Blog

02.04.2020

Asfalt pokwasowy

W artykule znajdziesz:

 

Asfalt pokwasowy

Asfalt pokwasowy

Asfalt pokwasowy, asfalt odpadkowy - asfalt otrzymywany z kwaśnych odpadów’ po rafinacji olejów ponaftowych.

Asfalt ponaftowy - mieszanina węglowodorów wielkocząsteczkowych i ich pochodnych tlenowych, otrzymywana z przeróbki ropy naftowej, o konsystencji

stałej lub półpłynnej, barwie czarnej lub czamo-brunatnej (program uprawnienia budowlane na komputer).

Asfalt pozostałościowy.

Asfalt podestylacyjny - pozostałość po wydzieleniu destylatów olejowych z ropy naftowej; własności a.p. zależą od końcowej

temperatury destylacji i gatunku ropy; stosowany do stabilizacji smół drogowych, do brykietowania. do impregnacji papieru, jako asfalt drogowy izolacyjny,

przemysłowy, chemoasfalt.

Asfalt przemysłowy - asfalt ponaftowy o właściwościach dostosowanych do produkcji papy, lepików, mas asfaltowych itp.

Asfalt upłynniony - mieszanina asfaltu i rozpuszczalników organicznych lub olejów lekkich, o konsystencji od ciekłej do półgęstej, stosowana na zimno do

robót drogowych i do gruntowania podłoża pod izolacje asfaltowe (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Asfalt utleniony - asfalt dmuchany.

Asfalteny - składniki asfaltu o barwie czamobrunatnej będące produktem polimeryzacji i polikondensacji żywic asfaltowych, nierozpuszczalne w lekkich frakcjach benzyny (np. eterze naftowym), rozpuszczalne w dwusiarczku i czterochlorku węgla, rozkładające się przy ogrzewaniu na gazy i koks; nadają one asfaltom twardość, kruchość i trudnotopliwość.

Asfaltobeton - beton asfaltowy (uprawnienia budowlane).

Asfaltowanie - (I) wykonywanie nawierzchni ulepszonych z asfaltobetonu; powlekanie rur lub innych przedmiotów żeliwnych lub stalowych lakierem asfaltowym w celu zabezpieczenia przed korozją.

Asfaltowanie odpadów promieniotwórczych - utrwalanie ciekłych lub stałych odpadów promieniotwórczych w asfalcie.

Asfaltyty - asfalty naturalne wysokotopliwe (temperatura mięknienia powyżej 110°C), twarde, o wyraźnym szklistym połysku, nie zawierające w zasadzie domieszek mineralnych (np. gilsonit, grahamit,

Asfalt syryjski) asfiksja - zamartwica (program egzamin ustny).

Askarel - syntetyczna ciecz izolacyjna stanowiąca roztwór chlorowanych dwufenyli i chlorobenzenów; a. stosuje się jako syciwo w produkcji kondensatorów papierowych.

Askaryt - stały absorbent dwutlenku węgla stosowany w analizie gazowej, elementarnej itp.; a. składa się z wodorotlenku sodowego (często naniesionego na azbest) oraz domieszek tlenków metali, które zmieniają barwę po zużyciu się absorbenta (opinie o programie).

Askorbinometria - analiza miareczkowa redukto- metryczna, polegająca na stosowaniu mianowanych roztworów kwasu askorbinowego jako reduktora.

Askryptor - termin zakazany w języku indeksowania dokumentów; w tezaurusach a. są odsyłane do deskryptorów.

Asocjacja - łączenie się pojedynczych cząsteczek w zespoły cząsteczkowe; a. występuje przede wszystkim w czystych cieczach i ich mieszaninach, ale również i w parach; jest wynikiem silnego oddziaływania międzycząsteczkowego.

Asocjacja - gromada jasnych młodych gwiazd, które powstały w tym samym okresie z obłoków materii międzygwiezdnej; a. obserwuje się np. w pasie Drogi Mlecznej.

Asoejat - nietrwały zespół dwóch lub więcej jednakowych cząsteczek związanych wiązaniami wodorowymi lub siłami oddziaływania dipol-dipol.

Asocjatywnosć - łączność działania.

Asonoryzacja

Asonoryzacja - wyciszanie.

Asortyment - zestaw wyrobów, towarów, usług lub robót, dostosowany do potrzeb odbiorców i możliwości produkcyjnych wytwórców.

Aspirator - urządzenie składające się z zespołu wentylatorów oraz filtrów do zatrzymywania pyłu; służy do przewietrzania materiałów (np. zboża) i usuwania kurzu z pomieszczeń fabrycznych.

Aspirator - ssak.

Aspiryna, polopiryna - kwas acetylosalicylowy, białe, igiełkowate kryształki, słabo rozpuszczalne w wodzie, rozpuszczalne w alkoholu i eterze, o smaku kwaskowatym; a. ma zastosowanie jako lek

przeciwgorączkowy, przeciwbólowy i przeciw schorzeniom gośćcowym (segregator aktów prawnych).

Asprężystość, sprężystość opóźniona - własność niektórych ciał polegająca na opóźnieniu zmian odkształcenia w stosunku do zmian naprężenia.

Assembler - translator języka symbolicznego.

Astat, - promieniotwórczy pierwiastek chemiczny VII grupy głównej układu okresowego (fluorowce), liczba atomowa 85; powstaje w wyniku rozpadu promieniotwórczego (z radu A. toru lub aktynu);

własności a. są zbliżone do własności polonu.

Astatyzm - własność układu regulacji, polegająca na uzyskaniu zerowego uchybu ustalonego przy danym sygnale wejściowym.
uchyb ustalony układu regulacji jest równy zeru, a układ regulacji ma astatyzm n-tego rzędu.

Astenolit - produkt dyferencjacji magmy w głębi skorupy ziemskiej; utworzenie się w skorupie Ziemi a. powoduje ujemną anomalię grawimetryczną i tendencję wydźwignięcia w górę części skorupy.

Astenosfera - geol górna, plastyczna strefa płaszcza Ziemi.

Asteroida - planetoida (promocja 3 w 1).

Asteryzm, gwiazdkowość - w rentgenografii dyfrakcyjnej - występowanie promienistych smug na plamkach dyfrakcyjnych w miejscach plastycznego odkształcenia materiału.

Astragal - ornament ciągły w kształcie pół- wypukłego pasma.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami