Blog

Papier drukowy zdjęcie nr 2
16.01.2019

Bezpieczeństwo podczas pracy na rusztowaniach

W artykule znajdziesz:

Bezpieczeństwo podczas pracy na rusztowaniach

Trudno wyobrazić sobie plac budowy bez rusztowań. Oczywiście każdy zdaje sobie sprawę z tego, że podczas korzystania z nich należy zachować szczególną ostrożność. Ale to nie wszystko, ponieważ istnieją przepisy szczegółowo regulujące ten rodzaj prac, czyli przepisy BHP podczas prac na wysokościach (program na komputer). Przede wszystkim konstrukcja rusztowania musi znajdować się na powierzchni stabilnej utwardzonej, a przy tym musi być zakotwiczona. W przypadku rusztowań ruchomych należy zawsze przed wejściem na nie upewnić się, że zostały w prawidłowy sposób zablokowane. Przepisy nakazują, aby podczas prac na rusztowaniu lub w jego pobliżu, nosić kask. Wynika to z faktu, że chroni oni przed urazami głowy, np. gdy osobie pracującej na rusztowaniu wypadnie coś z ręki (program na telefon).

Rusztowanie musi być w świetnym stanie technicznym

Papier drukowy zdjęcie nr 3Przepisy nakazują także, aby podczas poruszania się po rusztowaniu, korzystać wyłącznie z przystosowanych do tego, odpowiednio wytyczonych ciągów komunikacyjnych (program na egzamin ustny). Przed przystąpieniem do przesuwania rusztowań trzeba zmniejszyć ich wysokość – mogą mieć nie więcej niż 7 metrów. W tym czasie nie mogą na nich przebywać żadne osoby ani przedmioty, które mogłyby się zsunąć lub spaść komuś na głowę (promocja 3 w 1). Rusztowania zaleca się w oddaleniu od przewodów wysokiego napięcia – minimalna odległość to 5m. Zabronione jest podwyższanie rusztowań za pomocą dodatkowych schodków czy drabin, ponieważ takie postępowanie może zmniejszyć stabilność całego rusztowania (segregator).
Rusztowanie musi być w świetnym stanie technicznym, ale nawet wtedy nie wolno z niego korzystać, gdy panują niekorzystne warunki pogodowe. Zapis ten dotyczy przede wszystkim silnego wiatru – powyżej 10m/s, mgły oraz gołoledzi. Po zmroku można pracować na rusztowaniach pod warunkiem, że pracownicy będą korzystać z silnych lamp, gwarantujących optymalną widoczność. Na bieżąco należy kontrolować stan techniczny rusztowań, zwracając szczególną uwag na usuwanie zabrudzeń, odpowiednie konserwowanie śrub mocujących, sworzni i tulei. Przed każdym rozłożeniem rusztowania trzeba sprawdzić stan techniczny wszystkich jego elementów (opinie). 

Najnowsze wpisy

02.12.2024
Papier drukowy zdjęcie nr 4
Co to jest powierzchnia zabudowy?

Powierzchnia zabudowy to termin używany w budownictwie i urbanistyce, oznaczający powierzchnię terenu zajmowaną przez budynek lub grupę budynków na poziomie…

29.11.2024
Papier drukowy zdjęcie nr 5
Co rozumiemy przez pojęcie wał przeciwpowodziowy?

Wał przeciwpowodziowy to konstrukcja inżynieryjna, której głównym celem jest ochrona terenów przed zalaniem w wyniku powodzi. Wały przeciwpowodziowe są budowane…

Papier drukowy zdjęcie nr 8 Papier drukowy zdjęcie nr 9 Papier drukowy zdjęcie nr 10
Papier drukowy zdjęcie nr 11
Papier drukowy zdjęcie nr 12 Papier drukowy zdjęcie nr 13 Papier drukowy zdjęcie nr 14
Papier drukowy zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Papier drukowy zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Papier drukowy zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami