Blog

Równoważne poziomy hałasu zdjęcie nr 2
28.05.2022

Beton napowietrzony

W artykule znajdziesz:

Równoważne poziomy hałasu zdjęcie nr 3
Beton napowietrzony

Beton napowietrzony z dużą zawartością powietrza zachowuje się w podobny sposób. Pod wpływem wysokiego ciśnienia wywołanego pompowaniem powietrza ulega ściśnięciu i nie pomaga już w ruchu mieszanki przez swoje działanie jakby „łożyska kulkowego”. Wzrasta tarcie, a skutkiem tego także ciśnienie; powietrze staje się jeszcze bardziej ściśnięte i jeszcze bardziej spada urabialność. Jeśli rurociąg jest wystarczająco długi, zmniejszanie się objętości powietrza pod wpływem ciśnienia może zahamować całkowicie ruch tłoka pompy, tak że w efekcie zatrzymuje się wypływ masy betonowej na końcu rurociągu. Z tego powodu beton napowietrzony pompuje się zwykle jedynie na niewielkie odległości, tj. do ok. 45 m (program uprawnienia budowlane na komputer).

Ten rodzaj betonu wykonywany jest w dwóch fazach. W pierwszej w formie umieszcza się i zagęszcza kruszywo. Pustki między ziarnami, stanowiące ok. 30-35% ogólnej objętości przyszłego betonu wypełnia się w drugiej fazie zaprawą. Beton wykonywany dwufazowo znany jest w literaturze angielskiej jako „prepacked concrete”, „intrusion concrete” lub „grouted concrete Kruszywo w betonie tego rodzaju nie ma pewnych frakcji pośrednich (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Typowe uziarnienie piasku i kruszywa. Kruszywo grube musi być starannie nawilżone lub zalane wodą przed wprowadzeniem zaprawy. Zaprawę pompuje się pod ciśnieniem przez rury zaopatrzone w otwory, rozpoczynając od dna i wyciągając stopniowo rury (uprawnienia budowlane).

Konsystencja zaprawy

Typowa zaprawa składa się wagowo z 2 części cementu portlandzkiego, 1 części bardzo drobno zmielonej i bardzo aktywnej pucolany, np. popiół lotny i 3-4 części drobnego piasku oraz takiej ilości wody, aby utworzyć płynną mieszankę. Pucolany zmniejszają wydzielanie mleczka cementowego i segregację oraz poprawiają płynność zaprawy. Stosuje się także pewien dodatek ułatwiający wciskanie się zaprawy między kruszywo (w ilości ok. 1% masy cementu i pucolan), polepszający jej płynność i ułatwiający utrzymywanie cząstek stałych w postaci zawiesiny. Środek ten opóźnia w pewnym stopniu gęstnienie zaprawy, a zawierając niewielką ilość sproszkowanego aluminium, powoduje przed związaniem zaprawy jej lekkie pęcznienie (program egzamin ustny).

Innym rozwiązaniem jest przygotowanie zaprawy składającej się z cementu i drobnego piasku, w specjalnej mieszarce „koloidalnej”, która rozprasza cement do tego stopnia, że pozostaje on w stanie zawiesiny, dopóki nie ukończy się pompowania. Ten rodzaj betonu wykonywanego dwufazowo nazywa się czasami betonem koloidalnym (opinie o programie).

Konsystencja zaprawy (mniej więcej taka jak gęstej śmietany) jest określana przez czas potrzebny na opróżnienie specjalnego stożka przez określoną objętość zaprawy; jest to tzw. wskaźnik płynności. Używa się również innego pomiaru polegającego na pomiarze odległości płynięcia danej objętości materiału wypuszczonego z leja do poziomego kanału. Beton wykonywany dwufazowo jest ekonomiczny, jeśli chodzi o zużycie cementu zużywa się go 120-150 kg na 1 m3, lecz wytrzymałość uzyskanego betonu jest ograniczona przez wysoki stosunek wodno-cementowy, konieczny do uzyskania dostatecznej plastyczności zaprawy (segregator aktów prawnych).

Jednak przy normalnych zastosowaniach tego betonu wytrzymałość ta jest na ogół odpowiednia, natomiast uzyskuje się beton o bardziej jednorodnych właściwościach niż przy stosowaniu konwencjonalnych metod układania, ponieważ praktycznie eliminuje się segregację. W rezultacie uzyskuje się beton gęsty, nieprzepuszczalny i twardy. Nie stosuje się już wibrowania wgłębnego, tylko wibrowanie zewnętrzne na poziomie powierzchni zaprawy, które może poprawić jakość tej powierzchni. Beton wykonywany dwufazowo może być stosowany w miejscach trudno dostępnych dla innych metod betonowania; może być również stosowany do przekrojów zawierających dużą liczbę różnych przedmiotów, które muszą być precyzyjnie umieszczone, np. w osłonach reaktorów (promocja 3 w 1). Ponieważ kruszywo i piasek są umieszczane oddzielnie, wyeliminowane zostaje niebezpieczeństwo segregacji ciężkiego kruszywa grubego, szczególnie kruszywa stalowego stosowanego w osłonach reaktorów.

Najnowsze wpisy

23.07.2024
Równoważne poziomy hałasu zdjęcie nr 4
Zmiany w projekcie technicznym

Zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane, opracowanie projektu budowlanego należy do podstawowych obowiązków…

22.07.2024
Równoważne poziomy hałasu zdjęcie nr 5
Historia uprawnień budowlanych w Polsce

Uprawnienia budowlane w Polsce mają długą i złożoną historię, sięgającą czasów przedwojennych (program TESTY UPRAWNIENIA BUDOWLANE - wersja na komputer). W…

Równoważne poziomy hałasu zdjęcie nr 8 Równoważne poziomy hałasu zdjęcie nr 9 Równoważne poziomy hałasu zdjęcie nr 10
Równoważne poziomy hałasu zdjęcie nr 11
Równoważne poziomy hałasu zdjęcie nr 12 Równoważne poziomy hałasu zdjęcie nr 13 Równoważne poziomy hałasu zdjęcie nr 14
Równoważne poziomy hałasu zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Równoważne poziomy hałasu zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Równoważne poziomy hałasu zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami