Blog

Ciągłość procesu zdjęcie nr 2
11.05.2022

Badania jednorodności

W artykule znajdziesz:

Ciągłość procesu zdjęcie nr 3
Badania jednorodności

Badanie uziarnienia przeprowadza się za pomocą sit o otworach kwadratowych lub okrągłych. Sposób przeprowadzania analizy sitowej został podany przy ogólnych badaniach kruszywa. Ilość grysu wystarczająca do przeprowadzenia analizy wynosi 300 - 500 g. Badania jednorodności, stopnia zwietrzenia i kształtu ziarn grysów granulowanych są bardzo ważne, gdyż decydują one w dużym stopniu o przydatności badanego grysu (program uprawnienia budowlane na komputer).

Ziarna grysu powinny pochodzić z tego samego rodzaju skały o budowie drobnoziarnistej i nie wykazywać nawet śladów zwietrzenia. Grysy nie powinny zawierać zanieczyszczeń pylastych lub ziarn zwietrzałych. Poszczególne ziarna nie mogą zawierać otoczek z produktów wietrzenia lub domieszek organicznych. Ziarna powinny w przybliżeniu mieć kształt czworościanów lub sześcianów. Taki kształt jest pożądany ze względu na zwiększoną w ten sposób zdolność do wzajemnego klinowania się poszczególnych ziarn w nawierzchni (program uprawnienia budowlane na komputer).

Zawartość ziarn blaszkowatych i igiełkowatych w badanym grysie ustala się za pomocą ręcznej segregacji materiału blaszkowatego albo za pomocą sit. W przypadku ustalania zawartości ziarn blaszkowatych i igiełkowatych przez ręczną segregację pobiera się do analizy próbkę w ilości 100 - 300 kg i oddziela się ziarna blaszkowate lub igiełkowate, określając ich procentową zawartość w badanym materiale. W ten sam sposób można określić zawartość ziarn zwietrzałych lub nadwietrzałych. Średnią z trzech oznaczeń podaje się jako wynik (uprawnienia budowlane).

Zawartość ziarn blaszkowatych

Sita służące do określenia zawartości ziarn blaszkowatych mają zamiast siatek lub blach z okrągłymi otworami druty okrągłe odpowiedniej grubości, zamocowane równolegle obok siebie z zachowaniem przepisanej odległości na podobieństwo rusztu. Sposób badania polega na tym, że odpowiednią ilość grysu przesiewa się przez sito, w którym odległość prętów od siebie równa się dolnej granicy wymiarów badanego grysu i określa się pozostałość jako ziarna nieforemne, różnicę zaś - jako ziarna blaszkowate. Na podstawie otrzymanych wyników ustala się procentową zawartość ziarn graniastych i blaszkowatych (program egzamin ustny).

Zawartość ziarn blaszkowatych i igiełkowatych, utrudniających wzajemne klinowanie się podczas wałowania, powinna być ograniczona do minimum. Zawartość tych ziarn zależy od sposobu przeróbki i od podatności materiału do łupania. Z przeprowadzonych przez autora badań nad grysami granulowanymi pochodzenia krajowego wynika, że zawartość ziarn blaszkowatych i igiełkowatych w dobrych grysach nie powinna przekraczać 25% w grysach o ziarnie powyżej 25 mm, a 33% w grysach o ziarnic drobniejszym (5 - 15 mm) (opinie o programie).

Szczególną uwagę należy zwrócić na czystość grysów granulowanych. Jako zanieczyszczenie występować mogą: pył, ziarna nadwietrzałe lub zwietrzałe, wreszcie zanieczyszczenia przypadkowe pochodzenia organicznego. Obecność pyłu oblepiającego ziarna utrudnia dobre otoczenie ich bitumem, a jeżeli pył jest pochodzenia gliniastego, to działa on niszcząco na bitum. To samo dotyczy ziarn nadwietrzałych lub zwietrzałych, które z powodu swej małej wytrzymałości pod wpływem ruchu kruszą się i ścierają, a tworzący się gliniasty pył powodować może emulgację bitumu użytego do budowy nawierzchni oraz jej zniszczenie (segregator aktów prawnych).

Zanieczyszczenia przypadkowe, zwłaszcza pochodzenia organicznego (liście, słoma, patyki), uniemożliwiają dobre zagęszczenie nawieizchni w czasie budowy i są powodem tworzenia się dziur i zagłębień. Lepiszcza bitumiczne (smoła lub asfalt), używane do budowy nawierzchni bitumicznych, powodują przez dobre i całkowite otoczenie większych ziarn kruszywa ich wzajemne sklejanie się po uwałowaniu, co zwiększa zwartość szkieletu mineralnego nawierzchni. Największe jednak znaczenie ma dobre wymieszanie bitumu z pyłem i drobnym kruszywem (miałem lub piaskiem) (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Ciągłość procesu zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Ciągłość procesu zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Ciągłość procesu zdjęcie nr 8 Ciągłość procesu zdjęcie nr 9 Ciągłość procesu zdjęcie nr 10
Ciągłość procesu zdjęcie nr 11
Ciągłość procesu zdjęcie nr 12 Ciągłość procesu zdjęcie nr 13 Ciągłość procesu zdjęcie nr 14
Ciągłość procesu zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Ciągłość procesu zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Ciągłość procesu zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami