Blog

11.06.2021

Akustyczne właściwości drewna

W artykule znajdziesz:

Akustyczne właściwości drewna

Akustyczne właściwości drewna

Mianem akustycznych własności drewna określa się cechy wywierające wpływ na przebieg zjawisk dźwiękowych w drewnie i decydujące możliwościach d zakresie zastosowania drewna jako materiału rezonansowego i dźwiękochłonnego (program uprawnienia budowlane na komputer). Istotną rolę w tej dziedzinie odgrywają:
1) prędkość rozchodzenia się dźwięku,
2) oporność akustyczna,
3) tłumienie wewnętrzne.

Drewno odgrywa dużą rolę jako materiał akustyczny. Na akustyczne własności wpływa budowa i ciężar właściwy drewna, udział drewna późnego, udział promieni rdzeniowych i przewodów żywicznych, ponadto zaś wilgotność i temperatura drewna (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Charakterystyczną cechę drewna stanowi wyraźna anizotropia własności akustycznych, które zmieniają się w zależności od kierunku anatomicznego; jest to następstwo różno- kierunkowej budowy drewna. Procesy technologiczne, takie jak klejenie wykańczanie powierzchni, w dużym stopniu zmieniają akustyczne własności drewna.

Źródłem dźwięku jest ciało drgające; drgania ciała dźwięczącego rozprzestrzeniają się za pośrednictwem powietrza i dochodzą do organu słuchu.
Każdy ruch prosty czy złożony, który powtarza się w równych odstępach czasu, nazywa się ruchem okresowym, periodycznym lub harmonicznym. Ruch harmoniczny występuje wówczas, gdy ciało wykonuje ruchy wahadłowe wychylając się raz w prawo, raz w lewo po przeciwnych stronach położenia równowagi (uprawnienia budowlane).

Wielkość wychylenia, liczona od położenia równowagi, osiąga maksimum, po czym maleje i staje się równa 0 w chwili, gdy ciało przechodzi przez położenie równowagi; następnie wielkość wychylenia rośnie, osiąga maksimum ujemne (po przeciwnej stronie położenia równowagi) i powraca do położenia równowagi. Sinusoida jest graficznym ujęciem zmian odległości punktu drgającego od położenia równowagi w zależności od czasu.
Przy rozchodzeniu się fal w jakimś ośrodku przenosi się przez ośrodek jedynie zakłócenie, sam zaś materiał ośrodka nie zmienia swego położenia (program egzamin ustny).

Drgania podłużne

Cząsteczki drgającego ciała poruszają się jedynie dokoła swego położenia równowagi prostym ruchem okresowym. W zależności od tego, jaki jest względny kierunek ruchu drgającej cząsteczki w stosunku do kierunku rozchodzenia się fali, wyróżnia się fale poprzeczne i podłużne.
Fale poprzeczne są to drgania przebiegające poprzecznie do kierunku rozchodzenia się fali (opinie o programie). Drgania poprzeczne powstają tylko wówczas, gdy ciało posiada sprężystość postaci. Ponieważ właściwą sobie postać ma tylko ciało stałe i tylko ono wykazuje sprężystość przy odkształcaniu postaci, więc drgania poprzeczne mogą występować tylko w sprężystych ciałach stałych. Obrazem drgań poprzecznych jest sinusoida.

Drgania podłużne i fale podłużne charakteryzują się tym, że przesunięcia drgających cząsteczek zachodzą w kierunku rozchodzenia się fali. W ten sposób powstają zagęszczenia i rozrzedzenia drgających cząsteczek, przemieszczające się wzdłuż drgającego ciała, zgodnie z kierunkiem rozchodzenia się fali. Drgania podłużne powstają w ciałach mających sprężystość objętości; mogą one występować w ciałach stałych, ciekłych i gazowych. Dla drgania podłużnego sinusoida nie przedstawia
rozmieszczenia cząstek, lecz daje jedynie obraz ich chwilowych wychyleń względem położenia równowagi (segregator aktów prawnych).

Długość fali A jest to odległość między dwoma jednakowo położonymi punktami dwóch kolejnych fal, a więc odległość między dwiema sąsiednimi wypukłościami w fali poprzecznej lub odległość między dwoma sąsiednimi zgęszczeniami w fali podłużnej. Amplituda a jest to największa wartość odchylenia drgającego punktu od położenia równowagi (promocja 3 w 1).
Z wzorów powyższych wynika, że prędkość rozchodzenia się fal poprzecznych zależy pośrednio od modułu sprężystości, a tym samym zależna jest od rozpatrywanego kierunku anatomicznego drewna.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami