Żurawie masztowe-linowe

Żurawie masztowe-linowe
Żurawie masztowe-linowe

Do pionowego transportu masy betonowej nie stosuje się już kosztownych, mało wydajnych oraz wymagających dodatkowego transportu poziomego na górze wyciągów szybowych. Transport pionowo-poziomy masy betonowej odbywa się w naszych warunkach najczęściej za pomocą żurawi wieżowych, mimo iż w niektórych przypadkach można by użyć z powodzeniem tańszych żurawi masztowych-linowych, tym bardziej że ich wysięg i udźwig jest nieraz większy od żurawi wieżowych (program uprawnienia budowlane na komputer).

Żurawie masztowe-linowe są u nas w tym celu tylko wyjątkowo stosowane, podczas gdy np. w USA odgrywają na budowach niemałą rolę. We Włoszech w ostatnich latach zastosowano żurawie masztowe-linowe do transportu masy betonowej na zaporach betonowych, przy czym ich wysokość dochodzi nieraz do 90 m.

W ostatnich latach coraz częściej stosowane są na większych budowach żurawie na podwoziach gąsienicowych lub kołowych, łatwe do szybkiego uruchomienia po przyjeździe na plac budowy oraz do łatwego przemieszczania z jednego stanowiska roboczego na inne, jak również z jednej budowy na drugą. W przypadku stosowania wszelkiego typu żurawi do transportu masy betonowej używane są różnej konstrukcji i wielkości pojemniki stalowe (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Opróżnianie pojemników odbywa się przez otwory wylotowe, zamykane klapami, a najczęściej różnego rodzaju zasuwami, przeważnie typu odcinkowego, w postaci jednej lub dwóch ruchomych łupin. Jedna ze szczególnie pomysłowych zasuw odcinkowych. W zasuwie tej stosowana zwykle łupina metalowa zastąpiona została przez arkusz cienkiej płyty gumowej, dociskanej do obrzeża otworu wylotowego wałkami tworzącymi wklęsły ruszt (uprawnienia budowlane).

W ostatnich latach rozpowszechniają się pojemniki do masy betonowej z tworzyw sztucznych, znacznie lżejsze od stosowanych dotychczas pojemników stalowych. Na przykład pojemnik 800 1 z poliesteru waży 70 kG, podczas gdy pojemnik stalowy o tej samej pojemności - 230 kG (program egzamin ustny).

Pompy do betonu

Sposobem specyficznym i równocześnie najbardziej aktualnie rozpowszechnionym do transportu masy betonowej od miejsca wytworzenia do miejsca ułożenia jest przetłaczanie jej rurociągami. Do przetłaczania masy betonowej stosuje się: pompy do betonu z napędem mechanicznym, pompy do betonu z napędem hydraulicznym, przenośniki pneumatyczne (opinie o programie).

Najdawniej stosowaną maszyną do przetłaczania masy betonowej rurociągami jest pompa do betonu. W budownictwie stosuje się tłokowe pompy do betonu z cylindrami poziomymi. W pompie zastosowane są zawory tzw. „czopowe” w postaci cylindrów o odpowiednio ukształtowanych otworach przelotowych i ruchu zmienno obrotowym. Zawory sterowane są za pomocą dwóch drążków sterujących typu teleskopowego z umieszczonymi wewnątrz nich amortyzatorami sprężynowymi. Drążki wprawiane są w ruch postępowo-zwrotny za pomocą mimośrodów osadzonych na wale korbowym. Zbiornik masy betonowej zaopatrzony jest zazwyczaj w dwa mieszadła, z których jedno umieszczone jest w środku zbiornika, drugie zaś w dolnej - stożkowej części zbiornika, nad zaworem ssawnym pompy.

Obecnie jednak coraz bardziej upowszechnia się stosowanie pomp do betonu o układach dwucylindrowych, które umożliwiają na przemian wsysanie i przetłaczanie masy betonowej do rurociągu. W ten sposób wytwarza się niemal ciągły przepływ masy betonowej do rurociągu (segregator aktów prawnych).

Firma Schwing z NRF wytwarza takie pompy w 9 wielkościach o wydajnościach od 7,5 do 45,0 m3 masy betonowej na godzinę, przy czym umożliwiają one uzyskanie odległości transportu poziomego do 400 m lub pionowego do 50 m.

Aktualnie produkowane nowoczesne pompy do betonu mają, przy tych samych wydajnościach jak dawne, mniejsze stosunkowo gabaryty, są bardziej zwarte w budowie, lepiej osłonięte i budowane w różnych odmianach, a mianowicie: instalowane na podwoziach wozów ciężarowych i napędzane w tym przypadku z silnika napędowego samochodu, instalowane na przyczepach samochodów ciężarowych, wreszcie instalowane na płozach stalowych (promocja 3 w 1).

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

COVID-19

z uwagi na panującą pandemię każdy kandydat jest zobowiązany do posiadania własnych aktów prawnych ! Sprawdź ofertę w zakładce SEGREGATOR AKTY PRAWNE 2023 - właśnie taki segregator będziesz mógł zabrać ze sobą na swój egzamin !

Dodaj wpis:


Powiązane artykuły

Włókna szklane

Włókna szklane, znane jako generatory szklanokwarcowe, to materiał kompozytowy wytwarzany z włókien elektrycznych, które są emitowane zamiast urządzenia ludzkiego włosa.…

Materiał elewacyjny

Materiał elewacyjny do materiału używanego do pokrywania zewnętrznych ścian budynków w celu ochrony przed ich dostępem oraz nadania im estetycznego…

Drabiny ewakuacyjne

Drabiny ewakuacyjne to specjalne urządzenie, które jest natychmiast opuszczane przez budynki lub elementy z dodatkowym piętrem w przypadku awarii lub…

Okna dachowe

Okna dachowe, znane również jako okna połaciowe lub okna strychowe, do okien umieszczonych w połaci dachowej budynku. Są one montowane…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

COVID-19

z uwagi na panującą pandemię każdy kandydat jest zobowiązany do posiadania własnych aktów prawnych ! Sprawdź ofertę w zakładce SEGREGATOR AKTY PRAWNE 2023 - właśnie taki segregator będziesz mógł zabrać ze sobą na swój egzamin !