Blog

Stale poznaje się nowych ludzi zdjęcie nr 2
05.10.2022

Awaryjne zarysowanie strefy

W artykule znajdziesz:

Stale poznaje się nowych ludzi zdjęcie nr 3
Awaryjne zarysowanie strefy

Cechą rozpoznawczą jest tu przede wszystkim fakt, że płynięcie stali występuje zwykle jedynie w jednym lub paru miejscach w przęśle, inne zaś rysy pozostają w dalszym ciągu włoskowate. Kilkakrotnie większa szerokość jednej z rys w stosunku do sąsiednich świadczy o płynięciu stali w przekroju, a więc o stanie awaryjnym. Zniekształcenia takiego obrazu mogą powstawać w przypadkach prefabrykatów porysowanych przed wbudowaniem oraz występowania silnych sił rozciągających spowodowanych skurczem i zmianami temperatury (program uprawnienia budowlane na komputer).

Awaryjne zarysowanie strefy przypodporowej od działania sił poprzecznych. Ma ono najczęściej postać powstającej nagle szerokiej rysy, która najczęściej pochylona jest pod kątem zbliżonym do 30c i przecina układ powstałych wcześniej rys włoskowatych pochylonych pod kątem >45°. Rysa ta rozwidla się w strefie ściskanej, gdzie występuje zmiażdżenie betonu (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Może również w pewnych układach obciążenia i kształtu belki nastąpić wyraźne poszerzenie jednej z ukośnych rys włoskowatych.

Rysy takie występują bezpośrednio przed zniszczeniem belki. Już jednak wyraźnie szersze rozwarcie jednej z rys włoskowatych, a także stwierdzenie, że któraś z rys ukośnych przebiega przez cały przekrój, jest sygnałem alarmowym. W praktyce awaryjne zarysowania od ścinania obserwować można rzadko, gdyż stosowane metody obliczeń zabezpieczenia przypodporowych stref belek prowadzą do większych zapasów bezpieczeństwa, niż metody obliczeń belek na zginanie (uprawnienia budowlane).

Bezpośrednie zagrożenie

Groźne i wymagające najczęściej natychmiastowej interwencji pęknięcia i zarysowania zarówno zakończenia belki w sąsiedztwie powierzchni podparcia, jak też samej podpory belki (mur, powierzchnie betonowe, głowice słupów). Mogą mieć kształt rys ukośnych wskazujących na odklinowanie naroży belki lub podpory, rys pionowych w podporze lub ukruszenia naroży (program egzamin ustny). Niebezpieczne są również w części przypodporowej rysy na powierzchniach belek, biegnące wzdłuż osi zbrojenia lub obejmujące nieregularnym układem powierzchnię belki, pod którą znajdują się haki prętów zbrojenia. Zarysowania takie (o ile nie są wynikiem korozji zbrojenia) świadczą o naruszeniu zakotwienia prętów na podporze, które również stwarza najczęściej bezpośrednie zagrożenie. Rysy powstałe w elemencie od skurczu, wpływów termicznych w trakcie produkcji i montażu prefabrykatów itp., jeśli przecinają one strefę ściskaną elementu, a naprężenia ściskające nie wywołują ich zamknięcia (opinie o programie).

Zarysowania włoskowate elementów żelbetowych po usunięciu przyczyn ich powstania na ogół się zamykają, a nawet „zarastają” tak, że np. ponowne obciążenie belki po pewnym czasie może spowodować zarysowanie się jej w innych miejscach. Jeśli jednak zarysowanie związane jest z naruszeniem przyczepności betonu do stali na dłuższym odcinku, a tym bardziej jeśli w trakcie zarysowania naprężenia w stali osiągną lub zbliżą się do granicy plastyczności i powstaną w niej odkształcenia stałe, wówczas odkształcenia te, lub choćby odkształcenia skurczowe betonu w sąsiedztwie rysy, w której nastąpiło naruszenie przyczepności, powodują, że usunięcie przyczyny zarysowania nie prowadzi do jego pełnej likwidacji (segregator aktów prawnych).

Doświadczenia ze stosowaniem prefabrykatów, które w dużej części mają zarysowania powstałe wskutek niewłaściwej produkcji lub transportu, wskazują, że niezamknięte rysy, jeśli występują w strefie rozciąganej nawet przy dość znacznych rozwarciach (byle nie podnosiły nadmiernie położenia osi obojętnej w zarysowanym przekroju), nie wpływają w sposób istotny na nośność elementu. Jeśli jednak niezamknięta rysa przetnie pas ściskany, to stanowi ona istotne osłabienie konstrukcji. Wpływ takiego zjawiska na nośność wymaga zawsze bliższej analizy, w szczególności analizy możliwości przeniesienia przez stal naprężeń ściskanych w zarysowanym przekroju, a także ewentualnego rozważenia wpływu takiego przekroju na schemat statyczny i pracę całej konstrukcji (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Stale poznaje się nowych ludzi zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Stale poznaje się nowych ludzi zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Stale poznaje się nowych ludzi zdjęcie nr 8 Stale poznaje się nowych ludzi zdjęcie nr 9 Stale poznaje się nowych ludzi zdjęcie nr 10
Stale poznaje się nowych ludzi zdjęcie nr 11
Stale poznaje się nowych ludzi zdjęcie nr 12 Stale poznaje się nowych ludzi zdjęcie nr 13 Stale poznaje się nowych ludzi zdjęcie nr 14
Stale poznaje się nowych ludzi zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Stale poznaje się nowych ludzi zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Stale poznaje się nowych ludzi zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami