Blog

18.11.2021

Analiza sieci przestrzennych minerałów

W artykule znajdziesz:

Analiza sieci przestrzennych minerałów

Analiza sieci przestrzennych minerałów

Analiza sieci przestrzennych minerałów wykazuje, że płaszczyzny łupliwości odpowiadają tym płaszczyznom ich struktur sieciowych, w których atomy ułożone są szczególnie gęsto. Na podstawie znajomości struktury badanego minerału można więc przewidzieć, ile ma on płaszczyzn łupliwości. W układzie regularnym łupliwość występuje równolegle do ścian sześcianu, np. u soli kamiennej, ośmiościanu u fluorytu, lub dwunastościanu rombowego - sfalerytu (program uprawnienia budowlane na komputer).

W układzie heksagonalnym łupliwość bywa równoległa do ściany podstawowej, np. niezbyt wyraźna u beryli W układzie trygonalnym łupliwość występuje najczęściej równolegle do ścian romboedru, np. u kalcytu i dolomitu. W układzie tetragonalnym łupliwość jest równoległa do ściany podstawowej, a także do ścian słupa. W układzie rombowym jest łupliwość równoległa do jednej ze ścian dwuścianu, np. topazu dwuścian podstawowy. W układzie jednoskośnym wiele kryształów ma łupliwość równoległą do płaszczyzny (gips, ortoklaz), nierzadka jest i prostopadła do tej płaszczyzny) (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Płaszczyzny łupliwości w układzie trójskośnym przyjazne się zwykle za płaszczyzny podstawowe, np. u plagioklazów, postacie są podobne do ortoklazu.
W preparatach mikroskopowych (płytki cienkie lub preparaty proszkowe) łupliwość minerałów ujawnia się, w odpowiednich przekrojach, obecnością równoległych linii.

Gdy łupliwość jest doskonała równoległe linie, zwykle długie, są rozmieszczone gęsto obok siebie; przy łupliwości mniej wyraźnej linie są krótsze w większej od siebie odległości. Łupliwość w dwóch kierunkach można zaobserwować w mikroskopie, nawet na małym ziarnie, w odpowiednich przekrojach, a także zmierzyć kąt między płaszczyznami łupliwości. W preparatach proszkowych okruchy minerału o wyraźnej, zwłaszcza doskonałej łupliwości, mają nieraz zarysy ziarn ograniczone prostymi równoległymi (uprawnienia budowlane).
Niewiele tylko kamieni szlachetnych ma łupliwość. Minerały : dobrej łupliwości, mogące łatwo ulec uszkodzeniu, nie nadają się sporządzania ozdób. W diamencie występuje łupliwość cztero- płaszczyznowa, równoległa do ścian ośmiościanu, którą można wykorzystać do podzielenia okazu (program egzamin ustny).

Odmienny charakter

Dawniej, gdy nie umiano przepiłowywać diamentów, nieregularne większe okazy przełupywano według płaszczyzn łupliwości, doszlifowując je następnie do żądanych form brylantu. Podobnie i topaz wykazuje łupliwość w kierunku prostopadłym do słupa pionowego, co można wykorzystać przy podziale kamienia.
Dobrą łupliwość mają również rzadko spotykane kamienie szlachetne o dużej wartości euklaz i kunzyt (opinie o programie).

Szlifowanie tych kamieni nie jest łatwe. Przy silniejszym uderzeniu zdarzają się wypadki pęknięcia kamienia wzdłuż płaszczyzny łupliwości. Niekiedy wzdłuż tych płaszczyzn powstają drobne, niemal niewidoczne szczeliny i spękania, do których może się dostać powietrze. Spękania te uważane są za skazy obniżające wartość kamienia.
Niekiedy obecność wyraźnej łupliwości może być pomocna przy określaniu rodzaju kamienia, np. po doskonałej łupliwości topazu można odróżnić jego niebieskawe odmiany od podobnego z wyglądu akwamarynu.
Jeżeli jakiś minerał ma łupliwość, to stanowi ona istotną cechę Występującą zawsze, we wszystkich kryształach danego minerału (segregator aktów prawnych).

Odmienny charakter ma spotykana rzadko w świecie minerałów oddzielność, zwana nieraz fałszywą łupliwością. Gdy pewne minerały zostaną poddane naciskowi, uzyskują własność łatwiejszego oddzielania się w pewnych kierunkach, co przypomina łupliwość. Własność ta występuje jednak tylko u tych minerałów, które uległy naciskowi, nieobecna jest u innych kryształów tego samego minerału. Takie płaszczyzny oddzielności przypominającej łupliwość występują w kryształach wtórnie zbliżniaczonych.

Oddzielność występuje nieraz u kryształów korundu, które zostały zbliźniaczone równolegle do płaszczyzny romboedru lub do płaszczyzny podstawowej. Podobne zjawisko występuje również nieraz u minerałów o budowie pasowej, np. u granatów (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami