Blog

Wykończanie i kompletowanie płyt zdjęcie nr 2
27.01.2020

Awarią w instalacjach elektrycznych

W artykule znajdziesz:

Awarią w instalacjach elektrycznych

Wykończanie i kompletowanie płyt zdjęcie nr 3
Awarią w instalacjach elektrycznych

Awarią w instalacjach elektrycznych nazywamy każde nagłe uszkodzenie instalacji, które spowodować może przerwę w dopływie prądu, niebezpieczeństwo zniszczenia odbiorników przyłączonych do sieci lub niebezpieczeństwo porażenia prądem elektrycznym (program uprawnienia budowlane na komputer). Niżej podane są przyczyny powstawania awarii.

przewodów elektrycznych występuje wtedy, gdy przepływa przez te przewody prąd większy od nominalnego.

Instalacje elektryczne zakładane w domach mieszkalnych (z pominięciem domów zelektryfikowanych) projektowane są i obliczane na małe obciążenia sięgające 500 W na izbę, lecz nie mniej niż 2 kW na mieszkanie (dla tzw. kawalerek - 1 kW) (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
W przypadku przekroczenia mocy odbiorników oświetleniowych powstaje przeciążenie przewodów nadmiernym prądem, grzanie się tych elementów, niszczenie izolacji, a często i przepalanie się bezpieczników.
Naprawa przepalonego bezpiecznika polega na wymianie zniszczonej wkładki topikowej na nową.

Wszelkie naprawy, wkładek topikowych za pomocą drucików jest niedopuszczalne, gdyż z reguły bezpiecznik nie spełnia wówczas swego zadania, tj. nie zabezpiecza instalacji przed przeciążeniem. Zwarcie jest jedną z najczęściej spotykanych awarii powodujących przerwy w dopływie energii elektrycznej (uprawnienia budowlane).

Źródło prądu

Zwarciem nazywamy przypadek bezpośredniego zetknięcia się dwóch gołych przewodników różnych faz lub połączenia dwóch przewodników różnych faz poprzez bardzo mały opór (program egzamin ustny). Bezpośrednim skutkiem zwarcia jest przypływ prądu, tzw. prądu zwarcia, na całej długości linii łączącej źródło prądu (np. transformator) z miejscem zwarcia. Na skutek przepływu dużej ilości prądu przepalają się zwykle bezpieczniki lub też działają wyłączniki samoczynne tego obwodu, w którym powstało zwarcie, wskutek czego obwód zostaje odłączony od sieci.

powstałe w obwodzie źle zabezpieczonym, np. w przypadku naprawy bezpiecznika (wkładki topikowej) zbyt grubym drutem, powoduje przepalenie się innych bezpieczników, wskutek czego może być odłączone już nie tylko to mieszkanie, w którym nastąpiło zwarcie, ale i inne lokale przyłączone do tej samej linii zasilającej (opinie o programie). W przypadku gdy inne bezpieczniki były naprawiane niewłaściwie (zbyt grubym drutem) i nie wyłączą natychmiast zwartego obwodu, długotrwały prąd zwarcia może spowodować wyłączenie spod napięcia całego budynku lub też pożar instalacji.
Zerwanie przewodów instalacyjnych może nastąpić w zewnętrznej instalacji elektrycznej, wykonanej w formie linii napowietrznej. Awaria taka może powstać wskutek bardzo silnego wiatru, dużego mrozu, pęknięcia izolatora lub złamania się słupa.

W takich przypadkach następuje nie tylko przerwa w dostawie energii, ale i istnieje niebezpieczeństwo porażenia prądem elektrycznym (segregator aktów prawnych).
Jeżeli awaria taka zdarzy się w instalacji miejscowej (lokalnej), administracja budynku bądź zespołu mieszkaniowego powinna natychmiast zarządzić wyłączenie uszkodzonego obwodu spod napięcia i przystąpić do naprawy tego obwodu.
W przypadku powstania takiej awarii w instalacji komunalnej, należącej do miejscowego zakładu sieci elektrycznych, administracja obowiązana jest jak najszybciej zawiadomić zakład sieci o awarii, zabezpieczając jednocześnie teren w taki sposób, aby uniemożliwić zbliżanie się osób postronnych do miejsca znajdującego się pod napięciem.

Zanik napięcia w jednej fazie trójfazowej linii elektrycznej spowodować może awaria w odbiornikach siłowych lub w obwodach oświetleniowych przyłączonych do tej linii.
Zanik napięcia w jednej fazie w linii siłowej jest niebezpieczny dla tych trójfazowych silników elektrycznych, które pracują bez ochronnych wyłączników samoczynnych (promocja 3 w 1). Jeżeli w czasie pracy silnika trójfazowego nastąpi zanik napięcia w jednej fazie, wtedy silnik - nie przerywając swojej pracy - zacznie pobierać z sieci przez pozostałe dwie fazy większą ilość prądu, co po pewnym czasie może spowodować zniszczenie izolacji między zwojami w silniku (spalenie silnika). Wyłącznik samoczynny z przekaźnikami termicznymi i z cewką zanikową dobrany odpowiednio do silnika i wyregulowany, całkowicie zabezpiecza silnik przed takimi ewentualnościami.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Wykończanie i kompletowanie płyt zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Wykończanie i kompletowanie płyt zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Wykończanie i kompletowanie płyt zdjęcie nr 8 Wykończanie i kompletowanie płyt zdjęcie nr 9 Wykończanie i kompletowanie płyt zdjęcie nr 10
Wykończanie i kompletowanie płyt zdjęcie nr 11
Wykończanie i kompletowanie płyt zdjęcie nr 12 Wykończanie i kompletowanie płyt zdjęcie nr 13 Wykończanie i kompletowanie płyt zdjęcie nr 14
Wykończanie i kompletowanie płyt zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Wykończanie i kompletowanie płyt zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Wykończanie i kompletowanie płyt zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami