Blog

27.07.2020

Deskowanie stropów grzybkowych

W artykule znajdziesz:

Deskowanie stropów grzybkowych

Deskowanie stropów grzybkowych

Pewną oszczędność drewna daje zastąpienie wycinanych „w pilę” policzków - krawędziakami lub belkami z nabitymi oporami zastawek (program uprawnienia budowlane na komputer). Szersze schody muszą być podparte od spodu. Nie wystarczają tu stojaki ustawione w duszy schodów. W tym przypadku daje się często stojaki ustawione ukośnie.

Największe trudności stwarza deskowanie schodów zabiegowych. Wymagają one przygotowania odpowiednich krążyn, które ustawia się na stojakach lub mocuje do ściany bocznej klatki schodowej i przybija do nich deskowanie spodu skrzyni. Zastawki mocuje się jak poprzednio do tarcz bocznych skrzyni lub stężeń podłużnych (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Schody o zabiegach łukowych, schody wachlarzowe i kręcone deskuje się w ten sposób, że do poziomych krążyn przybija się pionowe deskowanie i do niego mocuje zastawki.
Stropy grzybkowe, jak wiadomo, składają się ze slupów, głowic i płyt. Dla tych elementów wykonuje się deskowania.
Przy większej ilości slupów stosowane są formy z blachy stalowej o grubości 2-P3 mm. Formy te składają się przeważnie, szczególnie przy słupach okrągłych, z dwóch połówek skręconych ze sobą śrubami (uprawnienia budowlane).

Deskowanie głowic składa się z czterech tarcz zbitych w kształcie ściętego ostrosłupa. Tarcze mają po dwa ustawione na rąb żebra, wycięte z deski według profilu głowicy. Żebra większych głowic są zbijane z kilku desek i wiązane ściągaczami.
Deskowanie płyty stropowej układa się na ryglach opartych na podciągach. Składa się ono z tarcz dwóch wymiarów, którymi kolejno deskuje się płytę w paśmie głowicowym i międzygłowicowym. Tarcze układa się na ryglach pomiędzy deskami przybitymi do czoła stojaka. Podciągi są podparte stojakami. Deski podciągu, ustawione na rąb, są przybite do głowicy stojaka lub oparte na specjalnych podkładkach, które z kolei są przybite do stojaków. Podkładki ściąga się śrubą. Między podkładki a podciągi wstawńa się kliny, które ułatwiają wypoziomowanie deskowania i jego rozbiórkę (program egzamin ustny).

Rygle deskowania płyty są przytrzymywane przez deski krawędziowe, które są przybite do każdego rygla i do głowic stojaków. Gdy głowice słupów mają bardziej skomplikowane kształty, stosuje się formy stalowe. Formę blaszaną głowicy słupa stropu grzybkowego zastosowaną przy budowie Domu Słowa Polskiego w Warszawie.

Deskowanie płyt stropów

Przy ustawianiu deskowania stropu grzybkowego występuje następująca kolejność czynności:
1) wyznaczenie osi słupów,
2) ułożenie ramek na stropie niższej kondygnacji lub posadzce piwnicy dla ustawienia skrzyni słupów,
3) ustawienie skrzyń słupów na ramkach (opinie o programie),
4) wypionowanie słupów i podparcie ich zastrzałami,
5) ustawienie stojaków podtrzymujących deskowanie płyty stropowej,
6) związanie stojaków między sobą i deskowaniem słupów poziomymi tężnikami z desek,
7) przybicie podciągów do stojaków i podparcie na nich deskowań głowic,
8) ułożenie rygli na podciągach i przybicie desek krawędziowych,
9) ułożenie tarcz deskowania płyty,
10) wzmocnienie stojaków krzyżulcami i założenie jarzm na skrzyni slupów.

Demontaż przebiega na ogół w odwrotnej kolejności (segregator aktów prawnych).
Podobnie jak przy stropie żebrowym rozdeskowanie rozpoczyna się od stojaków, leżni i deskowania płyty pasm międzygłowicowych. Jednocześnie zdejmuje się jarzma i tarcze boczne skrzyni słupów. Deskowanie pasm nadgłowicowych lepiej jest zostawić, podobnie jak żeber i podciągów w stropie żebrowym, na okres o tydzień lub 10 dni dłuższy.
Deskowanie płyt stropów o belkach stalowych podwiesza się do belek.

Kolejność deskowania jest następująca:
- przywiązanie w poprzek belek poprzecznie z krawędziaków 8×8 cm lub z desek 4×15 cm, ustawianych na rąb w odstępach co 1,0 m; do wiązania stosuje się drut dwumilimetrowy podwójnie złożony,
- wbicie klinów między drut i górną półkę i podciągnięcie poprzecznie do belek,
- ułożenie desek o grubości 25 mm na poprzecznicach (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami