Blog

Bezpieczeństwo i wytrzymałość rusztowania zdjęcie nr 2
02.06.2022

Absolutyzm etyczny

W artykule znajdziesz:

Bezpieczeństwo i wytrzymałość rusztowania zdjęcie nr 3
Absolutyzm etyczny

Absolutyzm etyczny, stanowisko wg którego normy i wartości moralne mają charakter absolutny, tj. są niezmienne i wieczne, obowiązujące niezależnie od warunków hist., spoi. czy kulturowych. Absolutyzm oświecony, określenie absolutyzmu występującego w Europie w 2 poi. XVIII w.; faza rozwoju monarchicznej formy państwa, wyrażająca się m.in. w przeprowadzaniu reform likwidujących najbardziej przestarzałe instytucje okresu feudalizmu, np. wprowadzenie tolerancji rei., humanitaryzacja prawa; próba podporządkowania Kościoła państwu. ABSORBANCJA, termin używany w analizie spektralnej, oznaczający gęstość optyczną (program uprawnienia budowlane na komputer).

ABSORBAT, substancja pochłaniana w procesie absorpcji. ABSORBENT, substancja pochłaniająca w procesie absorpcji. ABSORBER (absorpcyjny aparat), urządzenie przem. służące do absorpcji gazu lub jego składników przez ciecz (np. wodę). ABSORPCJA, chem. pochłanianie substancji (absorbatu) przez całą objętość innej substancji (absorbentu) stanowiącej odrębną fazę; najczęściej występuje a. gazu przez ciecz lub ciało stałe; stosuje się m.in. do wydzielenia składnika z mieszaniny gazów. ABSORPCJA, fiz. całkowite lub częściowe pochłanianie energii promieniowania elektromagnet. (np. światła), fal akust. lub promieniowania korpusku- larnego (np. elektronów, neutronów) przez ośrodek, w którym rozchodzi się to promieniowanie; towarzyszą jej różnorodne zjawiska fizyczne (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Absorpcja morfologiczna, wchłonięcie morfemu lub jego części przez morfem sąsiedni, np. weź z dawnego wez-m-i, przemyki z dawnego przemyśl. Absorpcyjna chłodziarka, chłodziarka, w której czynnik chłodniczy (np. amoniak) krąży dzięki pochłanianiu go przez ciecz (np. wodę) w absorberze i wydzielaniu z roztworu w desorberze (uprawnienia budowlane).

Absorpcyjny aparat

Absorpcyjny aparat - absorber. Abstraction-creation (apstraksją kreasją], międzynar. ugrupowanie malarzy i rzeźbiarzy abstrakcjonistów, zał. 1931 w Paryżu przez A. Pevsnera, N. Gabo, A. Herbina, G. Vantongerloo; 1932-36 wydawało rocznik „Abstraction-Creation, Art Non-Figuratif", organizowało wystawy; okresowo liczyło ok. 400 członków (program egzamin ustny).

Abstrahowanie, jedna z podstawowych operacji myślowych polegająca na pomijaniu pewnych składników, cech lub relacji danego układu konkretnego (przedmiotu, stanu rzeczy), a wyodrębnianiu innych, uznanych za istotne. ABSTRAKCJA, kategoria, pojęcie ogólne, pojęcie oderwane, będące rezultatem czynności abstrahowania (dokonywania a.); pot. także pogląd, twierdzenie oderwane od rzeczywistości, nie oparte na faktach, lecz wyprowadzone z przyjętych z góry założeń. Abstrakcja geometryczna, odmiana sztuki abstrakc. polegająca na operowaniu (w kompozycjach mai., rzeźb., graf.) różnorodnymi formami geometrycznymi (opinie o programie).

Abstrakcja organiczna, odmiana sztuki abstrakc., polegająca na operowaniu (w rzeźbie, malarstwie i grafice) formami nieregularnymi, sugerującymi kształty organiczne. Abstrakcji klasy, mai. rozłączne podzbiory zbioru, na które rozpada się ten zbiór, jeżeli określona jest w nim relacja równoważności. ABSTRAKCJONIZM, szt. piast. abstrakcyjna sztuka.

Abstrakcyjna sztuka (sztuka nie- przedstawiająca, abstrakcjonizm, sztuka bezprzedmiotowa), jeden z kierunków sztuki piast. XX w., którego podstawą jest świadoma rezygnacja z przedstawień mających bezpośrednie odniesienia do form obserwowanych w naturze na rzecz wyłącznego ograniczenia się do środków formalnych (gra linii, koloru, brył, płaszczyzn); gl. nurty: abstrakcja geom. i organiczna. ABSTRAKT, pojęcie oderwane. ABSTYNENCJA, med. powstrzymywanie się od alkoholu, narkotyków, od używek (kawa, herbata), także od stosunków płciowych. ABSURD, log. wyrażenie wewnętrznie sprzeczne (segregator aktów prawnych).

ABSYNT (piołunówka), gorzka wódka otrzymywana z nalewów gl. na ziele bylicy piołunu. ABU, zespól świątyń dźinijskich (XI- -XIII w.) w m. Abu w Indiach, w stanie Radźasthan, o bogatej dekoracji wnętrz (marmurowe płaskorzeźby). Abu AL-KASIM AZ-ZAHRAWI (Albucasis), ?-ok. 1013, lekarz arab. z Madinat az-Zahra pod Kordobą; wybitny chirurg, wynalazca wielu metod operacyjnych; dzieło przetłumaczone na łacinę było przez wiele stuleci podstawowym podręcznikiem medycyny i chirurgii (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

12.05.2025
Bezpieczeństwo i wytrzymałość rusztowania zdjęcie nr 4
Jak wygląda docieplenie starego domu?

Docieplenie starego domu to proces mający na celu poprawę jego efektywności energetycznej, komfortu cieplnego oraz ochrony konstrukcji przed degradacją. W…

08.05.2025
Bezpieczeństwo i wytrzymałość rusztowania zdjęcie nr 5
Co to jest membrana dachowa?

Membrana dachowa to specjalna warstwa ochronna stosowana pod pokryciem dachowym (np. dachówką, blachą) w celu zabezpieczenia konstrukcji dachu przed wodą,…

Bezpieczeństwo i wytrzymałość rusztowania zdjęcie nr 8 Bezpieczeństwo i wytrzymałość rusztowania zdjęcie nr 9 Bezpieczeństwo i wytrzymałość rusztowania zdjęcie nr 10
Bezpieczeństwo i wytrzymałość rusztowania zdjęcie nr 11
Bezpieczeństwo i wytrzymałość rusztowania zdjęcie nr 12 Bezpieczeństwo i wytrzymałość rusztowania zdjęcie nr 13 Bezpieczeństwo i wytrzymałość rusztowania zdjęcie nr 14
Bezpieczeństwo i wytrzymałość rusztowania zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Bezpieczeństwo i wytrzymałość rusztowania zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Bezpieczeństwo i wytrzymałość rusztowania zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami