Blog
Balkony i wykusze
W artykule znajdziesz:
Balkony i wykusze
Zakres konserwacji i remontu odnosi się tu tylko do takich elementów, jak płyta balkonowa lub wykuszowa (podłogowa) oraz balustrada balkonowa (program uprawnienia budowlane na komputer).
Inne elementy wykuszy, jak ściany, stropy, podłogi i otwory okienne lub drzwiowe, jako elementy budynku omówiono wyżej w odpowiednich rozdziałach.
Płyty balkonowe ogniotrwałe (ceramiczne lub betonowe) powinny być okresowo kontrolowane i w razie uszkodzenia remontowane bieżąco.
Konserwacja balustrady sprowadza się do odnawiania w porę malowania olejnego, aby nie dopuścić do rdzewienia balustrady (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Remont bieżący. Remont bieżący najczęściej sprowadza się do naprawy spękanej i kruszącej się gładzi cementowej czy to na wierzchu płyty, czy też na jej bokach lub też do naprawy wyprawy balustrad balkonowych żelbetowych. Zachodzi również często konieczność naprawy zamocowania w płycie i w murze balustrady balkonowej.
Skruszałą, spękaną lub odstającą gładź cementową lub wyprawę należy usunąć za pomocą młotka murarskiego, a podłoże dokładnie oczyścić (uprawnienia budowlane). Przed ponownym nałożeniem zaprawy podłoże należy gęsto skuć młotkiem, ponownie dokładnie oczyścić i następnie zmoczyć wodą. Na tak przygotowane podłoże należy nałożyć zaprawę i dokładnie zatrzeć.
Stara gładź cementowa
Jeżeli stara gładź cementowa na płycie balkonowej nie miała wyrobionego spadku, co mogło być przyczyną uszkodzeń, należy skuć całkowicie gładź starą i ułożyć nową z należytym spadkiem dla spływu wody w kierunku od ściany budynku. Obruszone słupki balustrady w płycie balkonowej należy ponownie umocować wykuwając materiał skruszały i zastępując go nowym (program egzamin ustny). Obruszone umocowanie prętów poziomych balustrady w murze należy również wykonać na nowo przez oczyszczenie gniazda ze starej zaprawy i zarzucenie świeżej z zaprawieniem wy reperowanych gniazd materiałem odpowiadającym istniejącej wyprawie czy okładzinie na elewacji budynku (opinie o programie).
Jeżeli w płycie balkonowej ukazują się pęknięcia, należy niezwłocznie komisyjnie ustalić ich przyczynę i charakter. W przypadku gdy pęknięcia okażą się niebezpieczne dla konstrukcji balkonu, należy płytę wymienić na nową. Operację taką należy jednak wykonać w zakresie remontu kapitalnego.
W przypadku niegroźnych pęknięć komisja techniczna powinna również podać sposób naprawy tego rodzaju uszkodzeń (segregator aktów prawnych). W płytach żelbetowych czy ceglanych pęknięcia takie na ogół zaprawia się zaprawą cementową, co wchodzi w zakres remontu bieżącego.
Reperacja wyprawy spodu, a często i boków płyty balkonowej wchodzi w zakres remontu bieżącego elewacji budynku (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32