Blog

14.11.2021

Zmniejszenie pracochłonności

W artykule znajdziesz:

Zmniejszenie pracochłonności

Zmniejszenie pracochłonności

Urządzenia służące do wykonywania tych czynności projektuje się indywidualnie, stosownie do potrzeb realizowanego programu produkcji (program uprawnienia budowlane na komputer).
Pracą urządzeń transportowych na ogół steruje się z pulpitu przy zastosowaniu przycisków. W liniach o mniejszym stopniu mechanizacji włączanie tych urządzeń do pracy może być dokonywane za pomocą włączników indywidualnych.
Mechanizacja wytwarzania konstrukcji stalowych wymaga zainstalowania kosztownych urządzeń zajmujących duże powierzchnie produkcyjne. Ich amortyzacja opłaca się w przypadku ciągłej produkcji o ustalonym programie produkcyjnym.

Zmiana programu produkcyjnego- wytwórni może prowadzić do zmian technologii wykonywania konstrukcji, zmian w wyposażeniu linii technologicznych lub zmian w programie sterowania produkcją (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Zmniejszenie pracochłonności w produkcji zmechanizowanej następuje wskutek zmniejszenia czasów przygotowawczych i pomocniczych przez wykonywanie części metodą seryjną. Największy efekt w produkcji seryjnej uzyskuje się na operacjach cięcia, strugania, wiercenia i innych wykonywanych przy zastosowaniu urządzeń ze zmechanizowanym transportem. Te operacje w znacznym stopniu zmniejszają czas przygotowawczy.
Najmniejsze możliwości zmniejszenia pracochłonności istnieją w pracach spawalniczych przy stosowaniu automatów spawalniczych. Pracochłonność spawania zależy od ilości spoin i ilości prac pomocniczych (uprawnienia budowlane).

Przy współczynniku k = 0,15 nie jest celowe wprowadzanie mechanizacji spawania, przy współczynniku w granicach k = 0,2-0,5 opłaca się stosować półautomaty spawalnicze, zaś przy współczynniku większym od k - 0,5 opłaca się pełna mechanizacja spawania (program egzamin ustny).
Wprowadzenie mechanizacji produkcji konstrukcji spawanych wymaga rozwiązań konstrukcyjnych o możliwie dużej powtarzalności i stypizowaniu elementów. Typizacja elementów konstrukcji wymaga ustalenia typoszeregów pewnych powtarzających się części i większych zespołów. Typizacja powoduje jednak zwiększenie zużycia stali. Na przykład zmniejszenie liczby typoszeregów z 6 do 5 pociąga za sobą zwiększenie zużycia stali o 1,3%, zmniejszenie zaś liczby typów z 6 do 3 zwiększenie zużycia stali o 8%. Znalezienie optymalnego rozwiązania dla minimalnej liczby typów wymaga analizy ekonomicznej, uwzględniającej obniżenie pracochłonności przy wprowadzeniu zmechanizowanych metod wytwarzania.

Linie technologiczne

Linie technologiczne projektuje się na podstawie ustalonego programu produkcyjnego i wymaganej wydajności. W zależności od wielkości zakładu i wielkości planowanej produkcji mogą być instalowane urządzenia do pomiaru długości i obróbki przy sterowaniu procesem produkcyjnym bardziej lub mniej zautomatyzowanym. Koszt urządzeń w linii technologicznej zależy w bardzo dużym stopniu od zakresu automatyzacji sterowania. Sterowanie urządzeniami w liniach o małej wydajności wykonuje się ręcznie przy każdym urządzeniu linii, w liniach o większych wydajnościach - za pomocą przycisków na pulpicie sterowniczym, przy bardzo dużych zaś wydajnościach centralnie za pomocą zakodowanych programów. Istnieje również możliwość realizowania kolejnych odcinków linii technologicznej od wstępnej fazy cięcia materiału, przez obróbkę mechaniczną, aż do końcowej fazy nanoszenia powłok antykorozyjnych (opinie o programie).

Dla przykładu przedstawiono poniżej kilka linii technologicznych zmechanizowanej produkcji:
- belek ażurowych,
- elementów konstrukcji budynków szkieletowych,
- belek o przekroju dwuteowym (spawanych),
- belek o przekrojach skrzynkowych,
- belek kratowych (zgrzewanych),
- belek o przekroju dwuteowym (zgrzewanych).

Na wstępie omówiono zmechanizowaną linię przecinania kształtowników (segregator aktów prawnych).
Przy nastawianiu urządzenia w celu ustalenia wymaganej długości cięcia przesuwa się listwę pomiarową na odcinek pełnych metrów. Następnie nasuwa się listwę o dalszy odcinek o długości milimetrowej nie pełnego metra i zamocowuje ją nieprzesuwnie względem listwy prowadzącej. Na listwie pomiarowej zostaje włączony czujnik świetlny wyłącznika krańcowego. W różnych typach urządzeń pomiarowych ustawianie listwy pomiarowej może być dokonywane ręcznie, za pomocą bezstopniowej przekładni napędzanej, bądź też może być zaprogramowane na taśmie i automatycznie sterowane z pulpitu (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

07.05.2024
Praktyki budowlane. Wszytko, co musisz o nich wiedzieć

Znaczenie praktyki zawodowej w zdobywaniu uprawnień budowlanych Praktyka zawodowa odgrywa kluczową rolę w zdobywaniu uprawnień budowlanych dla architektów oraz innych…

03.05.2024
Kierownik robót budowlanych

Kierownik robót budowlanych to zawód, który często mylony jest z podobnym stanowiskiem, mianowicie z kierownikiem budowy. W związku z tym,…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami