Blog

19.08.2020

Charakterystyka techniczna wytwórni

W artykule znajdziesz:

Charakterystyka techniczna wytwórni

Charakterystyka techniczna wytwórni

Kruszywo dostarczane było z pobliskich złóż przenośnikami taśmowymi do sortowni wstępnej i stąd do przerobowni na placu budowy, a część samochodami wywrotkami z kamieniołomu i stacji kolejowej (program uprawnienia budowlane na komputer). Z przerobowni kruszywo podawane było przenośnikiem skośnym na estakadę dla składowania w stosach wysokich wg frakcji.

Pod stosami frakcjonowanego kruszywa usytuowany był tunel rozładowczy z przenośnikami taśmowymi, którymi poszczególne frakcje kruszywa dostarczane były do zasobników w wytwórni (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Każdy ciąg produkcyjny składał się z 5 zarobników kruszywa dla frakcji 0,1/4, 4/20, 20/40, 40/80 i 80/100 mm, po jednym przejściowym (roboczym) zasobniku cementu i pyłów, zbiorczych przenośników taśmowych i betoniarki o pracy ciągłej. Betoniarki obu ciągów mieściły się we wspólnym pomieszczeniu, w którym były również odmierzacze wody i zbiorniki z roztworem plastyfikatora. Zespół zasobników magazynowych składał się z 6 zasobników cementu i 2 zasobników pyłów.

Zasilanie ciągów produkcyjnych w materiały wiążące odbywało się za pomocą przenośników (rynien) operacyjnych (uprawnienia budowlane).
Zapas operacyjny kruszywa magazynowany był w zasobnikach stalowych o średnicy 7 m i wysokości 10 m (pojemność ok. 350 ms) z dnem płaskim, spoczywających na tunelowej konstrukcji żelbetowej. Zasobniki wyłożone były wewnątrz ocieplającą wykładziną drewnianą grubości 15 cm. Zasobniki dla frakcji 0,1/4, 4/20 i 20/40 zaopatrzone były ponadto w urządzenia grzejne dla rozmrażania i podgrzewania kruszywa w zimie. Frakcje 40/60 i 80/100 były podgrzewane za pomocą obiegowego wdmuchiwania gorącego powietrza. Urządzenie to składa się z wentylatora i nagrzewnicy oraz przewodu powietrza (program egzamin ustny).

W dnach zasobników znajdowały się otwory wysypowe 70×70 cm. zakrywane rusztem z wysuwanych prętów stalowych, których rozstaw regulowany był odpowiednio do wielkości ziarn danej frakcji kruszywa.

Cement i pyły

Pod otworami zsypowymi umieszczone były w tunelu leje zsypowe, z których kruszywo dozowane było za pomocą dozownika o działaniu ciągłym typu EMRP 50 i podawane na przenośnik zbiorczy. Dozownik EMRP 50 składa się z podawacza elektrowibracyjnego i przelotowej wagi. Podawacz tworzy rynna swobodnie zawieszona, zakryta dla frakcji 0,1/4, 4/20 i 20/40, otwarta zaś dla frakcji 40/80 i 80/100, do której przymocowane są 2 wibratory elektromagnetyczne zasilane regulowanym prądem o stałej częstotliwości (opinie o programie).

Zwiększenie am- plitudy powoduje większą przelotowość podawacza i na odwrót. Z podawacza kruszywo spada na taśmowy przenośnik o stałej szybkości, zawieszony dc układu dźwigniowego wagi, która za pomocą dodatkowego urządzenia reguluje automatycznie wydajność dozownika. Wydajność dozownika EMRP 50 wynosi 1( do 50 t/h, co obejmuje wymagany zakres od 12 t/h (eskploatowany jeden ciąg produkcyjny) do 45 t/h (eksploatowane oba ciągi) w zależności od minimalnego i maksymalnego zapotrzebowania. Dozowanie jest sterowane i kontrolowane zdalnie.
Cement i pyły były magazynowane w 8 zasobnikach, ustawionych w 2 grupach po 4 zasobniki po obu stronach 2 rynien areacyjnych zasilających zasobniki robocze. Każda grupa zawierała 3 zasobniki cementu o pojemności użytkowej ok. 350 ton każdy i 1 zasobnik pyłów o pojemności 230 ton (segregator aktów prawnych).

Zasobniki były wyposażone we wskaźniki zapełnienia (minimum i maksimum). Każda grupa obsługiwana była przez przenośnik ślimakowy 0 500 mm o długości 14,30 m który podawał cement i pyły na odpowiednią rynnę areacyjną. Rynny areacyjne o wydajności 40 t/h o długości 45 m ułożone były w obudowie ze spadkiem 6°/o.
Dozowanie cementu i pyłów odbywało się w zasobnikach roboczych o pojemności 20 ton, ustawionych na ciągach produkcyjnych. Każdy ciąg obsługiwany był przez 1 zarobnik cementu i 1 zasobnik pyłów. Zasobniki cementu zaopatrzone były w oddzielne filtry powietrzne.

Zasobniki pyłów miały filtr wspólny. Z zasobników roboczych cement i pyły spływały grawitacyjnie na dozowniki ślimakowe (promocja 3 w 1). Cement dozowany był wagowo z dokładnością ±2,5^/o, płyty natomiast były dozowane tylko objętościowo.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami