Blog
Badania szerokości przyległego basenu
W artykule znajdziesz:
Badania szerokości przyległego basenu
Badania szerokości przyległego basenu, wymaganej przy wodowaniu poprzecznym z zeskokiem nadwodnym, wykazały, że może być wystarczająca szerokość równa dwu i półkrotnej szerokości statku (program uprawnienia budowlane na komputer).
W jednej ze stoczni stanowiska do montażu statków założono wzdłuż bocznych krawędzi pirsu wysuniętego w głąb basenu, na środku zaś tego pomostu umieszczono tor i fundamenty dźwignicy roboczej, dostarczającej na stanowiska elementy konstrukcji statku.
Pirs taki pod względem konstrukcyjnym rozwieszany może być jak pomost na masywnych filarach lub pirs masywny, z tym tylko, że w części nadwodnej musi mieć po obu stronach ukośne płyty lub belki stanowiące podłoże torów spustowych (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Pochylnia może być wykonana bądź jako konstrukcja masywna: żelbetowa, betonowa lub murowana, bądź też jako pomost drewniany.
Ze względu na sposób posadowienia pochylnie masywne można podzielić następująco:
1. Pochylnie posadowione płytko wprost na gruncie i to w postaci:
- płyty spoczywającej całą swą powierzchnią bezpośrednio na gruncie i zajmującej bądź całą szerokość pochylni, bądź też tylko jej część albo pasy (uprawnienia budowlane),
- płyty lub muru posadowionego na podłużnych ławach fundamentowych, przy czym płyty szersze mogą spoczywać na kilku fundamentach, które mogą być również rozwiązane jako żebra tych płyt (program egzamin ustny).
- Płyty lub murowanego ustroju wielosklepieniowego, leżącego na filarach fundamentowych poprzecznych.
2. Pochylnie posadowione na palach drewnianych lub żelbetowych, przy czym:
- pale mogą być rozmieszczone mniej więcej równomiernie pod całą
płytą,
- płyta lub mur posadowione są jak poprzednio na podłużnych ławach fundamentowych, które z kolei wspierają się na palach,
- płyta lub mur spoczywają, ewentualnie poprzez sklepienia, na filarach fundamentowych poprzecznych, a te na palach (opinie o programie).
Pomosty drewniane
Rzadziej spotykanym sposobem fundamentowania pochylni płytowych są studnie, które mogą podpierać płytę podobnie jak pale w jeden z wyżej podanych sposobów, z tą jednak różnicą, że odstępy wzajemne studni są znacznie większe niż odstępy pali.
Pierwszy sposób fundamentowania pochylni stosuje się, gdy grunty zarówno na powierzchni, jak i w głębi są wytrzymałe, drugi zaś sposób oraz studnie mają zastosowanie na gruntach przy powierzchni słabych.
Pomosty drewniane z reguły posadowione są na palach drewnianych. Często podwodną pochylnię wybiegową wykonuje się jako pomost drewniany na palach, roboczą zaś jako ustrój masywny, posadowiony w jeden z wyżej podanych sposobów (segregator aktów prawnych).
Jeżeli pochylnia podwodna ma wychodzić w głąb basenu, to możliwe jest również zaprojektowanie jej na narzucie kamiennym lub kamienno-faszynowym.
Na pochylni wybiegowej wystarczy zwykle umocnić tylko podłoże torów spustowych, stanowiących dwa, a czasem cztery pasy o szerokości 2 do 3 m, równoległe do osi pochylni. Powierzchnię tych torów stanowi zwykle dylina podłużna, położona w pochylniach drewnianych na poprzecznych oczepach, wspólnych dla wszystkich torów. Oczepy te osadza się na podłużnicach lub kleszczach wieńczących głowy pali.
Pod każdym torem daje się 3-4 rzędów pali, których odstępy dostosowane są do rozkładu sił pionowych.
Belkowanie pochylni drewnianej musi być, ze względu na duże siły równoległe do powierzchni pochylni występujące w czasie wodowania, stężone w obu kierunkach: wzdłużnym i poprzecznym (promocja 3 w 1).
Pas środkowy pochylni roboczej (o szerokości równej od V2 do 2/3 szerokości największego budowanego na pochylni statku), na którym rozmieszczane są podpory stępkowe i tory spustowe, otrzymuje zwykle konstrukcję masywniejszą w postaci grubszej (do 2 m i więcej - zależnie od obliczenia) płyty żelbetowej, pobocza zaś podtrzymujące podpory obłowe wykonywane są lżej, niekiedy tylko w postaci nawierzchni betonowej.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32