Blog
Egzamin na uprawnienia budowlane
W artykule znajdziesz:
Egzamin na uprawnienia budowlane
Egzamin na uprawnienia budowlane złożony jest z dwóch części – pisemnej mającej formę testu jednokrotnego wyboru oraz ustnej (https://uprawnienia-budowlane.pl). W teście sprawdzana jest znajomość:
• ustawy Prawo budowlane i innych ustaw, które zakresem odpowiadają wybranej specjalności uprawnień budowlanych, o które stara się wnioskodawca, łącznie z aktami wykonawczymi wydanymi na podstawie tych ustaw – 70% pytań,
• warunków bezpieczeństwa i higieny pracy podczas wykonywania robót budowlanych – 20% pytań,
• postępowania administracyjnego – 10% pytań.
Ilość pytań na części pisemnej zależy od rodzaju oraz zakresu uprawnień, które wybrał kandydat (program na komputer). Najwięcej, bo aż 90 pytań, zawiera test na uprawnienia do projektowania i kierowania robotami budowlanymi bez ograniczeń w każdej ze specjalności.
W części ustnej kandydat udziela odpowiedzi na pytania z wylosowanego zestawu (program na telefon). Zestaw może składać się z 5 lub 10 pytań, które dostosowane są do rodzaju uprawnień, o jakie ubiega się dany kandydat. Pytania dotyczą m.in. umiejętności stosowania w praktyce przepisów prawa oraz stosowania wiedzy technicznej w trakcie wykonywania praktyki zawodowej w zakresie wybranej przez kandydata specjalności uprawnień budowlanych (program egzamin ustny). Jedno pytanie to tzw. część praktyczna, która polega na rozwiązaniu zadania projektowego lub zagadnienia dotyczącego prowadzenia budowy, oczywiście w zakresie uprawnień, które zostały wybrane przez kandydata (opinie o programie).
Półtorej minuty na pytanie
Pytania egzaminacyjne, zarówno do części pisemnej, jak i ustnej, są przygotowywane odrębnie dla każdej specjalności i każdego rodzaju uprawnień budowlanych (segregator aktów prawnych). Listy osób, które przystępują do egzaminu, wraz z podziałem na specjalności, przygotowuje komisja egzaminacyjna. W części pisemnej kandydaci udzielają odpowiedzi na pytania testowe, wybierając jedną z podanych odpowiedzi. Aby móc przystąpić do ustnej części egzaminu, konieczne jest udzielenie przynajmniej 75% poprawnych odpowiedzi. Na każde pytanie przeznaczone jest 1,5 minuty na teście, a na części ustnej czas przygotowania to 25 minut (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Zgodnie z polskim prawem budowlanym, obiekt budowlany to podstawowa jednostka konstrukcyjna. Definicja ta obejmuje trzy główne kategorie. Obiekty budowlane mają…
Prawo do kierowania budową w Polsce oznacza możliwość wykonania funkcji kierownika budowy na placu zabaw. Aby uzyskać prawo, należy podłączyć…
53 465
98%
32