Blog
Analizatory gazów
W artykule znajdziesz:
Ponieważ analizatory gazów o działaniu ciągłym są jeszcze mało rozpowszechnione w piecach do wypalania porcelany, stosuje się powszechnie przenośne analizatory gazów typu ręcznego. Wypalanie izolatorów powinno odbywać się w takich warunkach, aby wydzielanie się gazów z czerepu zostało zakończone przed całkowitym topnieniem szkliwa. Początek topienia się szkliw następuje w temperatuze 1160+1170°C i kończy się w temperaturze 1200°C. Dlatego redukcja tlenków żelaza w czerepie powinna zakończyć się w temperaturze niższej od 1160°C. Wobec tego, że izolatory mają różną grubość, czas redukcji powinien być różny (program uprawnienia budowlane na komputer).
Zagadnieniem tym zajmowali się Kortniew, Zorin i in., których dane odnośnie do czasu trwania procesu redukcyjnego, przy zawartości C02 w gazach nie większej niż 2%. Istotny wpływ na powstawanie nakłuć na szkliwie wywiera też stężenie CO w środowisku gazowym (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Im większe jest stężenie CO w gazach, tym energiczniej, zgodnie z prawem działania mas, przebiega proces redukcji tlenkowych związków żelaza w czerepie i tym większa ilość C02 powstaje w tej reakcji; gaz ten powinien ujść z czerepu przed zatopieniem w nim kapilar, aby nie powstawały pęcherze. Dlatego celowe jest zmniejszenie stężenia CO w środowisku gazowym w miarę zwiększania temperatury i zatapiania kapilar. Takie warunki zmiany stężenia CO zaproponowali Kortniew, Zorin i in., a mianowicie: 4+1% CO w temperaturze 1000 + 1160°C, 3± 1 % CO w temperaturze 1160+1230°C i 1 + 0,5% w temperaturze 1230+1300°C (uprawnienia budowlane).
Kontrola automatyzacji wypalania porcelany w piecu tunelowym jest utrudniona z powodu stosowania dużej ilości elementów urządzeń kontrolnych i różnej ilości zużycia paliwa wskutek zróżnicowanego składu wypalanych wyrobów. Nie mniej jednak kolejne opracowanie systemu automatycznego regulowania w przyszłości pozwoli na zrealizowanie optymalizacji parametrów wypalania surowej porcelany wysokonapięciowej w piecach o działaniu ciągłym i okresowym (program egzamin ustny).
Paleniska gazowe
Próby Kortniewa i Aleksandrowa, dotyczące automatycznego regulowania parametrów temperaturowych wypalania surowej porcelany izolatorowej w piecu tunelowym, wykazały celowość oddzielnego regulowania temperatury ustawionych wyrobów, np. termoparami ustawionymi po obu stronach pieca; liczba regulowanych palenisk gazowych powinna być nie mniejsza niż 70 (opinie o programie).
Do automatycznej kontroli zawartości CO (3-4%) w strefie o temperaturze od 1050 do 1320°C i (1-2%) w strefie redukującej od 1320 do 1340°C stosowano analizator gazowy OA-2109. Wady charakterystyczne dla porcelany wysokonapięciowej zostały opisane przez Dudierowa i Zorina. Wypalanie w piecach okresowych. Izolatory o dużych wymiarach wypala się w piecach okresowych o prostokątnych lub okrągłych kształtach i w piecach z wysuwanym trzonem (segregator aktów prawnych).
Piece prostokątne, mieszczące np. dwa izolatory o wysokości po 4,5 m każdy, i drobniejsze izolatory w osłonach pierścieniowych, pracujące we francuskiej fabryce w Andansette (CGEC), mają po dwa paleniska z każdej strony pieca, wyposażone w palniki lub wtryskiwacze do mazutu. Formy gipsowe przygotowuje się z gipsu pół wodnego CaS04 • 0,5 H20. Dla kamienia gipsowego obowiązują warunki techniczne MRTU 21-31-67. Wykorzystuje się kamień gipsowy ze złóż USt Kamy najczystszy pod względem składu. Gips półwodny CaS04 • 0,5 H2() ma gęstość 2,64-2,75 Mg/m3 (g/cm3), po związaniu ilość wody w gipsie osiąga 21% (promocja 3 w 1).
Stopień odwodnienia kamienia gipsowego jest uwarunkowany temperaturą i czasem jej oddziaływania, w wyniku czego otrzymuje się produkt o różnych czasach początku i końca wiązania. Gips odwodniony, stosowany w przemyśle ceramiki szlachetnej, stanowi mieszaninę a- i /9-gipsu półwodnego. Pierwszy otrzymuje się przez odwadnianie przebiegające przy nadmiernym ciśnieniu w środowisku nasyconej pary wodnej, drugi otrzymuje się w warunkach normalnego ciśnienia w środowisku nie nasyconym parą wodną.
Najnowsze wpisy
Zabytek to nieruchomość lub rzecz ruchoma, ich części lub zespoły, które stanowią świadectwo minionej epoki lub wydarzenia, mają znaczenie dla…
Strefa pożaru do ograniczenia przestrzeni budynku, obiektu budowlanego lub terenu, która jest wyodrębniona w celu ograniczenia się, i umożliwiania skutecznej…
53 465
98%
32