Blog

10.07.2020

Betoniarki o pracy okresowej

W artykule znajdziesz:

Betoniarki o pracy okresowej

Betoniarki o pracy okresowej

W zależności od sposobu pracy rozróżniamy betoniarki o pracy okresowej i ciągłej. Następnie w zależności od sposobu mieszania dzielimy betoniarki na wolnospadowe oraz betoniarki o mieszaniu przymusowym. Podział ten odnosi się do betoniarek o pracy okresowej i ciągłej (program uprawnienia budowlane na komputer).

Ponadto betoniarki mogą być stałe, przewoźne lub samochodowe.
Betoniarki o pracy okresowej wolnospadowe mogą być wyposażone w podwozie jedno- lub dwuosiowe; o osi poziomej z koszem załadowczym i wsuwaną rynną wyładowczą; wychylne, w których wyładowywanie gotowej masy betonowej odbywa się przez przechylenie mieszalnika; wywrotne z mieszalnikiem o kształcie gruszki - jedneotworowe (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Mieszalniki betoniarek o pracy okresowej mają różną pojemność (od 250 do 2500 1 i więcej). Rozróżnia się pojemność geometryczną, wsypową i użyteczną albo zarobową mieszalnika.

Pojemność wsypowa równa jest sumie objętości poszczególnych składników betonu w jednym zarobię, czyli w jednorazowej porcji. Pojemność użyteczną określa się pojemnością uzyskanej mieszanki betonowej z jednego zarebu. Jest ona zawsze mniejsza od pojemności wsypowej (uprawnienia budowlane).
Pojemność mieszalnika betoniarek produkowanych przez przemysł krajowy podawana jest w litrach i dotyczy pojemności wsypowej.

Jako przykład betoniarki wolnospadowej może służyć betoniarka typu BWE-400 z napędem elektrycznym (liczba po symbolu literowym wskazuje na pojemność wsypową mieszalnika) (program egzamin ustny).
Wśród betoniarek o pracy okresowej i wolnospadowych największe zastosowanie znalazły betoniarki z mieszalnikiem walcowym (np. typu BWE-400) i betoniarki przechylne o mieszalniku w kształcie dwóch stożków ściętych o wspólnej podstawie. Betoniarki z mieszalnikiem walcowym mają prostą konstrukcję, lecz są mniej ekonomiczne w eksploatacji, gdyż ich wydajność wskutek konieczności dłuższego okresu mieszania składników i wyładowywania mieszanki betonowej jest mniejsza (opinie o programie).

Czas mieszania i wyładowywania

Czas mieszania i wyładowywania wzrasta, gdy zawartość wody w masie betonowej maleje lub gdy zmniejsza się ilość dozowanego cementu. Podobne objawy występują przy większych pojemnościach mieszalnika, a także gdy kruszywo jest drobniejsze. Inną ujemną stroną tych betoniarek jest szybkie zużywanie się ścianek, łopatek i rynny wyładowczej przy wytwarzaniu masy betonowej zawierającej grubsze frakcje kruszywa (80-120 mm). Pod tym względem betoniarki typu drugiego są lepsze.

Betoniarka tego typu z mieszalnikiem stożkowym o pojemności 2400 1. Dzięki innemu układowi łopatek mieszanie składników masy betonowej odbywa się w dolnej części mieszalnika, co przyczynia się do mniejszego zużycia ścianek i łopatek mieszalnika, szczególnie uwydatniającym się przy kruszywie grubszym. Wyładowywanie masy betonowej następuje po zmianie kierunku obrotu mieszalnika i przechyleniu go o 60°. Czas mieszania jest krótszy, a opróżnianie trwa 10-15 sek. Ogólny ciężar betoniarek przechylnych i moc zainstalowanych silników są również mniejsze. Betoniarki te znalazły szerokie zastosowanie w budownictwie wodnym (segregator aktów prawnych).

Betoniarki o mieszaniu przymusowym. Mieszanie przymusowe stosowane jest w betoniarkach o prac}’ okresowej i ciągłej. Rozróżnia się dwa sposoby mieszania przymusowego. Pierwszy - przez obracające się mieszadła osadzone na wale pionowym i nieruchomym mieszalniku o kształcie niskiej miski walcowej. Drugi - przez mieszadła obracające się w jednym kierunku, przy jednoczesnym obracaniu się mieszalnika w kierunku przeciwnym. Betoniarki tego typu nazywamy przeciwbieżnymi. Betoniarki o mieszaniu przymusowym nadają się lepiej od betoniarek wolnospadowych do produkcji masy betonowej o konsystencji wilgotnej (promocja 3 w 1).

Przemysł krajowy produkuje przeważnie betoniarki przeciwbieżne BP-250 z podwoziem na kołach stalowych i koszem zasypowym oraz betoniarki przeciwbieżne BP-500 i BP-500 scalone. Różnica między tymi ostatnimi typami polega na tym, że do betoniarki 500 (scalonej) wchodzą dodatkowe zespoły, jak wciągarka, pomost, prowadnica i kosz zasypowy.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami