Blog
Budowa nasypów w połączeniu z przęsłami
W artykule znajdziesz:
Budowa nasypów w połączeniu z przęsłami
Konstrukcja mostu, jego przęseł i podpór powinna być dostosowana do kształtu nasypów doprowadzających drogę i do sił występujących między nasypem, podporami i przęsłami (program uprawnienia budowlane na komputer). Niedostosowanie konstrukcji mostu do kształtu nasypu i sił wywieranych na most przez nasyp może spowodować uszkodzenie nasypu lub mostu.
Nasyp ziemny jest mniej trwały od podpór lub przęseł wykonanych z betonu. Pod wpływem działania obciążeń, opadów, wstrząsów i wody spływającej pod most nasyp zmienia swój kształt (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Aby dać mu dostateczną trwałość, pochylenia jego skarp powinny być dostatecznie łagodne i odpowiednio umocnione. Nasyp powinien być też umiejętnie wykonany z właściwego gruntu, układanego i ubijanego w warstwach.
Skarpom nasypów z gruntów piaszczystych przyjęto dawać w połączeniu z mostem pochylenie 1 : 1 wzdłuż mostu i 1 :1,5 w poprzek mostu. Zwiększenie pochylenia z 1 :1,5 do 1:1 wzdłuż mostu ma na celu zmniejszenie długości, na której most zostaje połączony z nasypem i tym samym zmniejszenie wymiarów przyczółków lub też końcowych części przęseł, a więc osiągnięcie wynikających stąd oszczędności (uprawnienia budowlane).
Zwiększenie pochylenia skarp wymaga zazwyczaj umocnienia przez odarniowanie, obrukowanie lub obłożenie płytami. Skarpa nasypu w przecięciu z krawędzią konstrukcji mostu powinna być przecięta ławą poziomą. Ława ta dzieli skarpę na dwie połacie - górną i dolną. W wysokich nasypach pochylenie 1 :1 przyjęto zachowywać zazwyczaj tylko w górnej połaci o wysokości nie przekraczającej 6 m. W dolnej natomiast przyjęto dawać pochylenie łagodniejsze - 1 :1,25 do 1 : 1,50. Jest to wskazane wówczas, gdy dolna połać podlega zalewaniu przez wysokie wody lub też gdy jest wykonana z gruntów, które mogą osiadać i zniekształcać się pod obciążeniem górnej części nasypu (program egzamin ustny).
Nasyp zalegający za przyczółkami powinien być wykonany z gruntu przepuszczalnego o własnościach mechanicznych mało zależnych od zawilgocenia przez opady, przepuszczającego wodę i zatrzymującego tylko niewielkie jej ilości, nie zamarzającego przy zawilgoceniu.
Parcie gruntów piaszczystych
Parcie gruntów piaszczystych zmienia się wskutek zawilgocenia w znacznie węższych granicach od parcia gruntów gliniastych (opinie o programie). Dla utrzymania oddziaływań nasypu na podpory mostów lub na końcowe części przęseł w dostatecznie wąskich przedziałach zmienności, nie należy tych nasypów wykonywać z gruntów gliniastych. Nasypy należy zabezpieczać od nasiąkania wodą. Można to uzyskać przez wykonanie dostatecznie szczelnej nawierzchni z asfaltu, betonu lub kostki kamiennej ułożonej na mokrej zaprawie cementowej. Nawierzchnia taka nie przepuszcza wody do nasypu, a mając odpowiednie spadki sprowadza ją na skarpy.
Należy też zwracać uwagę na szczelność połączenia nawierzchni ze ścianami przednimi przyczółków i z nawierzchnią przęseł, na dobre odprowadzenie wody spływającej ze ścieków i na utrzymanie nawierzchni przylegającej do pomostu (segregator aktów prawnych).
Dla zabezpieczenia od powstawania wybojów na jezdniach przy przejściu z mostu na nasypy, wskutek różnic w odkształcalności przęsła i nasypu pod obciążeniem pojazdów, za ścianą przednią przyczółków lub za oczepem filarów wpuszczonych w nasyp i za skrajnymi poprzecznicami przęseł przylegającymi do nasypu, należy układać płyty przeciwwybojowe.
Są to płyty betonowe uzbrojone lub sprężone o długości l,50-2,00 m i szerokości dostosowanej do sposobu ich układania tak, aby ciężar ich był niezbyt wielki. Płyty te są oparte o konstrukcję mostu zazwyczaj na występie dostosowanym do tego oparcia i pochylone drugim końcem w głąb nasypu (promocja 3 w 1). Na płycie leży warstwa piasku lub żwiru, a na niej nawierzchnia. W ten sposób zmiana odkształcalności nawierzchni występuje nie nagle, lecz na pewnym odcinku. Zabezpiecza to od powstawania wybojów.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32