Blog

27.05.2022

Betoniarki przeciwbieżne

W artykule znajdziesz:

Betoniarki przeciwbieżne

Betoniarki z bębnem nieprzechyłowym są zawsze napełniane za pomocą kosza wsypowego, którego używa się również dla dużych betoniarek z bębnem przechyłowym. Jest rzeczą istotną, aby zawsze cała zawartość kosza została od razu wsypana do bębna, tzn. nie może wystąpić przyklejanie się i blokowanie w koszu wsypowym. Czasem montuje się specjalne urządzenie wstrząsające kosz wsypowy, aby ułatwić jego opróżnianie (program uprawnienia budowlane na komputer).

Betoniarki przeciwbieżne na ogół są stacjonarne; z tego względu są używane w centralnej wytwórni betonu dla dużych realizowanych obiektów, w wytwórniach prefabrykatów lub przy ich niewielkich rozmiarach w laboratoriach. Betoniarka taka składa się w zasadzie z okrągłej komory mieszania obracającej się wokół własnej osi oraz z jednego lub dwóch zespołów łopatek obracających się wokół osi pionowej nie pokrywającej się z osią komory mieszania (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Czasem komora mieszania jest nieruchoma, a osie zespołów łopatek przemieszczają się koliście wokół osi komory.

W obu przypadkach względny ruch łopatek i betonu jest taki sam i beton w każdej części komory ulega starannemu wymieszaniu. Łopatki zbieraka zapobiegają przyklejaniu się zaprawy do ścianek komory, a możliwość regulowania wysokości łopatek zapobiega powstawaniu stałej warstwy zaprawy na dnie (uprawnienia budowlane). Betoniarki tego rodzaju są szczególnie wydajne dla mieszanek sztywnych i spoistych i z tego względu są często używane w wytwórniach prefabrykatów. Z uwagi na urządzenia zeskrobujące są one także odpowiednie do mieszania bardzo małych ilości betonu stąd ich zastosowanie w laboratorium (program egzamin ustny).

Mieszarki o kształcie czaszy

Mieszarki o kształcie czaszy i sposobie działania podobnym do mikserów używanych do ciast, pracujące na zasadzie podobnej jak betoniarki przeciwbieżne, są czasem stosowane do mieszania zaprawy. Należy wspomnieć, że w betoniarkach bębnowych w czasie mieszania nie następuje zdrapywanie zaprawy ze ścian, a pewna ilość zaprawy przylepia się do nich i pozostaje do momentu czyszczenia bębna pod koniec dnia roboczego. Następstwem tego jest fakt, że pierwsza porcja masy betonowej przygotowywana w oczyszczonej betoniarce pozostawia na ściankach duży procent zaprawy i w efekcie przy opróżnianiu uzyskuje się głównie powleczone zaprawą grube kruszywo (opinie o programie).

Aby uniknąć tego zjawiska, można wprowadzić do betoniarki przed rozpoczęciem betonowania pewne ilości zaprawy. Wygodnym i prostym sposobem jest załadowanie do betoniarki jako pierwszego zarobu zwykłej ilości cementu, wody i kruszywa drobnego, z pominięciem kruszywa grubego. Nadmiar tej mieszanki, jaki pozostanie po przylepieniu się do ścianek, można później zastosować na budowie i może być ona szczególnie przydatna do ułożenia w przerwach roboczych. Nie należy zapominać o powleczeniu ścianek betoniarki zaprawą także w pracach laboratoryjnych (segregator aktów prawnych).

Wymiar betoniarki określany jest przez jej objętość oraz zwykle przez dwie jeszcze liczby; pierwsza z nich podaje objętość nie zmieszanych składników w stanie luźnym, a druga objętość betonu w czasie mieszania. Na przykład 10/7, 14/10, 22/14 itd. oznaczają charakterystykę betoniarek, przy czym liczby podane są w stopach sześciennych. Obecnie wg normy BS 1305: 1967 nominalny wymiar betoniarki opiera się na objętości betonu po zagęszczeniu. Produkuje się wiele betoniarek o różnych wymiarach od 0,04 m3 dla celów laboratoryjnych do 7,5 m3 (promocja 3 w 1).

Jeśli ilość masy betonowej stanowi jedynie mały ułamek pojemności betoniarki, to uzyskana masa może być niejednorodna i użycie betoniarki będzie oczywiście nieekonomiczne. Załadowanie betoniarki ponad jej pojemność, lecz nie przekraczające 10°/o, jest na ogół nieszkodliwe. Interesujący jest także inny rodzaj betoniarki, a mianowicie betoniarka dwubębnowa, używana do budowy dróg. Ma ona dwa bębny, jeden za drugim; masa betonowa po wymieszaniu przez pewien czas w jednym bębnie jest przenoszona do drugiego, gdzie ulega dalszemu mieszaniu i dopiero potem następuje opróżnienie betoniarki.

Najnowsze wpisy

07.05.2024
Praktyki budowlane. Wszytko, co musisz o nich wiedzieć

Znaczenie praktyki zawodowej w zdobywaniu uprawnień budowlanych Praktyka zawodowa odgrywa kluczową rolę w zdobywaniu uprawnień budowlanych dla architektów oraz innych…

03.05.2024
Kierownik robót budowlanych

Kierownik robót budowlanych to zawód, który często mylony jest z podobnym stanowiskiem, mianowicie z kierownikiem budowy. W związku z tym,…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami