Blog
Stalowe pale
W artykule znajdziesz:
Stalowe pale
W latach 1957-1958 wybudowano w Wilhelmshaven, w ujściu Jadę, przystań dla zbiornikowców o nośności do 100 000 t. Pomost tej przystani - żelbetowy na palach stalowych, stanowi przykład celowo zaprojektowanej budowli.
Przystań stanowi stosunkowo lekki pomost przeładunkowy o długości (na razie) 680 m, równoległy do brzegu, z którym jest połączony pirsem dojazdowym długości ok. 700 m, o podobnej konstrukcji (program uprawnienia budowlane na komputer).
Ruch kołowy po mostach odbywa się na wierzchu dodatkowego podestu żelbetowego na rzędnej +7,5 m, podczas gdy rurociągi dla ropy ułożono na poziomie niższym na rzędnej +6,35 m, czyli o 90 cm nad najwyższym poziomem wody przypływowej, na wierzchu głównych poprzecznych belek pomostowych.
Przy pomoście przystani (z którego wykonano na razie tylko odcinek południowy, po jednej stronie pirsu) zaprojektowano trzy stanowiska w postaci tzw. głowic przeładunkowych, w tym dwa dla statków większych, do 100 000 t i jedno dla mniejszych (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Statek nie opiera się o lekki stosunkowo pomost, ani o głowice, które mają konstrukcję taką samą jak pomost, lecz o niezależne urządzenia odbojowe. Podobnie też urządzenia cumownicze zmontowano na dalbach niezależnych od pomostu, a obliczono je na siły w cumach równe bądź po 250 tys. kG na dalbę skrajną, bądź po 125 tys. kG na dalby pośrednie (uprawnienia budowlane).
Pirs dojazdowy ma szerokość około 18 m, jezdnia o szerokości 5,50 m (z dwoma poboczami - chodnikami po 0,50 m, latarniami i poręczami) przebiega w osi
pirsu i, jak już wspomniano, na poziomie wyższym, rurociągi zaś rozłożono po obu stronach jezdni niżej.
Konstrukcja pomostu jest bardzo prosta i jasna. Podpory stanowią pale stalowe o średnicy 546 mm i o grubości ścianek, zależnie od typu 14 lub 14,5 mm (w górnej części powiększonej o 1,5 mm, a w dolnym końcu zmniejszonej o 0,5 mm) (program egzamin ustny).
Pale rozstawiono w jarzmach po 4, przy czym zewnętrzne są pochylone do wnętrza w stosunku 3 :1, wewnętrzne odchylone są na zewnątrz w stosunku 12 :1.
Rozpory przeciwlodowe
Wszystkie pale zagłębiono w grunt na około 9 m przy średniej głębokości akwenu mierzonej od OS, nie przekraczającej 15 m. Grunt stanowi w zasadzie nośny piasek i żwir, mimo to pale wewnętrzne otrzymały w dolnym końcu skrzydełka z przyciętych i przyspawanych do pali 2,5 m odcinków brusów typu Peine. Mniej więcej na poziomie 0,0 założono między palami rozpory przeciwlodowe z rur stalowych o średnicy 508 mm i grubości ścianek 14 mm. Jarzma palowe rozstawiono co 15 m (opinie o programie).
W kilku miejscach utworzono tzw. jarzma „stałe”, dodając na jarzmo po cztery pale ukośne w kierunku wzdłużnym (tworzące po 2 kozły) dla przeniesienia poziomych sił osiowych. Jarzma takie występują parami, zasadniczo co 7 przęsło.
Na palach nałożono poprzecznie do osi pomostu prefabrykowane żelbetowe belki „jarzmowe” z 2 otworami na głowy pali, zabetonowanymi po założeniu na miejscu przeznaczenia (segregator aktów prawnych).
Pomost przeładunkowy ma konstrukcję podobną z drobnymi różnicami. Jezdnie ułożono tu od strony zewnętrznej, rurociągi od strony wewnętrznej.
W obu pomostach jezdnię wykonano z prefabrykatów żelbetowych o długości 14,20 m wolno podpartych na belkach jarzmowych. Przestrzenie 1 m nad samymi belkami (z wpuszczonymi w nie z prefabrykatów jezdni wkładkami) betonowano na miejscu.
Obszerny opis pomostu i jego wykonania zawiera praca Lacknera, skąd pochodzą też podane wyżej informacje i ilustracje.
Również na pomostach mogą być budowane magazyny (promocja 3 w 1).
Przekrój szerokiego pomostu przybrzeżnego na palach 10 m głębokości w porcie Kechil (dawn. Butterworth) w Malajzji, położonym w cieśninie między wyspą Pinang a półwyspem Malajskim.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32