Blog
Betony lekkie
W artykule znajdziesz:
Jak wykazały badania, betony lekkie wysokiej wytrzymałości chronią stal sprężającą przed korozją nie gorzej niż beton zwykły, a więc podane minimalne grubości otuliny są w zasadzie wystarczające także dla konstrukcji sprężonych z betonu lekkiego. Jedynie większy kąt tarcia wewnętrznego mieszanki i większe opory przy zagęszczaniu betonów lekkich nakazują pewną ostrożność. Norma [NI] zaleca zwiększyć otuliny i prześwity w omawianych konstrukcjach o 1 cm (program uprawnienia budowlane na komputer).
Podstawowe wymiary przekroju sprężonego wynikają z funkcji elementu w ogólnym układzie konstrukcji. Dążeniem zasadniczym jest symetria pionowa przekroju i zachowanie określonych proporcji wymiarów. Wymagania niezbędnej sztywności poprzecznej i wytrzymałości na zginanie występujących części półek, a także względy wykonawcze skłaniają do zachowania następujących orientacyjnych stosunków wymiarowych w najpopularniejszym przekroju dwuteowym (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Wobec różnych obciążeń, rozpiętości i materiałów najtrudniej jest trafnie dobrać wysokość przekroju h, a od niej zależy geometria i ekonomia przekroju. Decyduje przede wszystkim wartość momentów zginających i klasa betonu. Dokładniejsze sposoby oszacowania wysokości h. Ściankę projektuje się jak najcieńszą, tak jednak aby umożliwić swobodne ułożenie i zagęszczenie mieszanki betonowej, a także pomieścić cięgna z odpowiednim otuleniem (uprawnienia budowlane).
Minimalna grubość ścianki ograniczona jest także warunkiem bezpiecznego przejęcia dużych sil poprzecznych w strefach podporowych. Oprócz cięgien sprężających w elemencie kablobetonowym umieszcza się zbrojenie podłużne ze stali zwykłej. Jego zadaniem jest: ułatwić montaż strzemion, nie dopuścić do powstania rys skurczowych, przenieść przypadkowe obciążenia mogące wystąpić przed sprężeniem elementu, zwiększyć zdolność do uplastycznienia betonu w strefach rozciąganych, wpłynąć korzystnie na rozkład rys i zwiększyć nośność elementu (program egzamin ustny).
Sumaryczne pole przekroju zbrojenia
Sumaryczne pole przekroju zbrojenia zwykłego w przekroju kablobetonowym powinno spełniać warunek. Normy polskie nie określają wymagań w tym względzie. W chwili naciągu cięgien półka górna jest rozciągana. Zbrojenie poprzeczne w belkach kablobetonowych stanowią strzemiona (opinie o programie). W środkowej części belki, czyli między strefami zakotwień, strzemiona pełnią te same funkcje co w belkach żelbetowych, a dodatkowo mogą służyć do stabilizacji położenia cięgien. Oprócz zwykłych strzemion stosowane jest również zbrojenie poprzeczne w półkach w postaci uzwojenia, a w ściance w postaci jednociętych wężyków lub siatek, umieszczonych w pionowej płaszczyźnie symetrii belki. Zbrojenie takie jest dopuszczalne w elementach drobnowymiarowych przy przewadze obciążeń stałych.
Do zbrojenia zwykłego belek sprężonych stosuje się te same zasady konstruowania co dla belek żelbetowych. Ilość zbrojenia sprężającego jest przedmiotem obliczeń wytrzymałościowych, nie może jednak być zbyt mała, gdyż groziłoby to nagłym nie sygnalizowanym zniszczeniem przekroju. Warunek prowadzi do minimalnego stopnia zbrojenia sprężającego (segregator aktów prawnych).
Przy wymiarowaniu i sprawdzaniu bezpieczeństwa elementu sprężonego stosuje się najczęściej uproszczenia, a przekrój rzeczywisty zastępuje obliczeniowym. Rzeczywiste przekroje betonowe zastępuje się równoważnym przekrojem dwuteowym z trzech prostokątów. Otwory okrągłe lub owalne zastępuje się równoważnymi otworami kwadratowymi lub prostokątnymi; szerokość ścianki b przyjmuje się równą sumie szerokości ścianek, a szerokości półek pozostawia nie zmienione; grubości półek przyjmuje się tak, aby nie zmienić pól powierzchni półek. Cechy geometryczne przekroju oblicza się dla pełnego przekroju betonowego brutto (bez odejmowania otworów na kanały kablowe i bez uwzględnienia współpracy stali sprężającej i zbrojeniowej)(promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32