Blog

Baseny pływackie
W artykule znajdziesz:

Zbiorniki na ciecze posiadały już od początku cywilizacji duże znaczenie. Służyły do magazynowania wody do picia w większych osiedlach i do gromadzenia zapasów wody do celów nawodniania w rolnictwie itp. Z rozwojem przemysłu zakres stosowania zbiorników na ciecze znacznie się rozszerzył. W przemyśle zbiorniki mają wiele zastosowań i są ważnym urządzeniem w zakładach przemysłowych, gdzie służą nie tylko do oczyszczania i filtracji wody do picia i wód przemysłowych, lecz również do magazynowania innych cieczy, jak benzyna, spirytus, różnego rodzaju kwasy, alkalia, wina itp. Odrębną grupę stanowią zbiorniki (często stalowe) stosowane w przemyśle chemicznym (program uprawnienia budowlane na komputer).
Baseny pływackie, kadzie fermentacyjne na piwo, baseny szlamowe w cementowniach, osadniki oraz zbiorniki służące do przechowywania produktów naftowych itp. świadczą o różnorodności przeznaczenia i o szerokim zakresie stosowania zbiorników. Rozmaitość kształtów i różnorodność materiałów stosowanych do budowy zbiorników utrudniają w znacznym stopniu ich sklasyfikowanie i zgrupowanie. Wybór kształtu i odpowiedniego materiału zależy od całego szeregu czynników. Trafny dobór kształtu zbiornika i materiału ma bezpośredni wpływ na założenia projektowe i na sposób wykonania (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Analizując kryteria wpływające na kształt zbiornika dochodzi się do następujących wniosków. Kształt zależy przede wszystkim od:
- przeznaczenia zbiornika i odbywającego się w nim procesu technologicznego,
- objętości zbiornika i jego wymiarów,
- możliwości i sposobu wykonania,
- stosowanego materiału,
- możliwości stosowania przejrzystego schematu statycznego konstrukcji,
- sposobu posadowienia, a więc i od rodzaju gruntu (uprawnienia budowlane).
Wybór odpowiedniego materiału budowlanego zależny jest m. in. od:
- możliwości uzyskania danego materiału,
- rozmiarów zbiornika,
- kształtu związanego z technologią,
- stopnia agresywności i rodzaju przechowywanej cieczy.
- konieczności stosowania izolacji termicznej,
- sposobu wykonania i możliwości doboru odpowiednich rzemieślników specjalistów (spawaczy itd.) (program egzamin ustny).
Zbiorniki walcowe
Ze względu na kształt rzutu zbiorniki dzielą się na: okrągłe, prostokątne, wieloboczne lub nieforemne. Obrys w przekroju pionowym może być ograniczony linią prostą zbiorniki walcowe lub stożkowe lub też krzywą kopuła kulista, eliptyczna, paraboliczna itd. Zbiorniki mogą być naziemne (zamknięte i otwarte), podziemne lub wyniesione (opinie o programie).
Pod względem pracy statycznej konstrukcji do zalet zbiorników na ciecze można zaliczyć kołowo-symetryczny stan obciążenia cieczą oraz niemożność przekroczenia obciążenia użytkowego w czasie eksploatacji, co daje gwarancję bezpieczeństwa konstrukcji. Stąd wynika tendencja stosowania najczęściej zbiorników w postaci powłok obrotowych oraz możliwość wykorzystania materiału ścian pod względem wytrzymałościowym do maksimum. Ma to również wpływ na wybór kształtu ścianki w rzucie poziomym (segregator aktów prawnych).
Zasadniczym kryterium klasyfikacji zbiorników o wspólnych cechach jest przede wszystkim ich przeznaczenie. Pod tym względem zbiorniki można podzielić jak następuje:
a) stosowane przy oczyszczaniu wody i ścieków,
b) na wodę pitną, przemysłową i przeciwpożarową,
c) stosowane w przemyśle chemicznym,
d) stosowane w przemyśle spożywczym,
e) stosowane w przemyśle mineralnym, np. w cementowniach, w budynkach flotacyjnych itp.,
f) zbiorniki do przechowywania produktów naftowych. Poza tym istnieje cały szereg innych zastosowań.
Grupa a. można tu zaliczyć zbiorniki w stacjach pomp (do przepompowania ścieków), wykonane często jako studnie zapuszczane głęboko, poniżej poziomu wody gruntowej. W tym przypadku stosuje się żelbetowe powłoki walcowe. Poza tym do grupy tej należą piaskowniki w postaci długich koryt o konstrukcji żelbetowej służącej do oddzielania piasku przy pobieraniu wody (promocja 3 w 1). Podobne kształty i konstrukcję żelbetową mają tłuszczowniki do oddzielania tłuszczów, olejów mineralnych i podobnych substancji. Mała zawartość tłuszczu nie wpływa agresywnie na beton.
Najnowsze wpisy
Deskowanie inaczej szalowanie, to tymczasowa konstrukcja stosowana w budownictwie, która służy do nadawania kształtu mieszance betonowej podczas jej wylewania oraz…
Instalacja wodociągowa to system rur, armatury i urządzeń służących do doprowadzania wody do budynków oraz jej rozprowadzania do poszczególnych punktów…







53 465

98%

32