Blog

15.05.2023

Ścieki zakaźne

W artykule znajdziesz:

Ścieki zakaźne

Ścieki nie odpowiadające warunkom odprowadzania do kanalizacji miejskiej podlegają wstępnemu oczyszczaniu (zwykle mechanicznemu), a następnie kierowane są do sieci kanalizacyjnej. W przypadku obiektów związanych z lecznictwem chorób zakaźnych zlokalizowanych na terenie uzbrojonym w komunalną sieć kanalizacyjną ścieki bytowo-gospodarcze i ścieki zakaźne odprowadzane są niezależnymi przewodami kanalizacyjnymi, tworzącymi podwójną instalację kanalizacyjną, ścieki bytowo-gospodarcze odpowiadają zwykle warunkom odprowadzania ich bezpośrednio do komunalnej sieci kanalizacyjnej (z wyjątkiem kuchni, pralni i garaży) (program uprawnienia budowlane na komputer).

Ścieki zakaźne po przeprowadzeniu dezynfekcji mogą być skierowane do wspólnego przykanalika ściekowego i razem ze ściekami bytowo-gospodarczymi odprowadzane są do kanału komunalnego. W przypadku konieczności wstępnego oczyszczania ścieków bytowo-gospodarczych lub znacznego rozproszenia punktów odpływu ścieków celowe jest zaprojektowanie wspólnej instalacji oraz urządzeń do oczyszczania i dezynfekcji ścieków bytowo-gospodarczych i zakaźnych (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Powyższe rozwiązanie zalecane jest również dla małych obiektów o stosunkowo niewielkim odpływie ścieków bytowo-gospodarczych i zakaźnych, które po dezynfekcji odprowadzane są bezpośrednio do kanalizacji ogólnospławnie j.

W przypadku obiektów zlokalizowanych na terenie nieuzbrojonym w komunalną sieć kanalizacyjną ścieki po uprzednim unieszkodliwieniu odprowadzane są w zasadzie do pobliskich wód powierzchniowych. Wyjątkowo w przypadkach braku odpowiedniego odbiornika dla ścieków oraz dla małych obiektów można zastosować lokalne unieszkodliwianie (mechaniczne i biologiczne) z usuwaniem ścieków do ziemi(uprawnienia budowlane).

W każdym z wymienionych rozwiązań ścieki odprowadzane do wód powierzchniowych i do ziemi powinny odpowiadać warunkom określonym w odpowiednich przepisach i pozwoleniu wodno-prawnym. Ścieki niebezpieczne pod względem bakteriologicznym powinny być w końcowym etapie unieszkodliwiania poddawane dezynfekcji (program egzamin ustny).

Dopuszczalne stężenia zanieczyszczeń

Z uwagi na trudności w przeprowadzaniu dezynfekcji rozwiązanie lokalnego unieszkodliwiania ścieków z usuwaniem ich do ziemi nie powinno być w przypadku ścieków zakaźnych stosowane. Dopuszczalne stężenia zanieczyszczeń w ściekach odprowadzanych do kanalizacji miejskiej lub do wody i ziemi oraz szczegółowe ustalenia pozwolenia wodno-prawnego są podstawowymi elementami przy określaniu wymaganego stopnia unieszkodliwiania ścieków i projektowaniu schematu technologicznego lokalnej oczyszczalni ścieków (opinie o programie).

W oczyszczalniach przy obiektach służby zdrowia stosowane są znane metody mechanicznego i biologicznego oczyszczania ścieków oraz dezynfekcji (w przypadku ścieków zakaźnych), przeprowadzane na prostych w eksploatacji urządzeniach:

  • Ścieki gospodarcze (szczególnie z kuchni, pralni i garaży przy dużych obiektach) odprowadzane do kanalizacji komunalnej wymagają niekiedy wstępnego mechanicznego podczyszczania.
  • Ścieki bytowo-gospodarcze odprowadzane do wód powierzchniowych, zależnie od wymaganej redukcji zanieczyszczeń oczyszczane są najczęściej mechanicznie lub (zwykle z większych obiektów) mechanicznie i biologicznie.
  • Ścieki pochodzące z oddziałów zakaźnych, zakładów medycyny sądowej, anatomii lub anatomii patologicznej oraz laboratoriów bakteriologicznych powinny być po oczyszczeniu (mechanicznym lub mechanicznym i biologicznym) poddawane dezynfekcji.
  • Ścieki z oddziałów przeciwgruźliczych powinny być w każdym przypadku oczyszczane metodami: mechaniczną i biologiczną oraz poddawane dezynfekcji (segregator aktów prawnych).

Ustalenia dla ścieków z oddziałów zakaźnych mogą być za zgodą odnośnych władz sanitarnych zmienione w odniesieniu do małych, liczących do 20 łóżek normatywnych, oddziałów zakaźnych lub przeciwgruźliczych oraz w przypadkach zapewnienia co najmniej 500-krotnego rozcieńczenia tych ścieków przed odprowadzeniem ich do odbiornika. W opracowaniach technologicznych oczyszczalni ścieków dla obiektów służby zdrowia obowiązują powszechnie stosowane zasady dotyczące unieszkodliwiania ścieków komunalnych i związanej z tym przeróbki osadów (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami