Blog

Połączenia stykowe międzypłytowe zdjęcie nr 2
12.04.2019

Architekt – jak nim zostać?

W artykule znajdziesz:

Architekt – jak nim zostać?

Architektem budowlanym można zostać po skończeniu studiów na kierunku architektura i urbanistyka na politechnice (program na komputer). Oczywiście inne uczelnie również kształcą na kierunku architektura, ale nie zapewniają w tej dziedzinie dyplomu magistra, a jedynie inżyniera. Osoby, które uzyskają tytuł inżyniera mogą starać się o uprawnienia budowlane wyłącznie w zakresie ograniczonym (program na telefon). Aby uzyskać uprawnienia w specjalności architektonicznej bez ograniczeń, konieczne jest posiadanie tytułu magistra inżyniera – po uzyskaniu tytułu inżyniera trzeba więc dodatkowo ukończyć studia zaoczne na jednej z politechnik. W trakcie studiów przyszli architekci dowiadują się jak kształtować przestrzeń (https://uprawnienia-budowlane.pl).

Korzystanie z dodatkowych warsztatów

Połączenia stykowe międzypłytowe zdjęcie nr 3
Architekt – jak nim zostać?

Nauka przebiega stopniowo – na początkowym etapie wykorzystywane są małe formy użytkowe, po czym przechodzi się do budynków o zróżnicowanych funkcjach, zespołów urbanistycznych, a na końcu do przestrzeni miejskich i terenów zielonych (program na egzamin ustny). W zawodzie architekta konieczne jest także posiadanie umiejętności plastycznych i inżynierskich, dlatego studia skierowane są przede wszystkim od osób, które mają predyspozycje do nauki technicznych i szczególne uzdolnienia w zakresie plastyki rysunku (promocja 3 w 1). Najlepiej, jeśli już w czasie studiów przyszły architekt nawiąże współpracę z biurami projektów. Bardzo ważne jest jednak nie tylko odbycie praktyk, ale również ciągłe wzbogacanie swoich umiejętności poprzez korzystanie z dodatkowych warsztatów kursów czy propozycji szkół designerskich (segregator).
Architekt, który ukończy studia, może zacząć samodzielną pracę lub pracę w pracowni architektonicznej. Początkowo prace polegają przede wszystkim na wykonywaniu poszczególnych elementów dokumentacji technicznej, dopiero z czasem architekt otrzymuje do wykonania całe projekty. Aby móc pełnić samodzielne funkcje techniczne w budownictwie, architekt musi posiadać uprawnienia budowlane. Niezbędne jest zdanie egzaminu, który przeprowadzany jest przez okręgowe izby architektów. Ponadto konieczne jest wpisanie do izby zawodowej (opinie).

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Połączenia stykowe międzypłytowe zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Połączenia stykowe międzypłytowe zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Połączenia stykowe międzypłytowe zdjęcie nr 8 Połączenia stykowe międzypłytowe zdjęcie nr 9 Połączenia stykowe międzypłytowe zdjęcie nr 10
Połączenia stykowe międzypłytowe zdjęcie nr 11
Połączenia stykowe międzypłytowe zdjęcie nr 12 Połączenia stykowe międzypłytowe zdjęcie nr 13 Połączenia stykowe międzypłytowe zdjęcie nr 14
Połączenia stykowe międzypłytowe zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Połączenia stykowe międzypłytowe zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Połączenia stykowe międzypłytowe zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami