Blog
Belki nadokienne
W artykule znajdziesz:
Belki nadokienne
Belki nadokienne zaopatrzone są również w wystające z górnej powierzchni sworznie o średnicy 22 mm, z gwintem i nakrętką. Po zmontowaniu belki i sprawdzeniu jej położenia betonuje się boczne wycięcia belek lub wypełnia się je zaprawą cementową. Z kolei na belce nadokiennej układa się belki (wiązary) dachowe 4 z otworami na końcach (program uprawnienia budowlane na komputer). Belki te układa się w ten sposób, aby sworznie 5 wchodziły w otwory na końcach belek. Otwór wypełnia się zaprawą cementową i na nagwintowany koniec sworznia zakłada się nakrętkę. Belka nadokienna na słupie oraz belka dachowa spoczywająca na belce nadokiennej ułożone są na warstwie zaprawy cementowej grubości 1 cm.
Analogiczne złącza na sworznie zastosowano w słupie wewnętrznym tego samego obiektu. W rozwiązaniu tym, prócz sworzni 1 łączących podciąg ze słupem oraz sworznia 2 łączącego belkę dachową z podciągiem, występuje jeszcze sworzeń 3 łączący między słupami wewnętrznymi beleczkę 4 z belką dachową (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Przytoczone przykłady złączy nie należą do rozwiązań umożliwiających monolityczne zespolenie schodzących się w złączu elementów prefabrykatów. Złącza żelbetowe należą do najbardziej rozpowszechnionych połączeń w konstrukcjach prefabrykowanych.
Ich głównymi zaletami są: małe zużycie sA dodatkowej w stykach, łatwość i prostota wykonania oraz możliwość wykonania połączenia o charakterze monolitycznym, a tak samym tworzenie z kilku złożonych prefabrykatów konstrukcji ciągłych mm belki ciągłe, ustroje ramowe itp. Pod względem sposobu przenoszenia powiadają one najlepiej charakterowi pracy żelbetowych konstrukcji tycznych (uprawnienia budowlane).
Złącza żelbetowe podzielić możemy na następujące 4 grupy:
- złącza ze zbrojeniem na zakład,
- złącza ze zbrojeniem spawanym,
- złącza z żelbetowymi nakładkami,
- złącza pętlowe.
Sił rozciągające
W złączach typu siły rozciągające przenoszone są przez wkładki stalowe zakotwione w betonie, natomiast siły ściskające przenoszone są przez beton, który zapewnia dostateczną przyczepność wkładkom stalowym oraz przenosi siły (program egzamin ustny). Beton układa się na budowie pomiędzy dwoma łączonymi elementami, Łączone w ten sposób elementy mają wystające z płaszczyzn pręty stalowe. Całkowita długość złącza żelbetowego uzależniona jest od długości l7. koniecznej do uzyskania pełnego ustawienia prętów w betonie wykonanym w złączu na budowie.
Długość zakotwienia można zmniejszyć, gdy zachodzące na siebie mają na końcach haki (opinie o programie).
Ujemnymi cechami tego rodzaju złącza są: a) konieczność podparcia obyć łączonych belek na okres betonowania i twardnienia betonu w złączu, b) trudności w zabetonowaniu złącza silnie zbrojonego betonu w części dolnej belki, c) trudności w transporcie belek z wystającymi prętami zbrojeniowymi, co najczęściej zmusza do odginania tych prętów w czasie transportu i prostowania ich na budowie (segregator aktów prawnych).
Inne bardziej rozpowszechnione rozwiązań złączy żelbetowych ze zbrojeniem na zakład. Złącza te różnią się tym od zła, że wystające z czoła belek pręty są skrócone do połowy a zabetonowane dolne części obydwu łączonych belek umożliwiają ustawie belek bezpośrednio na słupie lub murze. W tym rozwiązaniu usunięte zostają dwie pierwsze z uprzednio wymienionych wad, pozostaje natomiast konieczność prostowania na budowie odgiętych prętów zbrojeniowych.
W złączu tym jedna z łączonych belek nie ma wystających z czoła belki prętów, a pręty wystające z drugiej belki dają się łatwiej wyprostować niż pręty belki, której strzemiona utrudniają prostowanie (promocja 3 w 1). Jednak i w tym rozwiązaniu transport belek z wystającymi prętami jest utrudniony.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32