Blog

28.09.2021

Balastowanie skrzyni symetrycznej

W artykule znajdziesz:

Balastowanie skrzyni symetrycznej

Balastowanie skrzyni symetrycznej

Balastowanie skrzyni symetrycznej jest nieodzowne wtedy, jeżeli się okaże, że skrzynia próżna unosi się we właściwym położeniu tylko w stanie równowagi chwiejnej. Wówczas balastowanie obniża położenie środka ciężkości skrzyni i doprowadza ją do równowagi stałej (program uprawnienia budowlane na komputer).
Jeżeli przy skrzyni próżnej środek ciężkości leży wyżej niż środek wyporu, ale równowaga skrzyni jest stała, to i wtedy nieraz bardziej bezpieczne będzie zbalastowanie skrzyni, sprowadzające środek ciężkości poniżej środka wyporu i zapewniające zupełną stateczność skrzyni.

Nawiasem mówiąc nie zawsze jest to możliwe, gdyż czasem w takich wypadkach tzw. „wolna burta” skrzyni po zbalastowaniu staje się zbyt niska i tworzy się znowu inne niebezpieczeństwo przedwczesne zalanie skrzyni. Ponadto nadmiar balastu obciąża skrzynię i zwiększa energię potrzebną na jej holowanie i inne operacje. I tu, jak zawsze, wskazany jest pewien umiar, którego wyczucie nabywa się jednakże dopiero w praktyce (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Przy skrzyniach asymetrycznych, podzielonych na komory, w których nie wykonano w ścianach działowych otworów przydennych, zbalastowanie pewnych komór z pozostawieniem innych komór próżnych, może sprawić wyprostowanie się skrzyni w czasie pływania, co niekiedy jest wskazane dla powiększenia „wolnej burty”, zmniejszenia przegłębień itp.

Obliczenie przesunięć środka ciężkości skrzyni pod wpływem zbalastowania nie jest trudne przy zastosowaniu. Należy jednak pamiętać, że stateczność skrzyń zawierających balast, a szczególnie balast płynny (wodę), wyznacza się na nieco innych zasadach, niż stateczność skrzyni próżnej.
Rozpatrując symetryczną skrzynię typu gdyńskiego, utrzymującą się pionowo na wodzie, można podać następujące reguły balastowania:
Po przekształceniu tego wzoru można otrzymać wartość h  wysokości warstwy balastu potrzebnej dla spowodowania przesunięcia środka ciężkości układu o z góry określony odcinek c (uprawnienia budowlane).

Zbalastowanie skrzyni

Zbalastowanie skrzyni pociąga za sobą zwiększenie ciężaru układu: skrzynia + balast, a więc i większe o At zanurzenie skrzyni i w konsekwencji przesunięcie się środka wyporu w górę w stosunku do dna skrzyni (w stosunku do poziomu wody w dół) (program egzamin ustny).
Jeżeli zatem chcielibyśmy np. przesunąć środek ciężkości, tak aby znalazł się poniżej środka wyporu, to odcinek c musiałby spełniać warunek Balast może być stały lub płynny. W pierwszym wypadku może go stanowić piasek lub kamień, w drugim woda. Oczywiście balastowanie za pomocą wody jest o wiele łatwiejsze i często bywa stosowane, jednakże posługując się tym balastem, trzeba pamiętać, że ma on także swoje ujemne strony (opinie o programie).

Balast stały, nawet sypki, w zakresie przechyłów mniejszych niż jego kąt tarcia wewnętrznego na ogół nie zmienia swego kształtu określonego przez ściany komór skrzyni i powierzchnię swobodną ograniczającą balast od góry. Tym samym w zakresie wspomnianych przechyłów środek ciężkości układu: skrzynia + balast pozostaje nieruchomy. Przeciwnie jest, gdy balastem jest woda. Woda przy każdym, nawet najmniejszym, przechyle zmienia swój „kształt”, ponieważ powierzchnia jej przy każdym przechyleniu pozostaje pozioma. W wyniku tego środek ciężkości układu: skrzynia + woda balastowa ma w każdym wychylonym położeniu skrzyni inne położenie (segregator aktów prawnych). Zważywszy do tego, że woda w czasie przechyłów przelewa się z jednej strony skrzyni na drugą, przy czym wywiera na nią pewne dodatkowe działanie dynamiczne nietrudno stwierdzić, że skrzynia zbalastowana wodą ma o wiele gorszą stateczność niż ta sama skrzynia zbalastowana materiałem stałym o tym samym ciężarze co balast płynny.

W zwykłych warunkach nie ma to bardzo dużego znaczenia, jeżeli jednak skrzynia ma odbyć dłuższy transport morzem, w czasie którego może być narażona na falowanie, wówczas należy ją raczej zbalastować wilgotnym piaskiem lub kamieniem, zachowującym w granicach przechyłów 30-45° nieruchomą powierzchnię (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami