Blog

31.05.2021

Badanie drewna

W artykule znajdziesz:

Badanie drewna

Badanie drewna

Wchodzą w grę wypadki pośrednie, charakteryzujące się częściowym uporządkowaniem kryształów lub micel - krystalitów. W tym wypadku pewien kierunek jest wyróżniony jako kierunek uwłóknienia, z mniej lub więcej charakterystycznym rozmieszczeniem kryształów dookoła tego kierunku.
Badania w tej dziedzinie zapoczątkował Polany i wykazując, że częściowe uporządkowanie kryształów lub micel - krystalitów odbija się wyraźnie w rentgenogramach (program uprawnienia budowlane na komputer).

Ren’fonograficzne badanie drewna.
Do badania drewna stosuje się głównie metodę Debye’a-Scherrera. Z układu i intensywności prążków interferencyjnych, otrzymywanych przy prześwietlaniu promieniami Roentgena płytek drewna grubości 1-3-5 mm można wyciągać wnioski o rozmieszczeniu micel i o submikroskopowej budowie drewna.
Na podstawie odległości prążków interferencyjnych można określić odległość płaszczyzn, na których rozmieszczone są elementy kryształu lub drewna.

Sposób rozmieszczenia tych elementów na płaszczyznach określa się za pomocą fotometrycznego pomiaru intensywności zaczernienia prążków interferencyjnych (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Szerokość micel można określić na podstawie szerokości prążków, a kierunek przebiegu micel na podstawie rozmieszczenia prążków interferencyjnych w polu obrazu. W ten sposób rentgenogram pozwala określić przestrzenną siatkę i rozmieszczenie obszarów uporządkowanych w drewnie lub w celulozie, nie daje natomiast wglądu w zagadnienia takie, jak sposób powiązania tych obszarów między sobą, istota i charakter rozmieszczonych między micelami obszarów bezpostaciowych lub długość łańcuchów cząsteczkowych (uprawnienia budowlane). Na podstawie badań promieniami Roentgena nie da się stwierdzić, czy łańcuchy cząsteczkowe ograniczają się Jo przestrzennych ram jednej miceli, czy też końce ich wybiegają w sposób nie uporządkowany poza obręb micel.

Jeśli promienie padają prostopadle do włókien, to można wyróżnić cztery zasadnicze typy rentgenogramów odpowiadające czterem rodzajom rozmieszczenia micel, bądź fibryl w błonie komórkowej:
Micele są ułożone równolegle do siebie; otrzymuje się rentgenogram punktowy (program egzamin ustny).

Pojęcie nieprawidłowości budowy

Micele są ułożone równolegle do siebie w dwóch nachylonych do siebie kierunkach; np. fibryle w jednej warstwie błony biegną po liniach nachylonych w prawo, w drugiej warstwie po liniach nachylonych w lewo. Micele każdego kierunku dają diagram punktowy. Drewno jest surowcem organicznym, powstałym w procesie wzrostu roślin drzewiastych. Stanowi ono pełnowartościowy materiał jedynie wówczas, gdy wykazuje normalne własności fizyczne i chemiczne oraz regularną budowę. Na skutek działania czynników zewnętrznych może nastąpić obniżenie technicznych własności drewna zarówno podczas wzrostu drzewa, jak po jego ścięciu (opinie o programie).

Wszelkie odchylenia i zmiany tego rodzaju, a więc nieprawidłowości budowy drewna oraz ujemne zmiany jego własności technicznych, określa się mianem wad drewna.
Pojęcie nieprawidłowości budowy ujmuje się bardzo szeroko. Zalicza się tu wszelkie normalne cechy strukturalne, które obniżają przydatność drewna jako materiału technicznego lub surowca przemysłowego. Najkorzystniejszym z punktu widzenia drzewnictwa byłby wypadek, gdyby drewno miało idealnie walcowaty kształt, zupełnie równomierną słoistość i przebieg włókien równoległy do podłużnej osi symetrii drewna okrągłego oraz gdyby było zupełnie bezsęczne (segregator aktów prawnych).

Wypadek taki nie istnieje w praktyce. Stanowi on jedynie abstrakcyjne pojęcie „drewna teoretycznie bezbłędnego”, które przedstawia teoretyczny wzorzec, umożliwiający ustalenie pojęcia wady drewna. Wszelkie odchylenia od tego wzorca uważa się za wadę, nawet wówczas, gdy są one niewielkie i powszechnie spotykane. I tak np. sęki stanowią normalną i nieodłączną cechę każdego drzewa; mimo to uważa się je za podstawową wadę drewna, gdyż zakłócają one prostoliniowy przebieg włókien i sprawiają trudności w obróbce i zastosowaniu drewna (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

07.05.2024
Praktyki budowlane. Wszytko, co musisz o nich wiedzieć

Znaczenie praktyki zawodowej w zdobywaniu uprawnień budowlanych Praktyka zawodowa odgrywa kluczową rolę w zdobywaniu uprawnień budowlanych dla architektów oraz innych…

03.05.2024
Kierownik robót budowlanych

Kierownik robót budowlanych to zawód, który często mylony jest z podobnym stanowiskiem, mianowicie z kierownikiem budowy. W związku z tym,…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami