Blog
Beton w nowoczesnym budownictwie
W artykule znajdziesz:
Beton w nowoczesnym budownictwie
Do jednego z najpopularniejszych materiałów budowlanych zaliczyć możemy beton (segregator aktów prawnych). Stosowany jest praktycznie na każdej współczesnej budowie. Powstaje na bazie spoiwa, kruszywa, specjalnych domieszek oraz wody. W zależności od zastosowanych proporcji beton wykazuje odpowiednie właściwości. Ze względu na swoją specyfikę beton daje właściwie nieograniczone możliwości zastosowania. Każdy projekt architektoniczny powinien dokładnie określać to jaki beton, o jakiej klasie należy zastosować. Najczęściej spotykany beton zwykły jest bardzo trwały i mocny. Trzeba również nadmienić, że jest dość ciężki. Specyfika mieszanki betonowej sprawia, że nie można jej stosować zimą. W nowoczesnym budownictwie beton wykorzystywany jest również jako element dekoracyjny. Na sklepowych półkach coraz częściej można spotkać mieszanki betonowe o specyficznym składzie. Zawierają specjalne domieszki chemiczne. Z punktu widzenia inwestora najważniejsza jest klasa betonu. Parametr ten odnosi się do wytrzymałości mieszanki betonowej na ściskanie. Klasa odzwierciedla więc wielkość obciążeń jakie dany beton może znieść (promocja 3 w 1). Najczęściej przy budowie domów jednorodzinnych stosuje się beton o klasie C12/15 bądź ewentualnie C25/30. Poszczególne składniki mieszanki betonowej mają ogromny wpływ na wytrzymałość.
Do wykonania naprawdę wytrzymałego betonu należy stosować na przykład cement o podwyższonej klasie. Ważna jest również ilość wody. Im więcej wody w zaprawie betonowej tym niższa wytrzymałość całej mieszanki. Zwiększona ilość wody w mieszance betonowej przyczynia się również na gorsze parametry mrozoodporności. Najlepiej tworzyć beton zgodnie z odpowiednia recepturą. Rzecz jasna inwestor nie musimy mieć wiedzy na temat tego jak tworzyć beton. W celu uzyskania wyższej wytrzymałości betonu należy stosować specjalne zbrojone pręty. W ten sposób buduje się na przykład stropy w budownictwie jednorodzinnym. Beton potrzebuje też dość sporo czasu na wyschnięcie. Zajmuje to z reguły nawet kilka tygodni (uprawnienia budowlane).
Najnowsze wpisy
Strefa pożaru do ograniczenia przestrzeni budynku, obiektu budowlanego lub terenu, która jest wyodrębniona w celu ograniczenia się, i umożliwiania skutecznej…
Kominy do konstrukcji budowlanych, które powodują odprowadzanie spalin, dymu lub gazów z wnętrza budynków na zewnątrz. Są jednym z systemów…
53 465
98%
32