Blog

24.11.2021

Bilans pary wodnej

W artykule znajdziesz:

Bilans pary wodnej

Bilans pary wodnej

Bilans pary wodnej w powietrzu zależy zatem również od tych przyczyn, które wywołują parowanie z powierzchni ziemi. Ze zmniejszeniem się ciśnienia powietrza następuje wzrost parowania przy tej samej temperaturze. Intensywność parowania zależy od wiatru, który przyczynia się do ruchu powietrza nad powierzchniami parującymi (program uprawnienia budowlane na komputer).
W okresie zimowym ciśnienie pary spaść może do wartości poniżej 1 mm Hg, szczególnie podczas suchych zimnych wiatrów z kierunków wschodnich, jakkolwiek normalne ciśnienie w tym okresie wynosi (jak np. dla Warszawy) 3-4 Tr (mm Hg).

Temperatura powietrza zewnętrznego. Warunki cieplne powietrza w różnych miejscowościach Polski nie są jednakowe. Jednakże, pomijając miejscowości położone wysoko w górach, we wszystkich innych średnia temperatura roczna waha się tylko w granicach od +7,2°C do +8,7°C (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Według S. Lencewicza w zimie izoterma zimowa (średnia temperatura zimy) - przebiega po naszych wybrzeżach Bałtyku, po czym zakręca i kieruje się na południe w ogólnych zarysach wzdłuż granicy zachodniej. Na Pojezierzu Pomorskim wytwarza się wyspa o temperaturze do - 3°C, a surowszy klimat Pojezierza Mazurskiego wykazują izotermy - 4°C i - 4,5°C (uprawnienia budowlane).

Również Góry Świętokrzyskie odznaczają się temperaturą o 1-h2°C niższą od otoczenia ( -4,5°C). Wzdłuż naszych stoków Karpat przebiega izoterma - 4°C i niższe; ciepłota powietrza zmniejsza się u nas nie tylko w kierunku na północny-wschód, ale i na południe. Granica wschodnia przecina izotermy -3,5, -4,5, - 4,0 i - 2,5°C. A zatem cały obszar jest objęty izotermami ujemnymi w okresie zimowym.
Wilgotność powietrza zewnętrznego wpływa na wilgotność powietrza wewnętrznego, ponieważ wskutek naturalnego przenikania powietrza, pomiędzy powietrzem zewnętrznym i wewnętrznym istnieje stała wymiana. Poza tym niższym temperaturom w czasie zimy odpowiada mniejsza wilgotność względna pomieszczeń (program egzamin ustny).

Zależność mikroklimatu

Dla danej wilgotności powietrza zewnętrznego można każdorazowo obliczyć wilgotność względną powietrza w pomieszczeniu, jeżeli wewnątrz tego pomieszczenia nie następuje dodatkowe nawilżanie powietrza. Zależność mikroklimatu pomieszczenia od klimatu zewnętrznego. Biorąc pod uwagę miesiące z obniżoną temperaturą łatwo stwierdzić, że pomimo znacznej wilgotności względnej powietrza zewnętrznego rzeczywista zawartość w nim pary wodnej jest niewielka (opinie o programie). Jeżeli to powietrze wypełni pomieszczenie ogrzane do temperatury wyższej, to wilgotność względna tego powietrza odpowiednio się obniży.

Według danych doświadczalnych Liesego wilgotność względna wynosi 27%, a więc jest znacznie większa od obliczeniowej 16%. Ilość pary wodnej uzyskana przez powietrze w pomieszczeniu wynosi 1,5 g/kg i świadczy, że powietrze pobiera wilgotność od materiałów i osób wewnątrz pomieszczenia oraz z powodu czynności związanych z użytkowaniem pomieszczeń (mycie, pranie, gotowanie).
Podobnie jak zewnętrzne, powietrze wewnętrzne ma większą wilgotność wskutek procesów parowania. Przy obliczaniu zawilgocenia budynku należy dla suchych pomieszczeń przyjmować wilgotność obliczeniową w stosunku do zewnętrznej z poprawką na zawilgocenie wewnętrzne (segregator aktów prawnych).

Jeżeli ma się do czynienia z pomieszczeniami przemysłowymi o dużej wilgotności z powodu mokrej produkcji, zjawisko zawilgacania powietrza wewnętrznego wystąpi jeszcze jaskrawiej.
Przy obliczeniach wilgotności bardzo ważne jest obliczenie rzeczywistej wilgotności wewnątrz budynku, gdyż różnica ciśnień pary wodnej wewnątrz i zewnątrz pomieszczenia stanowi o wielkości dyfuzji pary wodnej przez zewnętrzne przegrody budowlane.

Badając zmiany klimatyczne powietrza wewnętrznego różnych pomieszczeń w zależności od temperatur zewnętrznych, dochodzimy do wniosku, że ta zależność w praktyce ma indywidualny przebieg. Najbardziej niekorzystne warunki eksploatacji, wywołane dyfuzją pary przez przegrody, występują w temperaturach nieco podwyższonych, a mianowicie od - 10°C do 0°C (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

30.04.2024
Porady przed egzaminem ustnym na uprawnienia budowlane

Przygotowanie się do egzaminu ustnego na uprawnienia budowlane wymaga - poza koniecznością gruntownego przejrzenia wiadomości i ich przyswojenia - nabycia…

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami