Blog

02.09.2021

Beton wirowany

W artykule znajdziesz:

Beton wirowany

Beton wirowany

Z wyjątkiem pali z betonu wstępnie sprężonego oraz z betonu wirowanego. większość tych elementów wykonuje się w bezpośrednim sąsiedztwie miejsca ich przeznaczenia, a to w celu zmniejszenia do minimum drogi ich transportu (program uprawnienia budowlane na komputer). Miejsce wykonywania pali i brusów może być zorganizowane podobnie jak blokownia i składa się z obszernego placu z umocnioną, płaską i poziomą powierzchnią (podłogą), zwanego wytwórnią, z podobnie przedstawiającej się dojrzewalni, ze składu kruszywa i cementu, placu wykonywania zbrojenia oraz placu wykonywania i remontu deskowań (lub form).
Transport betonu i jego składników odbywa się, podobnie jak w blokowniach. za pomocą taczek, wywrotek lub przenośników taśmowych, a transport pali, ich uzbrojenia i deskowań najczęściej na platformach lub specjalnych wózkach, poruszających się po szynach kolejki roboczej (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Do podnoszenia pali i deskowań (a także do ich transportu) mogą służyć specjalne lekkie dźwignice o torach założonych podobnie jak tory trawelerów do boków. Gdy pal podnosi się dźwignicą o jednym haku, wskazane jest zastosowanie rozpornic. Na niezupełnie zmechanizowanych budowach podnoszenie pali i układanie ich na wózki odbywa się ręcznie (uprawnienia budowlane).
Deskowania pali i brusów mogą być rozwiązane, mogą być również użyte formy metalowe, których wielokrotność użycia jest większa od deskowań.
Zbrojenia wiąże się przy użyciu odpowiednich szablonów w szkielety na specjalnym placu, po czym związane zawiesza się w deskowaniach na haczykach, zwisających z poprzeczek leżących na wierzchu deskowań .

Betonowanie nadbudowy

Jeżeli części nadwodne budowli składają się z elementów prefabrykowanych, to ich wyrób może być zorganizowany podobnie jak wyrób bloków.
Betonowanie nadbudowy od razu na miejscu przeznaczenia wymaga ustawienia tam deskowań (program egzamin ustny).
Deskowania części nadwodnych przygotowuje się na lądzie, przy czym zestawia się je w płyty możliwie dużych rozmiarów, które potem spławia się wodą na miejsce przeznaczenia. Na miejscu budowy zestawia się z tych płyt poszczególne deskowania, wiążąc je drutem i rozpierając okrąglakami lub dyliną. Wyższe deskowania (ponad 2 m) należy dodatkowo podpierać, aby mogły stawiać opór atakom fali i wiatru.
Deskowania muru nadwodnego falochronu palisadowego; identyczne może być zastosowane na falochronach o innej konstrukcji podwodnej (opinie o programie).

Pewne trudności przy nowoczesnych budowlach z nadwieszoną nadbudową nastręcza wykonanie deskowań poziomych powierzchni dolnych, które równocześnie muszą podtrzymywać pionowe deskowania ścian zewnętrznych. Deskowania poziome układa się bądź na stalowych prętach, wsuniętych w specjalnie do tego celu pozostawione otwory w części podwodnej konstrukcji, bądź we wsporniczkach zawieszonych na tej części. Po ukończeniu robót betonowych pręty stalowe można wyjąć, wsporniczki zaś trzeba odciąć. Stosunkowo proste zwykle uzbrojenie części nadwodnej wiąże się najczęściej na miejscu, w deskowaniach. Betonowanie można przeprowadzać bądź z betoniarki ustawionej na wierzchu budowli i co pewien czas, w miarę postępu roboty, przestawianej dla skrócenia drogi transportu świeżego betonu, bądź też z betoniarki pływającej przycumowanej do podwodnej części budowli i przesuwającej się wzdłuż niej w miarę postępu betonowania (segregator aktów prawnych).

Ten drugi sposób jest znacznie tańszy, gdyż oszczędza się przy nim na montażu kolejki roboczej, wadą jego natomiast jest większa zależność
od stanu falowania morza, gdyż betonownia pływająca nie może pracować przy falach wyższych niż odpowiadające 1°. Musi być również przewidziane schronisko dla betoniarni na wypadek sztormu. Dla zagęszczenia betonu wskazane jest użycie wibratorów.

Po stwardnieniu konstrukcji rozdeskowuje się ją, starając się nie rozrywać poszczególnych płyt. Druty wystające z betonu należy starannie obcinać. Powierzchnia betonu powinna być tak równa, aby niepotrzebne było zacieranie jej i pokrywanie wyprawą (szlichtą), która w warunkach morskich bardzo prędko odpada (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

30.04.2024
Porady przed egzaminem ustnym na uprawnienia budowlane

Przygotowanie się do egzaminu ustnego na uprawnienia budowlane wymaga - poza koniecznością gruntownego przejrzenia wiadomości i ich przyswojenia - nabycia…

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami