Blog

Procesy technologiczne zdjęcie nr 2
14.04.2021

Aktualizacja sieci

W artykule znajdziesz:

Aktualizacja sieci

Procesy technologiczne zdjęcie nr 3
Aktualizacja sieci

Aby uniknąć rozwiązywania takiej sieci możemy wprowadzić do sieci fikcyjne zdarzenie o numerze nie występującym w sieci i połączyć czynnościami zerowymi początki nowej sieci z przyjętym zdarzeniem (program uprawnienia budowlane na komputer). Czynności, które zostały częściowo jeszcze do wykonania rozpoczynają się również w fikcyjnych, wprowadzonych do sieci, zdarzeniach. Przyjęte zdarzenie początkowe ma termin początkowy równy terminowi aktualizacji sieci.

Widzimy więc, że mimo iż częstotliwość aktualizacji pod koniec wzrasta, to pozostająca po każdej aktualizacji część sieci maleje.
Pokażemy teraz na prostym przykładzie zasadę aktualizowania sieci.
Mamy sieć zależności, którą aktualizujemy po 10 dniach (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Metoda PERT i krytyczna ocena metod sieciowych.

Z wszystkich metod sieciowych najbardziej znana jest metoda PERT. O metodzie tej wspominaliśmy przy omawianiu oceny czasu trwania czynności. Teraz zajmiemy się tą metodą w sposób bardziej ogólny.
Metoda PERT opiera się na grafach sieciowych , podlegających tym samym zasadom co i w pozostałych metodach (uprawnienia budowlane). Oblicza się tu drogę krytyczną, zapasy czasu i luzy zdarzeń ale najistotniejszą cechą tej metody jest to, że stosowane tu wielkości zapasów czasu, terminy zdarzeń i termin końcowy przedstawiają się jako zmienne losowe o określonej krzywej gęstości prawdopodobieństwa. Metoda PERT jest więc metodą probabilistyczną w odróżnieniu od metody CPM, która jest metodą deterministyczną, gdzie wszystkie wartości czasów trwania czynności i terminów zdarzeń podaje się jako wielkości pewne i jednoznacznie określone. Widzimy zatem, że określanie wszystkich metod sieciowych nazwą PERT jest nieścisłe i wprowadza zamieszanie (program egzamin ustny).

Terminy kosztów

Jak już powiedzieliśmy w metodzie PERT czasy czynności i zdarzeń podawane są jako zmienne losowe a rozkład prawdopodobieństwa następuje wg funkcji beta w przedziale wartości „a” i „b”. Przyjęcie rozkładu beta w metodzie PERT było dowolne a autorzy metody przyjęli tę funkcję intuicyjnie nie opierając się na dowodach eksperymentalnych. Rodzaje przyjmowanych w metodzie PERT czasów zostały już uprzednio omówione, jak i metoda obliczania najbardziej prawdopodobnego czasu, który wynika z rozkładu beta.

Wprowadzenie takiej metody obliczania oczekiwanego czasu trwania czynności ma swoje poważne uzasadnienie. Ustalenie deterministycznego czasu trwania czynności jest w wielu wypadkach niemożliwe (szczególnie w przypadku zadań prototypowych) (opinie o programie). Szacowanie czasu trwania nie jest zbyt właściwe ponieważ szacujący ma tendencję do podawania z ostrożności czasów dłuższych od rzeczywistych. Przyjęcie takich oszacowanych czasów zawiera w sobie nieujawniony zapas czasu, który wypacza obraz sieci.
Bardziej interesujące dla rozwiązującego sieć zależności jest obliczenie prawdopodobieństwa dotrzymania terminu końcowego sieci.

Ponieważ dla zdarzenia końcowego sieci T?= Tj, to prawdopodobieństwo dotrzymania tego terminu przy X = 0 wyniesie 0,5. Tu należy podać wyjaśnienie, że obliczone wartości „X” służą za podstawę do określenia prawdopodobieństwa przez odczytanie wartości dystrybuanty rozkładu normalnego ze specjalnych tablic. Mając podany termin końcowy realizacji zadania możemy określić prawdopodobieństwo dotrzymania terminu dłuższego o wartość AT.
Na tych samych zasadach można obliczać prawdopodobieństwo dotrzymywania terminów krótszych (segregator aktów prawnych).

Na zakończenie należy zwrócić uwagę na fakt, że wartość wariancji zdarzeń leżących na drodze krytycznej jest wartością stałą równą wariancji zdarzenia końcowego i zdarzenia początkowego.
Na skutek szybkiego rozprzestrzenienia się metody PERT przy stosunkowo słabej znajomości podstaw teoretycznych metody powstało wiele zastrzeżeń i nieporozumień zarówno ze strony matematyków jak i praktyków. Jedni i drudzy zarzucają metodzie PERT zbyt dużą dowolność w przyjmowaniu założeń i uproszczeń a także w celowości przyjęcia rozkładu beta (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Procesy technologiczne zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Procesy technologiczne zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Procesy technologiczne zdjęcie nr 8 Procesy technologiczne zdjęcie nr 9 Procesy technologiczne zdjęcie nr 10
Procesy technologiczne zdjęcie nr 11
Procesy technologiczne zdjęcie nr 12 Procesy technologiczne zdjęcie nr 13 Procesy technologiczne zdjęcie nr 14
Procesy technologiczne zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Procesy technologiczne zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Procesy technologiczne zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami