Blog
Bagażnik
W artykule znajdziesz:
Bagażnik
Bagażnik - wydzielone miejsce w pojeżdzie, przystosowane do przewozu bagażu.
Bagier - pogłębiarka (program uprawnienia budowlane na komputer).
Bagieta - listwa ozdobna na ramy lub do dekoracji wnętrz.
Bagietka - pręcik szklany spłaszczony na jednym końcu w kształcie łopatki, używany w laboratorium chemicznym.
Bagnetowy - łączony przez wciśnięcie i przekręcenie (np. oprawka b. żarówki).
Bagno - teren trwale podmokły, porośnięty roślinnością przystosowaną do warunków środowiska, przekształcającą się w torf; powstaje w wyniku utrudnionego odpływu wód gruntowych lub opadowych (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Bainit - składnik strukturalny stopów żelazo - węgiel; mieszanina ferrytu i drobnego cementytu, powstająca podczas przemiany austenitu przechłodzonego do zakresu temperatur 550-250’C.
Bainit dolny, troostyt iglasty - bainit składający się z bardzo drobnych cząstek cementytu wydzielonych wzdłuż określonych płaszczyzn krystalograficznych przesyconego węglem ferrytu obudowie iglastej.
Bainit górny, troostyt hartowania - bainit składający się z bardzo drobnych cząstek cementytu wydzielonych w nieznacznie przesyconym węglem. ferrycie o budowie „pierzastej”.
Baja - gruba flanela bawełniana lub wełniana (uprawnienia budowlane).
Bajt - najkrótszy adresowalny ciąg bitów traktowany przez maszynę cyfrową jako niepodzielna całość w procesach informacji; b. najczęściej składa się z 8 bitów (ew. plus bit kontrolny); pojemność pamięci często jest określana w bajtach, kilobajtach (K = 1024 bajtów) lub w megabajtach (M = 1024 x 1024 bajtów = 106 bajtów)
Bakcyl cementowy
Bakcyl cementowy, sól Candlota - uwodniony siarczanoglinian wapniowy; tworzy się w betonach z glinianu trójwapniowego, który jest składnikiem cementu, oraz siarczanu wapniowego zawartego w wodzie gruntowej, morskiej itp.; powstawanie b.c. jest związane ze znacznym wzrostem objętości, co powoduje pękanie i niszczenie konstrukcji betonowej (program egzamin ustny).
Bakelit - tworzywo sztuczne, produkt polikondensacji fenolu lub krezolu z formaldehydem; b. jest stosowany głównie w przemyśle elektrotechnicznym jako materiał konstrukcyjny i izolacyjny.
Bakelizowanie drewna - nasycanie drewna żywicą fenolowo-formaldehydową i następne jej utwardzanie; b.d. stosowane jest dla zmniejszenia nasiąkliwości drewna i uodpornienia na korozję.
Baken - pława używana na wodnych drogach śródlądowych do oznaczania szlaku żeglownego (opinie o programie).
Bakowiec - świder szczękowy (wiertniczy).
Baksztag - kurs statku żaglowego względem wiatru, wiejącego skośnic z rufy.
Baksztag - lina olinowania półstałego biegnąca od górnej części masztu w bok ku tyłowi i zamocowana do burty.
Baktał - lina ćwiartkowa.
Baktericydy - bakteriocydy.
Bakterie - organizmy jednokomórkowe, rozmnażające się zwykle przez podział, będące jednym z głównych czynników utrzymujących krążenie materii w przyrodzie; pracę bakterii wykorzystuje się m.in. w przemyśle fermentacyjnym, farmaceutycznym, spożywczym; liczne b. wywołują choroby roślin, zwierząt i ludzi; zob. też drobnoustroje.
Bakterie azotowe - bakterie wiążące wolny azot z powietrza i dostarczające związków azotowych roślinom motylkowym, z którymi żyją w symbiozie.
Bakterie beztlenowe - bakterie żyjące bez wolnego tlenu, a wyzyskujące do oddychania tlen związany chemicznie, tj. znajdujący się w związkach chemicznych otoczenia.
Bakterie denitryfikacyjne - bakterie żyjące w glebie, które redukują azotany (segregator aktów prawnych).
Bakterie fermentacyjne - bakterie rozwijające się w warunkach beztlenowych, utleniające częściowo związki organiczne bez udziału tlenu, przy czym powstają różne substancje niedotlenione; b.f. mają zastosowanie w przemyśle spożywczym, farmaceutycznym, spożywczym itd.
Bakterie gnilne - bakterie powodujące rozkład substancji białkowych z wytworzeniem amoniaku, siarkowodoru, indolu i in. substancji.
Bakterie halofilne - bakterie, które wymagają do swego rozwoju obecności soli kuchennej i nie rozwijają się przy małych jej stężeniach występują często w solankach konserwujących stosowanych w przemyśle spożywczym.
Bakterie manganowe - bakterie mające zdolność utleniania w wodzie soli manganawych na tlenek manganowy, który odkładają w swych torebkach, wzbogacając tym samym wodę w mangan.
Bakterie nitryfikacyjne, nitryfikatory - bakterie żyjące w glebie, które utleniają amoniak i inne związki azotowe pochodzenia organicznego na azotany łatwiej przyswajane przez rośliny.
Bakterie octowe - bakterie tlenowe, wytwarzające enzymy, które powodują utlenianie alkoholu etylowego do kwasu octowego (promocja 3 w 1).
Bakterie pasożytnicze - bakterie żyjące na organizmach ludzkich, zwierzęcych i roślinnych lub wewnątrz nich; do b.p. należą np. bakterie chorobotwórcze wywołujące choroby zakaźne.
Bakterie saprofitowe - roztocza bakterie siarkowe - bakterie biorące udział w powstawaniu i przeobrażaniu związków siarki; m.in. współdziałają w procesie rozkładu substancji organicznych (roślinnych i zwierzęcych) prowadzących do powstawania siarkowodoru, biorą udział w redukcji siarczanów lub utlenianiu siarkowodoru i siarki pierwiastkowej do siarczanów.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32