Blog
Bezpieczne odległości
W artykule znajdziesz:
Bezpieczne odległości wykonywania wykopów od istniejących budynków (od krawędzi wykopu) wynoszą: 3m - jeśli poziom dna wykopu jest położony ponad 1 m w stosunku do spodu fundamentu budynku, 4 m - jeśli dno wykopu i spód fundamentu są w jednym poziomie, i 6 m - jeśli dno wykopu jest poniżej spodu fundamentu, lecz nie więcej niż 1 m (program uprawnienia budowlane na komputer).
Deskowanie rozbiera się od dołu warstwami 30-40 cm. Rozporki usuwa się po ustawieniu dodatkowej pośredniej rozpórki: stojaki odpiłowuje się w miarę rozbierania deskowania. W gruntach bardzo słabych deskowań częściowo się nie usuwa. Przy wykonywaniu wąskich wykopów za pomocą maszyn należy wykopy rozpierać z dużą ostrożnością bezpośrednio za wysięgnikiem maszyny (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Przy mechanicznym wykonywaniu wykopów wymagane jest przestrzeganie następujących warunków bezpieczeństwa:
- unieruchomienie podwozia maszyny przed rozpoczęciem pracy;
- podanie sygnału rozpoczęcia pracy przed puszczeniem maszyny w ruch;
- niedopuszczanie ludzi obcych w zasięg mechanizmów i wysięgnika (uprawnienia budowlane);
- w razie zacięcia się łyżki w czasie skrawania opuszczenie jej i na nowo rozpoczęcie pracy;
- jeżeli powstała potrzeba wykonania pewnych prac w pobliżu maszyny, np. wyrównanie drogi, to należy maszynę zatrzymać, opuszczając łyżkę na ziemię;
- znajdujące się nad skarpą wykonywanego wykopu kamienie itp. przedmioty należy usunąć, aby nie mogły stoczyć się do wykopu;
- samochody należy tak podstawiać do załadunku, aby budka kierowcy nie znajdowała się w zasięgu łyżki;
- między koparką a ładowanym przez nią środkiem transportowym nie powinni znajdować się ludzie;
- w czasie pracy zgarniarki nie wolno przechodzić przez tor jej posuwania się w bezpośredniej bliskości; należy zabronić zbliżania się do olinowań w czasie pracy, a także w czasie postoju z podniesioną skrzynią;
- przy pracy łyżką linową nie wolno zbliżać się do lin (program egzamin ustny).
Przy projektowaniu fundamentów i wyznaczaniu naprężeń w gruncie pod fundamentem uwzględnia się najniekorzystniejszy układ obciążeń stałych i zmiennych.
Głębokość posadowienia
Uzależnia się ją od:
1) głębokości występowania gruntów nośnych, na których budowla może być bezpiecznie posadowiona; minimalną konstrukcyjną głębokość posadowienia przyjmuje się 0,5 m w stosunku do projektowanego przyległego terenu (zagłębienie mniejsze wymaga uzasadnienia),
2) głębokości przemarzania w gruntach wysadzinowych; według PN-81/B-03020 minimalne głębokości posadowienia (opinie o programie).
Posadowienie fundamentu obok istniejącego budynku fundamentów ze względu na przemarzanie gruntów wysadzinowych od poziomu terenu projektowanego do spodu fundamentu wynoszą 0,8-1,4 m,
3) głębokości rozmycia gruntu, np. przy fundamentach podpór mostowych,
4) poziomu zwierciadła wody gruntowej,
5) wymagań eksploatacyjnych stawianych budowli, np. konieczność podpiwniczenia,
6) poziomu posadowienia sąsiednich fundamentów (segregator aktów prawnych),
7) głębokości występowania gruntów pęczniejących, zapadowych, wysadzinowych itp.
Wymiarowanie fundamentów bezpośrednich w zależności od nośności i odkształcalności podłoża gruntowego. Wymiary fundamentów bezpośrednich według normy PN-81/B-03020 określa się wychodząc z dwóch stanów granicznych stanu granicznego ze względu na nośność (stateczność) podłoża przy uwzględnieniu najniekorzystniejszego układu obciążeń podstawowych i dodatkowych. Mogą towarzyszyć temu takie zjawiska, jak wypieranie gruntu spod fundamentu, osuwisko albo zsuw fundamentów lub podłoża wraz z budowlą, przesunięcie w poziomie posadowienia lub w podłożu.
stanu granicznego ze względu na przemieszczenia (osiadania) podłoża gruntowego i konstrukcji budowli, przy uwzględnieniu obciążeń podstawowych (promocja 3 w 1). W obliczeniach wg I stanu granicznego uwzględnia się obciążenia obliczeniowe od budowli i obliczeniowe wartości parametrów geotechnicznych. Natomiast w obliczeniach wg II stanu granicznego uwzględnia się obciążenia normowe i normowe wartości parametrów geotechnicznych.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32