Blog

03.03.2022

Betoniarki jednobębnowe

W artykule znajdziesz:

Betoniarki jednobębnowe

Betoniarki jednobębnowe są najodpowiedniejszym typem do mieszania betonu plastycznego lub lanego. Mieszarki dwu bębnowe, których opróżnienie odbywa się przez rozsuwanie zetkniętych w czasie mieszania bębnów, są nieszczelne, zatem do mieszania betonu plastycznego nieodpowiednie. Nadawać się mogą natomiast do mieszania betonu sypkiego (program uprawnienia budowlane na komputer).

Pierwszorzędne znaczenie dla wytrzymałości betonu ma należyty dobór składników. Najwłaściwsze ustosunkowanie składników daje analiza przesiewu (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Próba przesiewu polega na tern, że pewną ilość suchego kruszywa (piasku, żwiru lub mieszaniny piasku ze żwirem) przesiewa się przez serie sit o określonych otworach oczek, a pozostałości na każdym z sit waży się i oblicza procentowo względem wagi całej ilości przesiewanego kruszywa (uprawnienia budowlane). Nanosząc w układzie współrzędnych prostokątnych odcinki, proporcjonalne do wymiarów ziarn i procentowych ciężarów kruszywa, przechodzącego przez dane sita lub pozostającego na nich, otrzymujemy, po połączeniu końców odcinków, krzywą analizy przesiewu. Według badań Fullera najodpowiedniejszy dobór kruszywa jest wtedy, gdy krzywa przesiewu zbliża się do kształtu paraboli (krzywa Fullera) (program egzamin ustny). Praktyczne zastosowanie tej zasady polega na tern, aby dobrać w każdym przypadku taką ilość drobnego i grubszego kruszywa, żeby krzywa przesiewu zbliżała się, o ile możności, do krzywej Fullera.

Można też, przy dobieraniu składników, posługiwać się tylko dwoma charakterystycznymi punktami krzywej przesiewu. Znalazłszy wielkość otworu oczek sita, przez które przeszło 60% kruszywa i wielkość otworu oczek sita, przez które przeszło 10% kruszywa, obliczamy stosunek otworu większego do otworu mniejszego. Stosunek ten nazywa się wskaźnikiem niejednostajności. Im współczynnik niejednostajności jest wyższy, tern kruszywo posiada mniej próżni. Gdy współczynnik niejednostajności dochodzi do 6, próżnie maleją do 30% (opinie o programie).

Łuki mostowe

Podobnie jak stosunek suchych składników tak i ilość dodanej przy mieszaniu wody ma znaczny wpływ na wytrzymałość betonu. Wskaźnika miałkości, ilość cementu nie wystarcza na wypełnienie próżni między ziarnami i wytrzymałość spada. Najkorzystniejsze wartości wskaźnika miałkości dla piasku naturalnego i żwiru, według badań Abrams’a, są następujące (segregator aktów prawnych).

Sposób betonowania zależy od stopnia wilgotności betonu. Beton sypki (wilgotny), nadający się raczej do konstrukcyj czysto betonowych, nakłada się warstwami 10 do 20 cm grubości, przyczem każdą warstwę ubija się silnemi ubijaczkami, dopóki na powierzchni nie pokaże się woda. Wtedy dopiero nakłada się i ubija warstwę następną. Beton plastyczny i lany nie wymaga ubijania, bo plastyczna lub płynna masa sama wypełnia wnętrze deskowania. Wskazane jest tylko przebijanie świeżo narzuconego betonu prętami żelaznemi w celu wypuszczenia baniek powietrznych i dokładniejszego otoczenia wkładek betonem. Deskowanie słupów lub belek o większej wysokości pobiją się zewnątrz młotami, co ułatwia zagęszczenie spadającej z góry masy betonu. W ostatnich czasach stosuje się do tego celu mechanizmy, zwane wibratorami, używane zwłaszcza przy zagęszczonym układzie wkładek.

Łuki mostowe betonuje się odcinkami. Celem podziału na odcinki, z oznaczeniem kolejności betonowania, jest umożliwienie nieuniknionego poddawania się rusztowania w ten sposób, aby przewidziane ruchy rusztowania nie powodowały rys w łuku. Wąskie odcinki zamykające znajdować się powinny nad stykami belek, podtrzymujących deskowanie (promocja 3 w 1).

Od miejsca, gdzie beton się miesza, do miejsca betonowania przenosi się beton, w wypadkach najprymitywniejszych, na noszach. Objętości większe przewozi się taczkami względnie wózkami żelaznymi do przechylania. Gdy konstrukcja znajduje się poniżej poziomu wytwarzania betonu, zesypuje się beton stosownymi rynnami drewnianymi jeżeli betonuje się w pewnej wysokości, to używa się wież wyciągowych.

Betonowanie, przy użyciu betonu lanego, wymaga urządzenia, składającego się ze szczelnej mieszarki, wieży rozdzielczej drewnianej lub żelaznej i układu rynien, zawieszonych na wieży rozdzielczej. Użycie betonu lanego, przy zastosowaniu takiego urządzenia, opłaca się dla większych objętości.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami