Blog
Awarie szeregu nabrzeży oczepowych
W artykule znajdziesz:
Awarie szeregu nabrzeży oczepowych
Prostszy w użyciu jest sposób drugi, można więc posługiwać się nim także, gdy wartość parcia wyznacza się metodami półempirycznymi, a nawet teoretycznymi, stosując odpowiednio mniejsze współczynniki cząstkowe bezpieczeństwa ze względu na większą dokładność metod, a więc np. fk = 1,40 a fz = 1,15 (program uprawnienia budowlane na komputer).
Awarie szeregu nabrzeży oczepowych, zakotwionych za pomocą płyt lub ścian pionowych prawidłowo przeliczonych według zasad klasycznych, z zachowaniem klasycznego odstępu elementu kotwiącego od ścianki szczelnej, dały powód do stwierdzenia, że w pewnych warunkach te klasyczne metody wymiarowania odległości zakotwienia od ścianki są niewystarczające (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Szczególnie zachodzi to wtedy, gdy niżej położone warstwy gruntu są słabe i przykryte warstwą wytrzymałą, dającą - zdawałoby się - wystarczający odpór dla zakotwienia (uprawnienia budowlane). W takich wypadkach istnieje możliwość powstania głębiej położonej powierzchni odłamu, wzdłuż której może nastąpić przezwyciężenie wytrzymałości gruntu na ścinanie i przesunięcie położonej nad nią bryły gruntu, a w konsekwencji i wychylenie nabrzeża ku basenowi portowemu.
Według Kranza niebezpieczna powierzchnia odłamu przechodzi przez dolną krawędź płyty kotwiącej oraz przez dolną krawędź ścianki szczelnej (jeżeli nie jest ona utwierdzona w gruncie), a do obliczeń statycznych można przyjmować ją jako płaszczyznę (program egzamin ustny).
Odnośne dodatkowe obliczenie stateczności nabrzeża przeprowadza się rozpatrując równowagę klina gruntu zawartego między klinem odłamu napierającym na ściankę szczelną a wspomnianą miarodajną dolną płaszczyzną odłamu. Klin gruntu pokryty jest kreskowaniem. Na klin ten działają: jego ciężar Gh parcie czynne gruntu na tylną ścianę płyty kotwiącej Zh parcie klina odłamu G (które można wyznaczyć jako wypadkową z ciężaru klina odłamu G0 i parcia czynnego tego klina na ściankę szczelną Zr - znanego z obliczenia ścianki szczelnej) oraz siła w kotwie K. Z kolei omawiany klin napiera na grunt niżej położony, wzbudzając jego oddziaływanie (reakcję) Q (opinie o programie).
Grunt między poziomami
Dla zapewnienia stateczności klina oddziaływanie gruntu Q nie może odchylać się od normalnej do płaszczyzny odłamu o kąt większy niż kąt tarcia wewnętrznego (p. Tarcie to przeciwdziała przesunięciu klina, a jeżeli płaszczyzna odłamu znajduje się w gruncie spoistym, to poza tym przesunięciu klina przeciwdziałać będzie również i spójność gruntu, S = cl (segregator aktów prawnych).
Jeżeli wykreślimy wielobok wszystkich wymienionych sił, zakładając maksymalne dopuszczalne odchylenie oddziaływania podłoża od normalnej.
Gdy grunt, w którym znajduje się dolna płaszczyzna odłamu, nie odznacza się spójnością (c = 0), wówczas wielobok sił jest prostszy.
Gdy grunt między poziomami, wśród których przebiega dolna płaszczyzna odłamu, jest uwarstwiony, obliczenie nieco się komplikuje i może być przeprowadzone drogą pewnego przybliżenia. Dzieli się wówczas całą bryłę gruntu znajdującą się za ścianką szczelną (łącznie z klinem odłamu parcia czynnego) na paski pionowe, wyznaczając granice pomiędzy nimi w punktach przecięcia się dolnej płaszczyzny odłamu ze stropami poszczególnych warstw. Z kolei należy wyznaczyć ciężary własne każdego z pasków oraz dopuszczalne odchylenia odpowiadających im oddziaływań podłoża wyrażone kątami tarcia wewnętrznego gruntu w poszczególnych warstwach (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32