Blog

05.03.2022

Badania gruntów grubookruchowych

W artykule znajdziesz:

Badania gruntów grubookruchowych

Badania gruntów grubookruchowych wymagają stosowania aparatów wielkowymiarowych; cylinder powinien mieć wymiary spełniające warunki zastępcza średnica ziarna, od którego mniejszych jest 90% (program uprawnienia budowlane na komputer). Energia zagęszczania: normalna, a w metodzie zmodyfikowanej; przy metodzie normalnej stosuje się ubijanie w trzech warstwach, przy metodzie zmodyfikowanej — w pięciu warstwach; masę bijaka i wysokość spadania dobiera się tak, aby uniknąć w miarę możności rozkruszenia ziaren. W aparacie opracowanym pod kierunkiem autora zastosowano w metodzie normalnej ubijaki o masie 109 kg (lub w zmodyfikowanej 320 kg) przy wysokości opadania 121 cm (lub 124) i liczbie uderzeń 119 (lub 107) na każdą warstwę (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

W związku ze znaczną uciążliwością ubijania gruntu w tak dużych aparatach dąży się do używania próbek gruntu z odsianymi grubszymi ziarnami, co pozwala stosować aparaty o mniejszych wymiarach (uprawnienia budowlane).

Gruntami wysadzinowymi nazywa się grunty, które poddane działaniu mrozu zwiększają swą objętość o więcej niż 9% objętości wody, zawartej w porach gruntu. Takie zwiększenie się objętości gruntu powoduje podniesienie się nawierzchni drogowych i kolejowych oraz płytko posadowionych fundamentów. Wysadziny mroźne powstają wskutek podciągania wody z niżej leżącego gruntu przez kryształy lodu zamarzającej wody, co powoduje znaczny wzrost wilgotności zamarzającego gruntu i podniesienie się powierzchni jego o kilka do kilkudziesięciu centymetrów (program egzamin ustny).

Wysokość wysadzin zależy od rodzaju gruntu, jego zawilgocenia i bliskości zwierciadła wody gruntowej oraz głębokości przemarzania, zależnej od intensywności mrozu i jego długotrwałości. Gruntami wysadzinowymi wg A. Casagrande’a są grunty, które w uziamieniu poniżej 2 mm zawierają więcej niż 3% cząstek mniejszych od 0,02 mm.

Zjawiska wysadzinowe

Występowanie gruntów wysadzinowych w podłożu fundamentów lub dróg jeszcze nie oznacza, że podłoże jest wysadzinowe w każdych warunkach (opinie o programie). Warunkiem powstania wysadzin jest znaczne nasycenie podłoża wodą (stan ‘plastyczny i miękkopla- styczny glin i iłów) lub płytkie występowanie zwierciadła wody, np. w pyłach i piaskach gliniastych, co umożliwia szybkie podciąganie kapilarne wody i tworzenie się wysadzin. Wysadziny są tym większe, im bardziej długotrwały jest mróz przy stosunkowo małych ujemnych temperaturach ( - 2 do - 10°Q, co powoduje powolne przemarzanie gruntu i umożliwia podciągnięcie dużej ilości wody do strefy zamarzania (segregator aktów prawnych).

W przypadkach gdy fundamenty budowli znajdują się płytko i granica przemarzania sięgnie do gruntu pod fundamentami, a grunt należy j do wysadzinowych, mogą powstać wysadziny. Z przeprowadzonych badań wynika, że wysadziny w gruntach iłowych powodują ciśnienie do 1,5 MPa; grunty pyłowe i zaglinione piaski mogą tworzyć wysadziny przy obciążeniu do 0,2 MPa. Jako skutek tworzenia się wysadzin pod płytko posadowionymi i mało obciążonymi fundamentami występują w budowlach pęknięcia i szczeliny.

Zjawiska wysadzinowe występują również za murami oporowymi, jeżeli grunt jest wysadzinowy, a przemarzanie sięga poza mur. Duże ciśnienie wysadzin znacznie przekracza parcie ziemi, na które mur został obliczony, i mury ulegają dużym przechyłom lub pękają. Analogiczne zjawiska występują w czasie zimy za odeskowaniem rozpartych wykopów; na wiosnę po odmarznięciu gruntu odeskowanie opada w dół, powodując obsuwanie się ścian wykopów. Jako zabezpieczenie stosuje się dobre powiązanie rozpór z kierownicami za pomocą klamer oraz podbijanie klinów, aby utrzymać stały rozpór odeskowania (promocja 3 w 1).

Znaczne szkody powstają w okresie mrozów w świeżo zabetonowanych konstrukcjach mostowych lub przepustach, jeżeli rusztowania są oparte na gruncie wysadzinowym, co powoduje nierównomierne wysadzanie ich do góry. Podobne zjawiska występują pod posadzkami chłodni.

Najnowsze wpisy

07.05.2024
Praktyki budowlane. Wszytko, co musisz o nich wiedzieć

Znaczenie praktyki zawodowej w zdobywaniu uprawnień budowlanych Praktyka zawodowa odgrywa kluczową rolę w zdobywaniu uprawnień budowlanych dla architektów oraz innych…

03.05.2024
Kierownik robót budowlanych

Kierownik robót budowlanych to zawód, który często mylony jest z podobnym stanowiskiem, mianowicie z kierownikiem budowy. W związku z tym,…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami