Blog
Żurawie masztowe-linowe
W artykule znajdziesz:
Do pionowego transportu masy betonowej nie stosuje się już kosztownych, mało wydajnych oraz wymagających dodatkowego transportu poziomego na górze wyciągów szybowych. Transport pionowo-poziomy masy betonowej odbywa się w naszych warunkach najczęściej za pomocą żurawi wieżowych, mimo iż w niektórych przypadkach można by użyć z powodzeniem tańszych żurawi masztowych-linowych, tym bardziej że ich wysięg i udźwig jest nieraz większy od żurawi wieżowych (program uprawnienia budowlane na komputer).
Żurawie masztowe-linowe są u nas w tym celu tylko wyjątkowo stosowane, podczas gdy np. w USA odgrywają na budowach niemałą rolę. We Włoszech w ostatnich latach zastosowano żurawie masztowe-linowe do transportu masy betonowej na zaporach betonowych, przy czym ich wysokość dochodzi nieraz do 90 m.
W ostatnich latach coraz częściej stosowane są na większych budowach żurawie na podwoziach gąsienicowych lub kołowych, łatwe do szybkiego uruchomienia po przyjeździe na plac budowy oraz do łatwego przemieszczania z jednego stanowiska roboczego na inne, jak również z jednej budowy na drugą. W przypadku stosowania wszelkiego typu żurawi do transportu masy betonowej używane są różnej konstrukcji i wielkości pojemniki stalowe (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Opróżnianie pojemników odbywa się przez otwory wylotowe, zamykane klapami, a najczęściej różnego rodzaju zasuwami, przeważnie typu odcinkowego, w postaci jednej lub dwóch ruchomych łupin. Jedna ze szczególnie pomysłowych zasuw odcinkowych. W zasuwie tej stosowana zwykle łupina metalowa zastąpiona została przez arkusz cienkiej płyty gumowej, dociskanej do obrzeża otworu wylotowego wałkami tworzącymi wklęsły ruszt (uprawnienia budowlane).
W ostatnich latach rozpowszechniają się pojemniki do masy betonowej z tworzyw sztucznych, znacznie lżejsze od stosowanych dotychczas pojemników stalowych. Na przykład pojemnik 800 1 z poliesteru waży 70 kG, podczas gdy pojemnik stalowy o tej samej pojemności - 230 kG (program egzamin ustny).
Pompy do betonu
Sposobem specyficznym i równocześnie najbardziej aktualnie rozpowszechnionym do transportu masy betonowej od miejsca wytworzenia do miejsca ułożenia jest przetłaczanie jej rurociągami. Do przetłaczania masy betonowej stosuje się: pompy do betonu z napędem mechanicznym, pompy do betonu z napędem hydraulicznym, przenośniki pneumatyczne (opinie o programie).
Najdawniej stosowaną maszyną do przetłaczania masy betonowej rurociągami jest pompa do betonu. W budownictwie stosuje się tłokowe pompy do betonu z cylindrami poziomymi. W pompie zastosowane są zawory tzw. „czopowe” w postaci cylindrów o odpowiednio ukształtowanych otworach przelotowych i ruchu zmienno obrotowym. Zawory sterowane są za pomocą dwóch drążków sterujących typu teleskopowego z umieszczonymi wewnątrz nich amortyzatorami sprężynowymi. Drążki wprawiane są w ruch postępowo-zwrotny za pomocą mimośrodów osadzonych na wale korbowym. Zbiornik masy betonowej zaopatrzony jest zazwyczaj w dwa mieszadła, z których jedno umieszczone jest w środku zbiornika, drugie zaś w dolnej - stożkowej części zbiornika, nad zaworem ssawnym pompy.
Obecnie jednak coraz bardziej upowszechnia się stosowanie pomp do betonu o układach dwucylindrowych, które umożliwiają na przemian wsysanie i przetłaczanie masy betonowej do rurociągu. W ten sposób wytwarza się niemal ciągły przepływ masy betonowej do rurociągu (segregator aktów prawnych).
Firma Schwing z NRF wytwarza takie pompy w 9 wielkościach o wydajnościach od 7,5 do 45,0 m3 masy betonowej na godzinę, przy czym umożliwiają one uzyskanie odległości transportu poziomego do 400 m lub pionowego do 50 m.
Aktualnie produkowane nowoczesne pompy do betonu mają, przy tych samych wydajnościach jak dawne, mniejsze stosunkowo gabaryty, są bardziej zwarte w budowie, lepiej osłonięte i budowane w różnych odmianach, a mianowicie: instalowane na podwoziach wozów ciężarowych i napędzane w tym przypadku z silnika napędowego samochodu, instalowane na przyczepach samochodów ciężarowych, wreszcie instalowane na płozach stalowych (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32