Blog
Bezwzględny prymat
W artykule znajdziesz:
Zdecydowanie mniejsze znaczenie ma język francuski, którym mówią przede wszystkim Frankokanadyjczycy oraz mieszkańcy Haiti. Jest on językiem urzędowym ok. 3% mieszkańców kontynentu - w sposób szczególny zaznacza swą obecność w zdominowanej przez Kanadyjczyków francuskiego pochodzenia prowincji Quebec (program uprawnienia budowlane na komputer).
Pozostała część, tj. ok. 2% ludności Ameryki Północnej, posługuje się innymi językami. Wśród nich najbardziej znacząca jest szeroka grupa języków Indian, obejmująca kilkadziesiąt rodzin językowych. Najliczniejszą zbiorowość ludności używającej wyłącznie języków indiańskich, względnie wykazujących równocześnie znajomość języka urzędowego, odnotowuje Meksyk. Szacuje się, że ok. 4% mieszkańców tego kraju posługuje się wyłącznie językami indiańskimi, gł. z rodziny maja-soke oraz otomi-misteko-zapoteckiej (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Dla wieloetnicznej ludności Stanów Zjednoczonych i Kanady znamienny jest fakt istnienia pewnej grupy mieszkańców nie znających języka urzędowego, a także licznej zbiorowości osób, które, władając językiem urzędowym, używają na co dzień - gł. w domu - języka kraju pochodzenia (uprawnienia budowlane). W Kanadzie języka urzędowego nie zna 1,6% obywateli. W Stanach Zjednoczonych odsetek ten szacuje się na ok. 7%; tam też niemal 32 min mieszkańców, co stanowi 13,8% osób w wieku 5 i więcej lat (1993), posługuje się w domu językiem innym niż angielskim. Bezwzględny prymat przypada w udziale hiszpańskiemu (54,4% ogólnej liczby użytkowników drugiego języka); kolejne miejsca, z niewielkimi różnicami liczbowego i strukturalnego udziału zajmują języki: francuski (5,3%), niemiecki (4,9%), włoski (4,1%), chiński (3,9%), dialekt filipiński tagalog (2,6%) oraz język polski (2,3%) (program egzamin ustny).
Odkrycia geograficzne
Wśród religii Ameryki Północnej dominują wyznania o chrześcijańskim rodowodzie. Katolicy i członkowie licznych wspólnot protestanckich stanowią ok. 85% ogółu mieszkańców. O tak silnej chrystianizacji kontynentu zadecydowały z pewnością uwarunkowania historyczne i kulturowe. Wśród najistotniejszych czynników, które ukształtowały współczesny obraz religii Ameryki Północnej, należy wymienić wielkie odkrycia geograficzne, stanowiące początek procesów kolonizacyjnych, związany z tym napływ imigrantów z Europy i w konsekwencji działalność misyjną różnych kościołów (opinie o programie).
Anglikańscy purytanie pojawili się w Ameryce Północnej w 1585 i początkowo skolonizowali Wirginię, a następnie Maryland oraz Karolinę Północną i Południową. Kongregacjoniści przybyli w 1620 z Holandii i założyli kolonię Plymouth. Z kolei prezbiterianie, którzy wyemigrowali z Anglii, Szkocji i Irlandii na skutek prześladowań w 1614 i 1660, dali początek Amerykańskiemu Kościołowi Prezbiteriańskiemu. Baptyści - najliczniejsza obecnie grupa protestancka w Stanach Zjednoczonych - pojawili się w Ameryce w 1639, a w 1684 zorganizowali własne państwo na Rhode Island. Większość kościołów protestanckich prowadziła działalność misyjną zarówno wśród Indian, jak i sprowadzonych z Al ryki niewolników murzyńskich (segregator aktów prawnych).
W okresie tym na terenie Stanów Zjednoczonych powstał także wywodzący się z tradycji protestanckiej Kościół Jezusa Chrystusa Świętych Dnia Ostatniego, zwany również Kościołem mormonów, założony przez Josepha Smitha w 1830. Wspólnoty mormonów w wyniku prześladowań zmuszone zostały do emigracji na Zachód i ostatecznie osiedliły się w stanie Utah, który do dzisiaj jest ich gł. centrum kultowym. Stanowią oni 71% ludności tego stanu.
Powyższy, bardzo skrótowy rys historyczny rozwoju chrześcijaństwa na kontynencie północnoamerykańskim pozwala lepiej zrozumieć i ocenić obecną sytuację wyznaniową kontynentu. Imigranci z Europy przybywający tu zarówno z powodów ekonomicznych, jak i w wyniku prześladowań politycznych czy religijnych, zakładem ulegały one stopniowym podziałom, tworząc kolejne kościoły niezależne. Obecnie istnieje tu ok. 250 legalnie działających wyznań chrześcijańskich. wiątkowców (4,5%) (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32