Blog

09.10.2021

Belki poprzeczne z kablobetonu

W artykule znajdziesz:

Belki poprzeczne z kablobetonu

Belki poprzeczne z kablobetonu

Przestrzeń objętą konstrukcją nabrzeża połączono otworami z basenem, co zapewnia równy poziom wody z obu stron ściany nadbrzeżnej i korzystniejszy rozkład jej obciążenia (program uprawnienia budowlane na komputer).
Prefabrykacja, a także beton sprężony, jak już na to kilkakrotnie zwrócono uwagę, coraz częściej stosowane są również ;i do nabrzeży płytowych.
Przekrój nabrzeża ok. 14 m głębokości, po którym poruszają się ciężkie dźwignice portalowe o rozpiętości bramy 15 m.

Konstrukcję nadwodną stanowią prefabrykowane belki poprzeczne z kablobetonu, rozstawione co 2,5 m i położone z jednej strony poprzez łożyska stalowe, na przedniej kombinowanej ściance szczelnej (złożonej podobnie jak w opisanym poprzednio nabrzeżu w Rotterdamie z profilów stalowych, ze stali St 52 Peine PsP 60 L, łączonych korytkami Kruppa KS II, ze stali St 37), a z drugiej na kozłach stalowych z pali dwuteowych stalowych (St 37) z profilu Peine PsP 60 L w palach wciskanych o udźwigu 160 tys. kG rozstawionych co 2 m i o profilu Peine PsP 35 L w palach wyciąganych o uciągu 70 tys. kG, rozstawionych co 5 m. Na ściance i nad kozłami zaprojektowano wzdłużne oczepy, będące równocześnie fundamentami szyn poddźwignicowych (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Belki przykryte są prefabrykowanymi płytami o grubości 25 cm i zasypane piaskiem na wysokość 1,25 m. Grunt pod belkowaniem opada skarpą ku ściance szczelnej do rzędnej —1,60 m. Zastosowanie do belek kablobetonu było tu konieczne wobec dużych rozpiętości belek. Mimo to nabrzeże okazało -się tańsze niż „klasyczne” (uprawnienia budowlane).

W Polsce nabrzeża płytowe mają zwykle część nadwodną wykonywaną przez betonowanie na miejscu. Składa się na to szereg przyczyn, które przytoczono tu za Szopowskim.
,,a) Konieczność uchwycenia nadbudową głowic pali rozmieszczonych według projektu stosunkowo równomiernie pod płytą nabrzeża, ale w praktyce wykazujących często duże odchyłki w stosunku do przyjętego w projekcie układu geometrycznego.
Łatwość betonowania płyty na budowie na wyrównanym podłożu gruntowym z użyciem deskowania jedynie dla płaszczyzn pionowych belek i płyty. Najczęściej stosuje się rozwiązania konstrukcyjne nabrzeży z przednią ścianką szczelną oraz wykonanym za nią zasypem gruntowym, umożliwiającym betonowanie nadbudowy bez potrzeby stosowania deskowania od spodu płyty (program egzamin ustny).

Stosowanie prefabrykatów

Dążenie do zapewnienia dużej monolityczności i sztywności nadbudowy, wobec występowania obciążenia użytkowego w postaci sił skupionych o znacznej wielkości, często kilkudziesięciu ton. Siły te pochodzą od cumowania lub uderzenia statku, przy podchodzeniu do nabrzeża, pracy urządzeń przeładunkowych itp.
Stosowanie prefabrykatów w nadbudowie nabrzeża jest na ogół dosyć kosztowne, ze względu na ich »małoseryjnoś6« oraz konieczność montażu przy użyciu dźwigu pływającego, sprowadzanego zwykle z odległej bazy sprzętu, co spowodować może wzrost ceny przekraczający koszt zasypki ziemnej i betonowania płyty na budowie (opinie o programie).

Stosowanie prefabrykacji jest w tych warunkach uzasadnione głównie wtedy, gdy nabrzeże ma być wykonane „na wodzie”, lub gdy zachodzą trudności z dostarczeniem potrzebnej do zasypania nabrzeża masy piasku. Zastosowanie prefabrykacji pozwala na uniknięcie konieczności wykonywania masowych deskowań oraz skomplikowanych zakotwień (segregator aktów prawnych).
Nabrzeże płytowe głębokości 7 m o płycie wykonanej z lekkich prefabrykatów układanych prostopadle do linii cumowniczej, zrealizowane w Szczecinie. Nabrzeże ze względu na warunki lokalne i pozostałe fragmenty starego drewnianego nabrzeża oczepowego, zakotwiono, podobnie jak to się robi w nabrzeżach oczepowych, za pomocą tarcz (płyt) kotwiących pionowych rozstawionych co 4 m.

Istnieją również nabrzeża płytowe ze ścianką szczelną z przodu wsparte na palach pionowych a zakotwione nie przy zastosowaniu kozłów, lecz w sposób właściwy dla nabrzeży oczepowych, tj. za pomocą kotwi płytowych lub liniowych (promocja 3 w 1).
Przekrój takiego nabrzeża zakotwionego w różnych fazach budowy i na różnych odcinkach w trojaki sposób, tj. do stalowej ścianki Larssena, do ławy poziomej i do kotwi liniowej.

Najnowsze wpisy

30.04.2024
Porady przed egzaminem ustnym na uprawnienia budowlane

Przygotowanie się do egzaminu ustnego na uprawnienia budowlane wymaga - poza koniecznością gruntownego przejrzenia wiadomości i ich przyswojenia - nabycia…

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami