Blog

02.04.2020

Belowanie

W artykule znajdziesz:

Belowanie

Belowanie

Beczułkowanie - beczkowanie.

Bednarka - wyrób walcowany na gorąco o przekroju poprzecznym w kształcie bardzo spłaszczonego prostokąta, o znacznej długości, dostarczany w kręgach, wstęgach lub snopkach, stosowany bądź do dalszego walcowania na zimno bądź też bez dalszej przeróbki plastycznej bednarstwo rzemiosło obejmujące wyrób beczek itp. naczyń z klepek drewnianych (program uprawnienia budowlane na komputer).

Bejca - roztwór barwnika, zwykle wodny, spirytusowy lub woskowy służący do barwienia drewna.

Bejca - zaprawa do nasion.

Bejcowanie - nanoszenie bejcy na powierzchnię drewna w celu zmiany jego barwy na inną bez zaciemniania rysunku drewna.

Bejcowanie - zaprawianie nasion.

Bejdewind kurs żaglowca względem wiatru, przy który m wieje wiatr ukośnie z dziobu.

Bekon - połówka tuszy wieprzowej, pochodząca ze specjalnych ras odpowiednio żywionej trzody chlewnej, obrobiona w wymagany sposób, w całości upeklowana i uwędzona.

Bekoniak - młoda Świnia rasy mięsnej tuczona na bekon.

Bekoniarnia - zakład przetwórstwa mięsnego lub wyodrębniony w nim dział produkcji wyposażony w specjalne pomieszczenia i urządzenia niezbędne w procesie technologicznym obróbki bekonu.

Bel, B - jednostka legalna poziomu niektórych wielkości (stosunku różnych wartości tej samej wielkości), np. natężenia dźwięku, ciśnienia akustycznego, prądu, napięcia, mocy, tłumienności, równa logarytmowi dziesiętnemu określonej wartości danej wielkości do wartości odniesienia.

Bela - określona normą ilość papieru w arkuszach jednego dowolnego formatu, paczkowana lub niepaczkowana, owinięta papierem, a następnie ujęta w drewniane pokrywy i ściągnięta taśmą stalową; ciężar b. brutto do 125 kg, netto I 10 kg; dawniej belą nazywano 10 ryz papieru (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Bela - regularna bryła sprasowanej słomy lub siana.

Belemnity - głowonogi dwuskrzelne kopalne; skamieniałości przewodnie zwłaszcza dla utworów jury i kredy.

Belka - pręt konstrukcyjny podlegający zginaniu, poziomy lub pochyły, oparty na dwóch lub więcej podporach, zdolny do przenoszenia na nie obciążeń.

Belka - sortyment tarcicy obrzynanej o przekroju kwadratowym lub prostokątnym (przekrój poprzeczny od 12×20 do 22×28 cm}.

Belka - kilkusetmetrowy odcinek głównej liny sznura haczykowego, do której przywiązuje się w kilkumetrowych odstępach haczyki na cienkich odcinkach sznura, zwanych stągiewkami.

Belka balastowa - na jachtach śródlądowych poprzeczna belka drewniana umieszczona między burtami na wysokości tyłu śródokręcia; służy do zaczepiania o nią nóg załogi przy balastowaniu, a także do mocowania bloków talii grota.

Belka brzegowa łupiny - brzegowy element łupiny uformowany w sposób zapewniający prawidłowe przenoszenie obciążeń łupiny na jej podpory

Belka bujakowa

Belka bujakowa - główna belka poprzeczna wózka wagonowego, na której wagon opiera się bezpośrednio.

Belka ciągła - belka spoczywająca na trzech lub więcej podporach.

Belka igła - czasowa podpora pozioma zakładana przy podbudowywaniu fundamentu.

Belka montażowa - urządzenie dźwigowe oparte na konstrukcji podporowej nad gardzielą wielkiego pieca, składające się z poziomych dźwigarów, po których może się przesuwać na szynach wózek suwnicowy, zdolny do podnoszenia ciężarów z terenu przy wielkim piecu; b.m. służy do ułatwienia napraw urządzenia zasypowego (uprawnienia budowlane).

Belka montażowa pomocnicza - bud. belka stalowa pozioma jedno- lub wieloramienna, stanowiąca wyposażenie zawiesia montażowego belkowo-linowego.

Belka nośna - belka (stalowa) stanowiąca element dźwignicy, ułatwiająca podnoszenie długich ciężarów.

Belka odbojowa - okuta belka drewniana przymocowana na zewnątrz poszycia, chroniąca kadłub przy dobijaniu, ocieraniu się o nabrzeże itp.

Belka odżużlająca - wlew rozprowadzający (program egzamin ustny).

Belka ogonowa - wysięgnik stanowiący przedłużenie kadłuba śmigłowca, na którym umieszczone jest śmigło ogonowe belka palcowa część nośna przyrządu tnącego maszyny żniwnej, służąca do mocowania palców, przycisków i innych elementów.

Belka podestowa - belka spocznikowa.

Belka policzkowa, wanga - belka stanowiąca konstrukcyjne oparcie dla stopni tworzących jeden bieg schodowy (opinie o programie).

Belka spocznikowa - bud. belka pozioma podtrzymująca spocznik oraz stanowiąca konstrukcyjne oparcie dla biegów schodowych belka stropowa belka stanowiąca element konstrukcji nośnej stropu  element konstrukcyjny usztywniający sufit komory paleniskowej.

Belka wezgłowiowa - belka brzegowa przekrycia o pojedynczej lub podwójnej krzywiźnie przenosząca obciążenie przekrycia na jego podpory.

Belka wlewowa - wlew rozprowadzający (segregator aktów prawnych).

Belka wyzwalająca - pomocniczy podporowy element obudowy górniczej w postaci belki układanej w stosie klatkowym, zaopatrzonej w urządzenie klinowe pozwalające na obluzowanie zaciśniętego stosu.

Belka żużlowa - wlew rozprowadzający.

Belkowanie - układ belek stanowiących elementy nośne np. stropu, mostu.

Belkowanie, entablatura - w architekturze klasycznej - wieńcząca część muru budowli złożona z architrawu, fryzu i gzymsu.

Belkowiec -  latająca rama szybowiec lub model latający z napędem, którego kadłub stanowi belka (promocja 3 w 1).

Belowanie - pakowanie w bele prasowanie w bele

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami