Blog

05.10.2022

Analiza statyczna

W artykule znajdziesz:

Analiza statyczna

Normowe wartości obciążeń użytkowych ustalane dla poszczególnych rodzajów użytkowania są przeważnie znacznie większe od przeciętnych wartości występujących w rzeczywistości. Przeciążenie więc wskutek nadmiernych obciążeń użytkowych zdarza się w praktyce jedynie w przypadkach zmiany sposobu użytkowania pomieszczeń (program uprawnienia budowlane na komputer). Zasada ta nie dotyczy jednak różnego rodzaju pomieszczeń produkcyjnych. Częste są tu przede wszystkim przypadki nieuwzględniania w obliczeniach statycznych stałych elementów wyposażenia o ciężarach przekraczających przyjętą wartość obciążenia użytkowego, co prowadzi do miejscowych przeciążeń konstrukcji. Częste są również przypadki zmian technologii produkcji i związane z tym zmiany ciężarów maszyn i urządzeń, przeprowadzane bez analizy skutków tych zmian dla konstrukcji budynku (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Nie zawsze też projekt zawiera pełną analizę wynikających ze spodziewanego sposobu użytkowania obiektu możliwości rozmieszczenia obciążeń w trakcie normalnej eksploatacji, a także analizę sytuacji wyjątkowych (np. montaż wyposażenia, stany awaryjne w produkcji, np. unieruchomienie transportu wewnętrznego) (uprawnienia budowlane). Przeciążenia związane z niekompletnością analizy obciążeń zdarzają się szczególnie w projektach, w których obciążenia użytkowe mogą przekraczać normową wartość 500 kG/m2 i są ustalane indywidualnie, choć z drugiej strony tendencja do uproszczenia analizy statycznej wyraża się często w przyjmowaniu jako miarodajnego dla całej powierzchni produkcyjnej największego miejscowego obciążenia, co prowadzi w takich przypadkach do nadmiernych wymiarów konstrukcji (program egzamin ustny).

Spodziewane rezultaty

Przeciążenia od ciężaru użytkowego powstać mogą również wskutek nieuwzględnienia dynamicznego charakteru jego działania. W przypadku działania na konstrukcję obciążeń dynamicznych o charakterze periodycznym, obserwuje się często drgania elementów konstrukcji, wynikające ze zjawiska rezonansu, związane z powstawaniem nadmiernych naprężeń wewnętrznych w konstrukcji (opinie o programie). Zjawiska te powstają nie tylko w konstrukcjach nie obliczanych na działanie dynamiczne (np. wskutek niedocenienia wagi takiej analizy). Częste są przypadki, gdy element poddany bezpośrednio działaniom dynamicznym (fundament, strop) pracuje prawidłowo, natomiast inne elementy konstrukcji, na które drgania przenoszą się w sposób pośredni mają częstotliwość drgań własnych bliską częstotliwości wymuszanej.

Zjawiska takie trudno zresztą na etapie projektowania przewidzieć. Zjawiska rezonansu wynikać mogą również z nieprawidłowej pracy urządzeń wywołujących drgania, a także z wzajemnego nakładania się drgań poszczególnych maszyn składających się na wyposażenie obiektu. Zauważyć przy tym trzeba, że dynamika konstrukcji operuje szeregiem założeń upraszczających, które, szczególnie w przypadkach bardziej skomplikowanych kształtów konstrukcji, nie zawsze sprawdzają się w praktyce. Zarówno więc przeprowadzenie analizy zjawisk dynamicznych, jak i opracowanie środków zaradczych, nastręcza często trudności i nie zawsze przynosi spodziewane rezultaty (segregator aktów prawnych).

Drgania mogą się przenosić również poprzez grunt na sąsiednie obiekty budowlane oddalone nawet o kilkaset metrów, powodując ich uszkodzenia lub utrudniając normalne użytkowanie. Zjawiska takie występują najczęściej w sąsiedztwie drgających bloków fundamentowych posadowionych niezależnie od właściwego budynku, a nasilenie ich zależy w dużej mierze od rodzaju gruntu.

Przeciążenia mogą być wywołane również obciążeniami działającymi na konstrukcje w sposób dynamiczny nieperiodycznie. W ten sposób działa w rzeczywistości większość obciążeń użytkowych (poruszający się ludzie, środki transportu, zapełnianie powierzchni składowych itp.). Na ogół, zwiększenie rzeczywistych obciążeń związane z dynamicznym charakterem ich działania pokrywają nadmiary normowych wartości obciążeń użytkowych lub wprowadzone do obliczeń współczynniki dynamiczne. W pewnych jednak przypadkach zabezpieczenia te mogą się okazać niedostateczne, np. w wyniku niewłaściwej eksploatacji lub konserwacji konstrukcji (tory podsuwnicowe). Szczególnie częstym błędem jest nieuwzględnienie dynamicznego działania obciążeń określonych z wymiarów obiektów (pojemności silosów, dopuszczalnej wysokości składowania w magazynach itp.) (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami