraz w grupujących je zjednoczeniach, objętych nowym systemem ekonomiczno-finansowym.

Zarządzenie to określa zasady tworzenia funduszu premiowego oraz zasady premiowania pracowników kierownictwa i administracji (premiowanych za wyniki jednostek organizacyjnych) zatrudnionych w organizacjach stosujących nowy system ekonomiczno-finansowy. Zgodnie z tym Zarządzeniem fundusz premiowy tworzy się z wygospodarowanego zysku, a wypłata i wysokość premii jest zależna od terminów wykonania zaplanowanego zakresu rzeczowego i właściwej jakości obiektów oddawanych do użytku (promocja 3 w 1).

Podstawowymi miernikami oceny działalności poszczególnych Zjednoczeń lub Kombinatów w nowym systemie ekonomiczno-finansowym są:

  • produkcja dodana, ujmowana jako wartość sprzedaży robót, wyrobów i usług własnej produkcji — wyliczana z uwzględnieniem szeregu czynników zwiększających lub zmniejszających tę wartość, uwzględniających np. salda robót w toku produkcji, dopłaty oraz podatki i obciążenia wyrównujące rentowność, koszty materialne oraz niektóre składniki kosztów niematerialnych itp. Miernik ten służy do oceny wyników działalności oraz do tworzenia dyspozycyjnego funduszu płac,
  • rzeczowe mierniki produkcji zakończonej,
  • wynik finansowy.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Stateczność wieży zdjęcie nr 3
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Stateczność wieży zdjęcie nr 4
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Stateczność wieży zdjęcie nr 7 Stateczność wieży zdjęcie nr 8 Stateczność wieży zdjęcie nr 9
Stateczność wieży zdjęcie nr 10
Stateczność wieży zdjęcie nr 11 Stateczność wieży zdjęcie nr 12 Stateczność wieży zdjęcie nr 13
Stateczność wieży zdjęcie nr 14

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Stateczność wieży zdjęcie nr 15

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Stateczność wieży zdjęcie nr 16

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami