Blog
Awanport
W artykule znajdziesz:
Awanport
Zamykając awanport ostrogą (ewentualnie tylko od strony przeważającego ruchu rumowiska, na odcinku AB). Aby budowla ta nie powodowała odbicia fali w awanporcie, należałoby zaprojektować ją jako szeroki pochłaniacz fal. Przy takim rozwiązaniu (które jednak może być kosztowniejsze od falochronu doprowadzonego do brzegu) piasek po pewnym czasie wypełni przestrzeń w kącie pomiędzy portem a brzegiem, po czym zacznie stopniowo port okrążać (program uprawnienia budowlane na komputer).
Rozpatrując ogólnie koncepcję falochronów w ujściach rzek, należałoby ponadto uwzględnić zagadnienie ruchu rumowiska rzecznego. Gdy istnieje silny ruch rumowiska rzecznego, wymagane jest bowiem, aby układ falochronów zapewniał chociażby w pewnym stopniu tzw. „samooczyszczanie” wejścia. Polega ono jak wiadomo na tym, że przy niższych poziomach wody w morzu prąd wody w kanale wejściowym, mając wzmożoną prędkość, unosi ze sobą rumowisko nagromadzone w tym kanale przy poziomach wody w morzu wyższych. Skuteczność samooczyszczania jest tym większa, im większe są różnice poziomów wody w porcie i w morzu (przy niskim stanie) i im węższy jest kanał wejściowy, ujęty obustronnie falochronami kierującymi (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Skutek odwrotny, gdyż jest ono równoznaczne z utworzeniem w wejściu osadnika, który będzie się stopniowo wypełniał piaskiem wskutek zmniejszenia się prędkości prądu wody rzecznej w obrębie awanportu. Rumowisko naniesione przez rzekę nie będzie mogło samoczynnie (pod działaniem fal) wydostać się z obrębu awanportu, będzie on musiał więc być systematycznie pogłębiany (uprawnienia budowlane).
Wejście do portu
Wejście do portu, skonstruowane w postaci dwu równoległych falochronów kierujących, można próbować oczyszczać z rumowiska rzecznego również za pomocą dwustronnych basenów płuczących. Ze zbiorników zbudowanych według zasad poprzednio podanych woda przedostawałaby się do kanału wejściowego przez otwory w falochronach. Należy zauważyć, że tego rodzaju urządzenie działałoby przy wszystkich kierunkach falowania (program egzamin ustny).
Sprawę przebudowy wejść i falochronów portowych należy rozpatrywać nie tylko z punktu widzenia potrzeb doraźnych, ale też uwzględniając plany rozwojowe portów; niewątpliwie bowiem należy się liczyć w przyszłości zarówno z rozwojem portów, jak i przyległych do nich miast i osiedli.
Rozpatrując zagadnienie racjonalizacji wejść do portów, nawet gdy zadanie ograniczone jest do postulatów doraźnych, należy oprzeć się na założeniu, że wszelkie projektowane zmiany wejść powinny być tak rozplanowane, aby mogły potem być włączone do ogólnego planu rozbudowy portów i stanowiły część inwestycji związanych z realizacją tego planu (opinie o programie).
W związku z tym nasuwa się jeszcze dalsza możliwość rozwiązania układu falochronów portów leżących w ujściach rzek niosących rumowisko, związana z rozbudową portów.
Ujście rzeki ujęte jest tu w osobne dwa falochrony, rozbudowa portu zaś polega na stworzeniu awanportu typu władysławowskiego z analogicznym wejściem. Awanport ten miałby znaczenie eksploatacyjne i mógłby być w znacznej części wykorzystany jako basen portowy (segregator aktów prawnych). Konieczne byłoby w obu wypadkach stworzenie połączenia tego awanportu z dawnym portem wewnętrznym przez przebicie kanału, ewentualnie w razie potrzeby zamykanego bramą.
Jeśli występuje ruch rumowiska przybrzeżnego, to do rozwiązania tego odnoszą się w pełni uwagi poprzednio przytoczone. Jest ono wówczas mniej dogodne, gdyż w ujściu rzeki, u głowicy nawietrznego falochronu, gromadzić się będzie rumowisko w wyniku spotkania prądu rzeki z piaskiem wędrującym wzdłuż brzegu. Głowicę tę należy umieścić w tym miejscu, w którym rumowisko przybrzeżne przestaje się osadzać, a przeciwnie, pojawia się działanie pogłębiające (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32