Data publikacji: 30.05.2018
Beton w nowoczesnym budownictwie

Do jednego z najpopularniejszych materiałów budowlanych zaliczyć możemy beton (segregator aktów prawnych). Stosowany jest praktycznie na każdej współczesnej budowie. Powstaje na bazie spoiwa, kruszywa, specjalnych domieszek oraz wody. W zależności od zastosowanych proporcji beton wykazuje odpowiednie właściwości. Ze względu na swoją specyfikę beton daje właściwie nieograniczone możliwości zastosowania. Każdy projekt architektoniczny powinien dokładnie określać to jaki beton, o jakiej klasie należy zastosować. Najczęściej spotykany beton zwykły jest bardzo trwały i mocny. Trzeba również nadmienić, że jest dość ciężki. Specyfika mieszanki betonowej sprawia, że nie można jej stosować zimą. W nowoczesnym budownictwie beton wykorzystywany jest również jako element dekoracyjny. Na sklepowych półkach coraz częściej można spotkać mieszanki betonowe o specyficznym składzie. Zawierają specjalne domieszki chemiczne. Z punktu widzenia inwestora najważniejsza jest klasa betonu. Parametr ten odnosi się do wytrzymałości mieszanki betonowej na ściskanie. Klasa odzwierciedla więc wielkość obciążeń jakie dany beton może znieść (promocja 3 w 1). Najczęściej przy budowie domów jednorodzinnych stosuje się beton o klasie C12/15 bądź ewentualnie C25/30. Poszczególne składniki mieszanki betonowej mają ogromny wpływ na wytrzymałość.
Do wykonania naprawdę wytrzymałego betonu należy stosować na przykład cement o podwyższonej klasie. Ważna jest również ilość wody. Im więcej wody w zaprawie betonowej tym niższa wytrzymałość całej mieszanki. Zwiększona ilość wody w mieszance betonowej przyczynia się również na gorsze parametry mrozoodporności. Najlepiej tworzyć beton zgodnie z odpowiednia recepturą. Rzecz jasna inwestor nie musimy mieć wiedzy na temat tego jak tworzyć beton. W celu uzyskania wyższej wytrzymałości betonu należy stosować specjalne zbrojone pręty. W ten sposób buduje się na przykład stropy w budownictwie jednorodzinnym. Beton potrzebuje też dość sporo czasu na wyschnięcie. Zajmuje to z reguły nawet kilka tygodni (uprawnienia budowlane).







53 465

98%

32
Powiązane artykuły

Sieć ciepłownicza to system dystrybucji ciepła, który dostarcza ciepło do budynków, instytucji lub innych odbiorców na obszarze danego miasta, osiedla…

Odbiorcą gazu jest osoba, firma, instytucja lub organizacja, która korzysta z gazu jako źródła energii lub surowca do celów przemysłowych,…

Specyfikacje techniczne, często nazywane po prostu “specyfikacjami", są dokumentami zawierającymi szczegółowe informacje i opisy dotyczące materiałów, produktów, systemów lub usług,…

Plany konstrukcji, zwane również projektami budowlanymi lub dokumentacją techniczną, są kompleksowymi dokumentami zawierającymi szczegółowe informacje i instrukcje dotyczące budowy, remontu…